Divný test zrcadlovek

Nuže, dívali jsme se na jeden díl Černých ovcí, kde si připravili jakýsi test digitálních zrcadlovek. Nečekali jsme nic úžasného a dostali jsme něco opravdu vtipného. Zrcadlovky byly hodnoceny na základě divných kritérií. Jedním z nich bylo, zda-li má přístroj možnost nahrávat video. Jsem zastáncem toho, že video nemá na zrcadlovce co dělat. V testu neuvedli, jaký objektiv byl použit při pořizování zkušebních fotografií, podle všeho se jednalo o objektivy dodávané se zrcadlovkou v sadě, tudíž se rozhodně nejednalo o ekvivalentní kvalitu. Další podezření mám na to, že fotografie byly pořízeny v auto režimu, který sám o sobě kvalit manuálních režimů nedosahuje (mimo to, málokdo na automat fotí a u profesionálních zrcadlovek úplně chybí). Mimo jiné zkoušeli vyfotit se standardním objektivem 18-55mm makro a divili se, že jim to zaostří až ze vzdálenosti větší než 40cm od foceného objektu a opravdu důležitá kritéria pro výběr digitální zrcadlovky prakticky nezazněla.

Vzhledem k nesmyslnosti celého testu jsme si s Martinem dovolili udělat test vlastní s podobnou důvěryhodností. Použili jsme „foťáky“ v našich MDA, které svou kvalitou nedosahují ani na nejlevnější kompakty a srovnali výsledek (kterému se v případě mého MDA ani nedá říkat fotka) s fotografií pořízenou Nikonem D200. Vypovídající hodnota je samozřejmě nulová. To ale v případě testu Černých ovcí platí taky.

Na video se můžete podívat ZDE.

 

3 komentáře: „Divný test zrcadlovek

  1. Focení se věnuje hlavně Finn a jak to tak čtu, asi by se u toho taky rozčiloval. A to,že video je u fotáku zcela nedůležité pro hodnocení kality vím i já jako laik:)

     

Napsat komentář