Tipy na výlety a jiné zápisky

1918 | 2018

100. výročí vzniku Československé republiky.

znak československých legiíAsi všichni ví, že v letech 1914 až 1918 probíhala první světová válka a že v jejím závěru vznikla samostatná Československá republika a zároveň zaniklo Rakousko – Uhersko.

Mnoha lidem se vybaví Masaryk a naši legionáři, kteří se vraceli domů až několik let poté.

Cestovatelé si po celé ČR všímají prvoválečných pomníků, na kterých mnohdy stojí několik desítek jmen. Najdete je v každé druhé obci.

Pro náš národ měla ta první válka daleko horší následky než ta druhá, jen se o nich moc nemluví.

Udává se, že během 1. světové války padlo 300 000 mužů z českých zemí, část z nich se řadila mezi 5 000 padlých československých legionářů, kteří měli na vznik samostatného Československa velký, snad se nemusím bát říct i největší, podíl.

Když 1. válka skončila, Československo již krátce existovalo. Domů ke svým rodinám se však nevrátilo mnohdy několik generací mužů. Jinde se vraceli invalidní veteráni. Klesla sňatečnost a porodnost. V zemi panovala tíživá sociální situace z vyčerpaného hospodářství. Navíc v následujících letech se ani našim zemím nevyhnula pandemie španělské chřipky (udává se několik desítek tisíc obětí jen u nás). Po vzniku Československé republiky se ještě dlouhá léta řešily spory s Polskem a Maďarskem o některá území. Problémy nastaly i s Němci žijícími v pohraničí. Němci tvořili více než třetinu tehdejšího obyvatelstva nově vzniklé země a odmítali se smířit s tím, že jim budeme vládnout.

Vznik Československé republiky zaplatilo životem mnoho lidí a jejího vzniku si rovněž všichni hned neužívali v klidu, zdraví a blahobytu. My bychom se jim měli odvděčit alespoň tím, že si jejich oběť a činy budeme připomínat.

Československo 1918

O legionářích i dalších tématech týkajících se tohoto období chystám články, žel jsem je nestihla dokončit k dnešnímu dni. Rozhodla jsem se proto pouze pro tuto krátkou zprávu a doufám, že i vy jste si nějakým důstojným způsobem připomněli vznik Československé republiky.


Obrázek znaku československých legií jsem si vzala odsud.

 

4 thoughts on “1918 | 2018

 1. Spravedlivý soudce

  Krásně napsané. Především by obě světové války měli být poučením pro lidi, jako je Donald Trump nebo Vladimír Putin, aby se nikdy již nic takového nestalo.
  Prakticky v každé i menší obci bývá památník na padlé z první světové války. A to je dobře.

   
  1. veruce Post author

   Děkuji a poučení by si měli vzít všichni. Neznalost vlastní historie má na špatných volbách a úsudcích velký podíl.

    
 2. Blondýna

  V sobotu jsem viděla na Václavském náměstí průvod lidí, kteří se hrdě k těmto tradicím hlásí od Sokola po další spolky tou dobou vzniklé a vznikající, v těch uniformách, krojích, na koních …no bylo to dojemné, až jsem cítila, že mám oči zalité / což o to, já jsem poslední dobou samozavlažovací /.
  Ale máš pravdu, vždy se hovoří více o té druhé, nikoliv o první, děkuji za připomenutí.

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.