Drunkorexie

drunkorexieAlkohol je poměrně kalorický nápoj, což si někteří lidé přebrali tak, že aby mohli vypít více alkoholu, musí toho logicky méně sníst…

Definice
Drunkorexie označuje opakované či pravidelné snižování příjmu kalorií na minimum, aby si člověk mohl dovolit pít více alkoholu. Samozřejmě za tím stojí nespokojenost se svou postavou a strach z přibírání na váze.

Vznik, průběh
Člověk, který si uvědomuje, že alkohol je kalorický, a není spokojen se svou postavou, raději vynechá jídlo před nadcházející párty/diskotékou/návštěvou hospody… Zároveň je ochoten zvyšovat výdej své energie během této doby a často kombinuje alkohol s energetickými nápoji, aby měl energii na další tančení/řádění apod.

Po psychické stránce je vztah ke svému tělu obdobný jako u ostatních PPP – úzkostné kontrolování vlastní váhy, příjmu kalorii, nespokojenost se svým tělem i neschopností dosáhnout svých nereálných představ. Navíc se zde objevuje znechucení ze sebe sama po propité noci z množství přijatého alkoholu a jídla (v opilosti i kocovině má člověk nutkání jíst a mnohdy si to ani neuvědomuje). Časem se objevuje i společenské odcizení, kdy nemocní jsou často podráždění a velice rychle opilí – pro společnost neatraktivní.

Rizika
Alkohol se z prázdného žaludku mnohem rychleji dostane do jater (do 15 minut), jeho účinek je silnější a nebezpečnější. Další rizikem je právě ono kombinování alkoholu s energetickými nápoji. V těle dochází k výraznému zvýšení krevního tlaku a zároveň ke snížení schopnosti vnímat únavu. Lidem se srdečními vadami či vysokým krevním tlakem hrozí kolaps, v extrémních případech i smrt.

Kam dál?
 

3 komentáře: „Drunkorexie

  1. Mně to příjde podobně strašné jako anorexie a bulimie. Vzhledem k tomu, že vím, co udělá alkohol s člověkem s prázdným žaludkem…

     

Napsat komentář