Co se děje v Řecku?

Jak mnozí jistě zaregistrovali, v Řecku se něco děje. Řecko se potýká s velkými dluhy a schodkem v rozpočtu. Jelikož je členem EU, vyvstala otázka, jak to bude řešit nejen stát sám, ale právě i Evropská unie. Jak vlastně tyto finanční problémy vznikly?

čórnuto zde: api.ning.com

V jednom rozhovoru jsem dočetla zarážející informace. Způsoby hodnocení státní sféry zaměstnanců by položily jakoukoli ekonomiku jakéhokoli státu. Všude se píše, že se v Aténách bouří proti plánovaným úsporným opatřením hlavně zaměstnanci veřejného sektoru. Úředníkům, učitelům a dalším se vládní plán na snížení rozpočtového deficitu zdá sociálně nespravedlivý.  Ústředním heslem demonstrací je „My za krizi platit nebudeme“.  Přitom právě vyplácení státních zaměstnanců má hlavní podíl na zadluženosti státu. Ostatně, vy byste se nebouřili, když by hrozila možnost, že příjdete o stálý měsíční příjem, ikdyž pracujete jen pár týdnů v roce?

V Řecku si voliče strany doslova kupují tím, že jim nabízí pracovní místa. Získat práci ve veřejném sektoru je sen každého mladého Řeka, státní zaměstnance totiž z jejich místa nikdo až do důchodu nevyhodí. Tato místa se ani neruší a krom pravidelného příjmu má člověk od prvního dne v práci jistou i penzi, která po jeho smrti přechází na manželku, případně na neprovdané dcery.  Krom toho jsou platy státních zaměstnanců 2,5 vyšší než platy v soukromém sektoru. To celé má ale několik podstatných „ale“.

Už teď je jasné, že při takových podmínkách musí být státní rozpočet schodkový (pokud tedy daná země neživí celou zeměkouli ropou). Státních zaměstnanců je obrovský nadbytek. Konkrétně třeba učitelů je o 80 tisíc víc, než by bylo potřeba. V praxi to pak vypadá tak, že každý dostává měsíční plat po celý rok, ale skutečně pracuje jen jeden měsíc v roce.  Krom toho, že většina z nich učí tak špatně, že děti musí chodit na doučování. Doučování zařizují taktéž učitelé ze státní sféry a pobírají tak dva platy. Nadbytek zaměstnanců je samozřejmě napříč všemi obory státní sféry, například v národní bance je jich přinejmenším dvakrát tolik, než pro kolik se najde využití.  I pilotů je nadbytek, takže musí při svých letech zůstat pár dnů v zahraničí, aby to vypadalo, že nalétává potřebné hodiny.

Další výdaj, který nutně „vysává“ rozpočet jsou poslanci, kteří pobírají 16 platů ročně, hned v závěsu je odstupné. Podnikatelé mají dle zákona vyplácet odstupné zaměstnanců ve výši tolika měsíců, kolik ve firmě pracovali let. Pro dlouholeté zaměstnance je to minimálně 24 platů, ve státním sektoru je to ale i 70, 80, 100 platů.

Zde je jasně vidět, kteří lidé se chodí bouřit do ulic, když jediný způsob, jak zbavit stát dluhů, je sáhnout právě do státního sektoru, zrušit nepotřebná místa a zvýšit daně. Samotná sebevětší půjčka Řecku nepomůže.

 

4 komentáře: „Co se děje v Řecku?

 1. no jo, on je to sice moc hezkej system, ale pokud politici ty penize neserou, tak je to jaksi dlouhodobe neudrzitelne…doufam, ze si z toho vezmou priklad ParoubEggovi volici a konecne jim docvakne, ze tohle proste nikam nevede:(

   
 2. Tak tak, pokud by se u Řecka neobjevil ropný vrt, tohle nemůže nikdy fungovat…
  A obávám se že oranžovým voličím tohle nikdy nedojde, pokud jim ParoubEgg slíbí zrušení 30Kč u doktora :/

   
 3. Řecko si zvyklo žít v luxusu a nedochází jim, že si to zavinili sami. Docela mě dostává, jak se lidé bouří, až to stálo i nějaké životy. Tohle mi rozum holt nebere. Státy EU jim chce pomoct a oni se chovají jako nevděční spratci. Trochu se ale obávám, že po volbách půjdeme hezky vstříc jejich příkladem…

   
 4. A teď snad nejdeme v jejich stopách.Tady se krade ostošest hlavne modré straky ale hlavně,že za to může ČSSD.Ne že byly lepší ,ale nejsou v současné době u moci.Jinak lepší kombinace barev písma a pozadí na této stránce už být nemohla

   

Napsat komentář