Červnový přehled

paty-mesic

Až si říkám, zda vůbec tento měsíc psát zvlášť, zda ho nespojit s tím dalším. Nějak se toho sešlo tolik, že chyběl čas sepsat tento přehled v obvyklém termínu.

V průběhu června s námi malý poprvé stanoval. Připravili jsme mu takové spaní, že skoro nepoznal, že neleží doma v posteli. Venku se mu to líbilo natolik, že si ani nevzpomněl na zuby. To se nám ostatně potvrdilo ještě mnohokrát, že na rozmrzelost platí čerstvý vzduch (a samozřejmě mlíko).

CO NOVÉHO (ZEJMÉNA U MALÉHO)

Malý je čím dál pohyblivější. Plynule se přetáčí a otáčí, kam se mu zrovna zamane. Uhlídat ho se stává čím dál náročnějším. Na bříšku se opírá už nějakou dobu o dlaně/pěstičky, nejen o celá předloktí. S nadšením a lehkostí se přitahuje do sedu. Miluje hru na letadlo (po chycení v podpaží se zpevní a dokáže se udržet vodorovně) a velkýho kluka (zvednutí v rukou nad hlavu).

V hrací postýlce sice polehává, ale je čím dál složitější ho zabavit. Z hraček už si vybírá a pokaždé je potřeba jich několik vyzkoušet, než ho nějaká dostatečně zaujme.

Zuby trápí čím dál víc, ale pořád ty mrchy nevylezly. Někdy pomůže kousátko, někdy šalvějová masáž, ale většinou nic jiného než mlíko.

Čtvrtý měsíc Čtvrtý měsíc Čtvrtý měsíc
Koupání krátce bojkotoval, ale už se mu zase začalo líbit, resp. se mu zamlouvá hraní si na bříšku ve vaničce a vykopávání vody do celého obýváku.

Praděda ho nějakým zázračným způsobem dokázal několikrát uspat v kočárku. Nechápeme, jak to dokázal, ale tušíme, že kromě umění samotného, které postrádáme, na tom má svůj velký podíl prostorný retro kočárek, který se s tím naším úzkým nemůže rovnat.

Šátkování pomalu měníme za nošení v nosítku, protože se malý svou mrštností dokáže z toho šátku částečně vymotat.

Spaní pořád není ideální. Momentálně naspí tak 4-5 hodin v kuse, pak se dožaduje krmení a pokračuje dál. Většinou spí od cca 21.00 – 22:00 do cca 8:00. Nicméně brzké svítání ho budí i před šestou a přimět ho ještě ležet vážně není snadné. Přes den se snažíme udržet režim – 1 spánek dopoledne, 1-2 spánky odpoledne, ale ani to se ne vždy zadaří. Malý pořád neumí sám usnout, raději se ke mně tulí na posteli po krmení nebo usne při nošení na procházce.

Večer mu táta často čte pohádky, což si malý občas vyloží jako ideální příležitost k hlasovému projevu. Prostě nám do těch pohádek kecá. Asi takto:

Táta: „… a promluvila lidským hlasem -“

Malý: „Avrrrauvrr!“

Bezplenková komunikační metoda však má celkem úspěch. Malý přesně ví, co po něm chci, a kdykoli může, tak to prostě vydrží. Máme zaběhlý režim, že se na(d) nočník chodí po krmení a spinkání a samozřejmě, když sám dá najevo, že by bylo fajn to zkusit.

Jo a je taky pěkně lechtivý a ukázkově se při lechtání chechtá! :)


ČETBA

 • Tažení v Rusku 1941 – 1945 – Léon Degrelle (351 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb
 • Za lesy a za horami, Polské národní pohádky – Janina Porazińska (140 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb

 


