Délka hospitalizace po pokusu o sebevraždu

Důvodů, proč se někdo pokusí skoncovat se životem je celá řada. Je tedy logické, že jinou léčbu bude potřebovat schizofrenik, který poslouchal hlasy přikazující mu se zabít a jinou člověk, který tak jednal po rozchodu s přítelem/přítelkyní. Míra sebeohrožení je u každého jiná a s tím souvisí právě i délka hospitalizace. Nuže hlavní příčiny a popudy:

Vážná psychická porucha (př. psychóza, schizofrenie, těžká deprese)
– Schizofrenika pronásledují hlasy, které mu přikazují se zabít nebo představy o nadcházejících katastrofách, kdy je potřeba se zabít dřív, než k nim dojde.
– Člověk s psychózou může mít zase dojem, že nic nezvládne, že je vše špatně, že v něčem neobstojí, v případě laktační psychózy (poporodní deprese) má matka dojem, že nedokáže dítě vychovat.
– V těchto případech člověk neví, co dělá, narozdíl od jedince v depresi, který se cítí bezmocný a nevidí jiné východisko ze své situace než smrt. Sebevraždu plánuje delší dobu nebo nad ní před pokusem alespoň uvažuje. Jedná se o promyšlený čin, který smrtí často končí.
– V případě těchto psychických poruch a chorob je obvyklá doba hospitalizace okolo 6 týdnů.

Středně těžké a lehčí formy deprese, dlouhotrvající stres a traumatický zážitek (př. úmrtí příbuzného)
– Pokus o sebevraždu je v těchto případech spíše náhlá popud, který má vyřešit aktuální smutek, zármutek, nátlak.
– Pod odborným dohledem (i bez něj) tyto pocity samy časem odezní (v rozmezí několika dnů až týdnů) a člověk získá zpět racionální přemýšlení bez sebevražedných tendencí.
– V případě lehčích poruch a reakcí na závažný stres se délka hospitalizace pohybuje mezi 2 až 4 týdny.

Volání o pomoc
– Sebevražda není vědomě (popř. podvědomě) myšlena vážně. Člověk se pouze snaží na sebe upoutat pozornost, protože neví, jak dát někomu vědět o tom, že se v něm děje něco, čemu nerozumí a neumí o tom mluvit, nebo nemá s kým.
– „Pokus“ tak má podobu stání na střeše 5 patrového baráku s vyhrožováním „Já skočím“ či spolykání několika platíček Ibalginu.
– Délka hospitalizace je mezi 2 – 4 týdny.

V případech pokusů po rozchodu s přítelem/přítelkyní se může jednat o pár týdnů ale i o pouhé 2 až 4 dny. Posuzuje se akutní míra sebeohrožení a často se stává, že si člověk během několika hodin či dnů sám uvědomí, že dělal blbosti, a už by ho to ani nenapadlo.

 

8 komentářů: „Délka hospitalizace po pokusu o sebevraždu

 1. Myslíš hospitalizaci na psychiatrii? Já jsem byla 2x v nemocnici na předávkování a nikdy mě nikam neposlali…a to byla doba, kdy bych to i uvítala, aspoň nachvilku od všeho utekla, i když věřím, že ani na psychině to není žádný med. Ale je fakt, že tohle mě od demonstrativních výkřiků odradilo, nějak mám pocit, že mi nikdy nikdo nepomohl ani nepochopil, i když jsem chodila k psychologům i psychiatrům.

   
 2. Chtěl bych se zeptat jen teoreticky :
  kdyby mi bylo co já vím třeba 87 let a měl bych rakoviny, nevím jaké jakékoliv :/
  a prostě bych měl dost té bolesti která by mě trápila.
  A pokusil bych se o sebevraždu. Jak by ke mě soud přistupoval, jaký trest by mě čekal ?
  nechali by mě být ? ,nebo by mi vyhověli mému přání ? :)

   
 3. ahoj všichni mám za sebou skok pod auto (2006). Měl jsem psychózu a depresi. Nemám ale psychotickou diagnózu (nesplňovalo to parametry schizofrenie atd.), z deprese jsem se vyléčil po 10-leté sebezkušenosti na individuální psychoterapii. Mám spíš úzkostné stavy, psychozu a sesbevražedné stavy lze vnímat jako důsledek skutečnosti, že jsem ve svých 25 letech měl skutečnej věk tak na šestnáct a k tomu jsme byl pod velkým stresem okolí a psychiatrů, kteří si spletli výrazně nevyzrálou osobnost s poruchou osobnosti, když identifikovali spíš povahový nedostatky (manipulativní jednání, různý ego obranný mechanismy). Doporučuju své webovky, kde píšu o svém uzdravení a nabízím zdarma text jako eBook. (jedna část jsou otázka a odpovědi, druhé část je beletristická. Tu část literární všichni čtou na jeden zátah:-) těším se Honza

   
 4. Ahoj, potřebovala bych radu. Můj přítel závislý 8 let na pervitinu – injekčně. Včera se pokusil o sebevraždu. Podřezal si žíly, sousedé ho našli, policie a sanitka ho odvezli zašít poté převoz do léčebny v Opavě. Zajímalo by mě jaká je doba léčení. Dnes mi bylo oznámeno, že on samotný nemůže podepsat reverz. Z jakého důvodu by to mohlo být? Předem děkuji

   
 5. Dobrý den. Je mi 20 let a mám poruchu identity podle mého, panický strach s toho být mezi lidmi a celkově se už nechci obtěžovat chodit do školy a měla jsem nastoupit do práce, ale prostě to nedám bojím se. Ani nevím kdo vlastně jsem, už se sebepoškozuji 5 let a když se řežu tak mívám i takové stavy, že prostě vážně o sobě nevím, jako bych byla v transu, když se řežu. Prostě a stává se mi i že v hlavě slyším hlasy a já pak klidně odpovím nahlas a pak si uvědomím co to vlastně dělám?! Já vážně nevím, zda toto stačí k hospitalizaci na psych. Myslíte, že by mě hospitalizovaly, už se totiž bojím i sebe co vlastně udělám, přijde mi že se to zhoršuje čím dál víc..

   
 6. Honzo a co když se bojim systemu jako celek? Porad neco vyrizovat? V podstate se bojím byt nemocna, abych nenaplnila kvóty a vzp aby nemela tolik prace. Sila no.

   

Napsat komentář