Fenomén jménem Facebook

.

Tzv. sociálních sítí existuje celá řada. Každou dobu je profláklá a populární jedna z nich víc než ty ostatní. Kupříkladu myspace.com, vampirefreaks.com a z českých třeba lide.cz, libimseti.cz. Každý z těchto serverů je úchylnější více nebo méně. Důležité je ale brát je s nadhledem, jenže to se v případě facebooku nějak posunulo do ústranní. Ksichtokniha je teď prostě všude. A to prosím i mezi hlavními zprávami dne na zpravodajských portálech…

Nebudu zapírat, že tam mám také účet, nejspíš ale z naprosto odlišných důvodů, než většina uživatelů. Narozdíl od oné většiny tam také nestrávím víc než 5 minut týdně. O to tu ale nejde, díky tomu, že tam jsem, můžu na celou věc pohlížet z obou stran. Web jako takový má jednu obrovskou výhodu, co se sociálních sítí týče – existuje jeho 26 jazových mutací, které jsou vzájemně propojené. Pro Čechy je jasně pohodlnější, že nemusí louskat ani primitivní (všudepřítomnou počítačovou) angličtinu.

Každý si tam může založit skupinu, do které tahá lidi a příznivce pro svoji věc. Takže člověk dostane každou chvíli pozvánku do nesmyslných skupin typu „Nejvíc Čechů v jedné skupině“ či „Když se sem narve 50.000 lidí, uspořádám doma megakalbu“. Pak je tam hromada názorových jako „Nesnáším vstávání do školy“ a „Nemám rád Pondělí“, hromada hudebních fanklubů, filmových fanklubů a pod. Nu a poslední typ – ty nejužitečnější – skupiny s nějakým účelem. „Nechceme státní maturity“ má v současné době přes 55.000 členů, ostatně pražský protest proti nové maturitě se také domlouval přes facebook. Skupinu si tam založilo i RockCafé, když mu hrozilo zavření, domlouval se tam vajíčkový útok na Paroubka.

Je to ale asi jediné smysluplné využití tohoto serveru. Takových skupin je tam ale dost, proti komoušům, proti zrušení otáčivého hlediště, proti dětem, co pouštějí hip v mhd nahlas, proti letnímu času a tak dále… Člověk tam potká sobě názorově blízké lidi a kupříkladu mě potěšilo, že nejsem jediná, kdo je proti tomu a tomu, nebo chce tohle a támhle to. Je to dobré na takový soukromý průzkum myšlenkových pochodů mladých lidí.

Záporů této sítě je ale víc než dost. Po technické stránce – pomalu se načítající, sekající se, Operu nepodporující web, zahlcený kravinami, nesmysly, zbytečnostmi. Všichni ho berou až moc vážně, ve škole neslyším pomalu nic jiného než „on si mě přidal na facebooku do přátel, myslela jsem, že omdlím, myslíš že ho mám potvrdit?“, píše se o něm všude, všude je tlačítko „sdílet na facebooku“, všichni ho vychvalují… Já ne.

Ačkoli tam jsem, nemám potřebu „lízat někomu lízátko“ (taková kravina!!!!), sedět u otevřeného panelu s facebookem celý den a koukat, kdo tam co napsal nebo co mu vyšlo v testu. Ostatně nechápu, jak někdo ty testy může brát vážně?! Já tím zabíjela jen nudnou chvíli a pak slyším kdesi na ulici, že jí vyšlo „asdf a že nechápe, jak je to možné“.

Co ale už vůbec nechápu… Událostem na tomto webu se věnují i hlavní zprávy zpravodajských serverů! Omg… Zpráva dne: Bill Gates si zrušil účet na facebooku. Zpráva dne!

Humbug okolo jedné sociální sítě holt přesáhl snad všechny meze. Nebýt toho, že jinde nemám všechny bývalé i současné spolužáky a další známé pohromadě (icq, skype, jabber nepoužívám a mailování zase nemají rádi oni…), takže když s nimi něco nutně potřebuju domluvit, je to nejrychlejší cesta, nejspíš bych tam nikdy nevlezla…

 

8 komentářů: „Fenomén jménem Facebook

 1. Já jsem tomu podlehla z jednoho prostého důvodu: chtěla jsem se kouknout na jeden profil a ono to bez loginu nešlo. Takže jsem tam taky, ale jediný, co tam dělám je, že si píšu s kamarádama. Věže z lemondů nestavím :D

   
 2. Ještěže nejsem na Facebooku. Je to hovadina, ale když se to někomu líbí, ať si tam leze…
  Podle mě to narušuje soukromí – když to s tím ona většina přehání… Toť jen můj, zmateně napsaný názor…

   
 3. Já tam jsem jen kvůli dobrému pokeru :-) a to ještě jen pod nickem. Je to smutná nemoc dnešní doby. VLastně celý internet má po sociální stránce podle mého názoru hlavně špatné stránky. Ještě větší škoéda je, že tomu lidé opravdu podléhají. Mám kamaráda, který dá přednost trávení večera na libimseti místo aby zašel třeba na bilec.

   
 4. Já na FB nejsem a krom lidé.cz (kvůli fotkám, když je chce někdo vidět, odkážu ho tam) žádné takové sociální sítě nepužívám, nevím k čemu. Když mě někdo chce kontaktovat, ať si zjistí mail, icq nebo mobil, když mu za tu práci nestojím, ať si nakašle. a je to:)

   
 5. Já sice facebook mám, ale už mě ňák tak přešlo dělat si nějaký testy, páč to sou stejně samí kraviny…Ale některý lidi to fakt přeháněj..teď sem někde slyšela, jak jeden chlap prostě stavěl barák a všechno co tam zrovna udělal psal na fb…takže kde co jak..kde a jak má alarm atd….pak jel jednou na dovolenou-samozřejmě, že se na fb pochlubil…a když přijel nezbylo mu z baráku nic moc:D takže jako některý lidi fakt asi nemaj mozek:D

   

Napsat komentář