POSLECH

 • nějaký black metal a dark ambient a folk jako obvykle

DĚLÁ MI RADOST

 • procházky, smích malého a tak nějak život sám o sobě

PĚKNĚ MĚ ŠTVE

 • hromada zbytečného vyřizování a starostí

PSANÍ

 • konceptů si schovávám hromadu, uvidíme, zda nějaký dotáhnu do konce

TURISTIKA A KULTURA

 • pravidelné procházky po okolí dlouhé cca 3 až 6 kilometrů několikrát týdně

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ OKÉNKO

Akce Bororo (1972) **
Třicet panen a Pythagoras (1973) **
Upír ve věžáku (1979) ****
Volání rodu (1977) ***
Kam doskáče ranní ptáče (1987) **
Třetí skoba pro Kocoura (1983) ***
Kluk za dvě pětky (1983) **
Saulův syn (2015) ****
V moci ďábla (2005) **
Nickyho rodina (2011) **
Království potoků (2005) *
Já, legenda (2007) *
Já, Olga Hepnarová (2016) ****
Labyrint (2012) *
Výbuch bude v pět (1984) ****
Room (2015) ****
Odpočítávání (2010) ***
Kolonie (2015) ***
Svět tajemných sil (1985) ***
Muž z Londýna (1974) *
Hra o trůny – Série 6 (2016) ***

HISTORICKÉ OKÉNKO


ČERVNOVÁ ANKETA

Kam dál?
 

6 komentářů: „Červnový přehled

 1. Té bezplenkové metodě moc fandím, už jako dítěti se mi dělalo zle nad reklamami na pleny, které vše absorbují, neb jsem měli sousedy, kteří přesně z tohoto důvodu měli problém naučit syna ve čtyřech letech (!!!) na nočník a záchod.
  A historické odění s karetkami mu moc sluší, vždycky padám na zadek, když lze na akcích potkat takto oblečené i ty nejmenší děti. Na královském Stříbření v Kutné Hoře jsme potkali rodinku jako z obrázku. Maminka svým třem dětem navíc upletla čepičky, které vypadaly jako kapuce od kroužkových košil. :-)
  A Tvé hodnocení Olgy Hepnarové mě podněcuje ještě více, abych se na to konečně koukla.

   
  1. Ve čtyřech?! Chudák dítě i rodiče… Já doufám, že nám ten přechod na nočník půjde díky tomuhle snadno.
   Taky se mi líbí, když na malých dětech vidím historické oděvy. Baví mě to i šít, tohle už byla druhá tunika. Jen z toho stihne rychle vyrůst, na další akci to bude chtít novou :D
   Film o Olze je vlastně zvláštní, ale tím spíš se mi líbil. Rozmýšlela jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami docela dlouho.

    
   1. Takže Ty mu i šiješ, to je super. :) Ale chápu, že tomu moc zatím neužije, neb roste jak z vody. Na druhou stranu myslím, že po těch věcech by mohli skočit další rodiče s prcky se stejnou náturou, tož věřím, že se vám to doma hromadit nebude.
    Já nedávno šila přítelovi vikinskou tuniku podle střihu z haithabu a ukázalo se, že asi někde byla chyba v Matrixu, jelikož mu to bylo ve výsledku jednoduše… malé. Takže se do toho vejdu sice já, ale tím pádem to ztrácí účel a zbytečně se spotřeboval drahý materiál, ještě teď se chci za to propadnout. :D No, člověk se poučil…
    Tak zvláštní filmy mi nevadí, ba naopak. :)

    A co se týče toho natrefení na mou osobu, sem se budu jednak vracet a druhak mám v plánu pořídit si od Tebe v budoucnu nějaké karetkové pásky, tak bychom se mohly i osobně setkat, pokud bys s tím neměla problém. :-)

     
    1. Šiju šiju :) Oblečky podědí další děti, dají-li bohové, u jednoho nezůstaneme :) Přemýšlím, jak mu tu tuniku ušít, aby s ním rostla. Známí to zvládli a dítko mělo tutéž nejméně celý rok.
     S těmi mírami je to složité. Já zatím raději šiju jen věci pro nás a tak nějak od oka, protože stejně netuším, jak to pořádně naměřit :D Ale tak tunika se hodí každou chvíli, třeba ji ještě užijete :)

     Problém s tím určitě mít nebudu, naopak budu ráda :)

      
     1. A z čeho jsou – vlněné, lněné či konopné? Ta vlna by se postupným praním mohla lehce vytahovat, ale u lnu či konopí si to nedovedu představit. nebo musí malý méně růst, ale to je zase nežádoucí. :-D

       
      1. První měl vlněnou, druhou lněnou. Oni mají také lněnou a udělali to tak, že má založené rukávy a spodní část tak, že po nějaké době vždycky kus látky z toho založení „upustí“ a tím ji prodlouží (snad je to srozumitelné :)).

        

Napsat komentář