Heavy metal a negativní dopad na (depresivní) mládež?

Eddie - avatar Dneska se na stránkách Melbourneské univerzity objevila studie doktorky Katriny McFerran, která zkoumala negativní vliv heavy metalu na mládež a souvislost s výskytem deprese u posluchačů této hudby.

Doktorka ve své práci uvádí, že mladí lidé, kteří mají depresivní sklony, obvykle opakovaně poslouchají heavy metal a používají tuto hudbu v negativním slova smyslu. Těžko říct, co tím doslova měla na mysli. Její studie si kladla za cíl to zjistit. Průzkumu se zúčastnilo 1000 mladých lidí (věk 13-18 let), z toho s 50 z nich prováděla McFerran hloubkové rozhovory.

V rámci toho zjistila a vyvodila následující fakta uvedená ve studii:

 • díky „MP3 revoluci“ mají mladí lidé lepší přístup k hudbě, díky tomu někteří poslouchají hudbu i sedm/osm hodin denně
 • většina mladých lidí poslouchá hudbu pozitivním způsobem (např. ke zvednutí nálady nebo energii při cvičení), u mladých lidí, u nichž je větší riziko rozvinutí deprese, jsou zvýšené šance, že budou hudbu vnímat v negativním slovasmylu
 • příkladem má být poslech stejné heavy metalové skladby či heavy metalového alba stále dokola, kdy posluchač nechová potřebu poslouchat nic jiného, což může značit izolování se či únik z reality
 • chová-li se takto člověk po delší dobu, může to znamenat, že trpí úzkostí, depresemi, v krajním případě se u něj mohou vyskytnout sebevražedné tendence.

 

McFerran dále uvedla, že by rodiče měli sledovat hudební návyky svých dětí, sledovat varovné signály a v případě nutnosti přijmou včasná opatření. Zejména se to týká případů, kdy dítě řekne, že hudba odráží to, jak se cítí, stejně tak pokud se po poslechu hudby necítí šťastně. V takové chvíli by rodiče měli zjistit, co poslouchaná hudba přesně říká. Pokud mají rodiče obavy nebo nějaké podezření, mají se dítěte ptát, jak se při poslechu hudby cítí.

Doktorka si jako cíl stanovila vyvinout intevenční program do škol, který včas rozpozná poruchy chování u žáků. V rámci toho chce zapojit mladé lidi (zejména ty trpící depresemi), aby byl lépe pochopen vliv heavy metalu.

Celou studii v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ráda bych k tomu dodala následující:

 • poslouchat hudbu třeba i dvanáct hodin denně není nic vyjímečného ani divného, v případě cestování přecpanou hromadnou dopravou to zaručuje vcelku vysokou šanci přežít cestu ve zdraví
 • netuším, jak paní doktorka přesně myslela poslouchání hudby „negativním způsobem“, pochybuji však, že hudba (zejména pak neškodný heavy metal) jako taková má přímý vliv na rozvinutí deprese či úzkosti, člověk si vybírá hudbu podle toho, co mu sedí, deprese může mít zrovna tak člověk poslouchající rockové ploužáky, disco, hip-hop nebo vážnou hudbu
 • poslouchání jedné skladby/jednoho alba pořád dokola taktéž nic nedokazuje, co si to vysvětlit tím, že se onomu posluchači tolik líbí, že ji poslouchá stále dokola? Stejně tak částečná izolace a únik z reality naopak člověku pomáhají se ze srabu dostat, nikoli do něj spadnout. Můžu tak jedině ze zkušeností nejen mých říct, že metalovou hudbu obecně poslouchají lidé citlivější a vnímavější povahy, to však  má pramálo společného s tím, co McFerren ve své studii uvádí.

 

Tato studie mi úplně připomněla kauzu s Judas Priest, kteří byli na základě zpackané sebevraždy obviněni přeživším Jamesem Vancem, kterého k sáhnutí si na život přivedl alkohol a zejména jejich hudba a další heavy metal. To se stalo v roce 1985, kdy se začaly zkoumat podprahová sdělení a další hovadiny. Pokud McFerren označila heavy metal jako hudbu podporující vznik deprese u mládeže, ráda bych věděla, co by řekla na takový doom metal nebo  suicidal-depressive black metal. Pro představu si pusťte následující ukázky:

Heavy Metal

Doom Metal

Depressive Black Metal


Článek vznikl díky nakopnutí na Orbis Metallum

 

17 komentářů: „Heavy metal a negativní dopad na (depresivní) mládež?

 1. Vážne netuším, čo sledovala autorka pri zameraní sa na konkrétny žáner. Okrem toho napríklad u mňa osobne občas odráža aktuálnu náladu to, čo si pustím, občas nie. Občas si k dobrej nálade kľudne vypočujem doom a občas keď sa cítim blbo, tak ho nemôžem ani cítiť. A niekedy úplne naopak, podĺa aktuálneho pocitu. Takisto i počúvanie niečoho stále dokola môže byť spôsobené len tým, že ma tá pesnička momentálne nadchla, časom to môže prejsť a nemusí to mať vôbec súvis s mojou psychikou.

  O izolácií od okolitého sveta by som hovorila jedine v prípade, ak človek dlhodobo miesto ľudskej spoločnosti preferuje sedieť dakde osamotene so sluchátkami v/na ušiach. A samozrejme, toto so žánrom nemá nič spoločné.

   
 2. To je blbost, zas nějaká potrhlá ženská nemá ráda jistej druh hudby a tak chce prokázat, že je ta hudba zdraví škodlivá. Takových už tu bylo :D

   
 3. No jasně, a že zrovna heavy metal je strašně depresivní :D. Tato zpráva mi může připadat úsměvná, ale když si vybavím to, kolik lidí to zase spolkne i s navijákem… :/ (už se ani nedivím tomu, proč všichni potom tak blbě čumí…).

  Mimochodem, je to už celkem dlouho, co jsem narazila na zprávu, ve které se píše, že „chytré děti poslouchají metal“. Nevím sice, jak to je doopravdy, ale že by měla hudba, která se nám líbí, na nás negativní vliv? To mi pravděpodobné nepřipadá.

   
 4. Kdežto když mládež bude aktivně poslouchat dokonala Baby, Baby, Baby OOOHHH tak budou vysoce inteligentní vysmátí inženíři. Ať se koukne na inteligenci dnešních šampónů a šampónek kteří si myslí, že jsou ve třinácti „in“, když denně vyhulí deset cigaret. Samozřejmě, co je moc jsou už takový ti death a black metaláci, co nemluví o ničem jiném než o krvi, ale to není tolik hudbou jako jejich povahou, kvuli které hudbu poslouchaj a vnímaj. Já jsem trpěl depresema, abych pravdu řekl, pár jistých měsíců – mohla za to moje holka, škola a z části rozhádané příbuzenstvo. A útěchu jsem nacházel a taky našel v heavy metalu a hře na kytaru. A to je celkem z zamišlení. Doufám, že si tato potrhlá autorka brzo uvědomí. Takových panik už to bylo. Nejednou to vyústilo k zakazování prodeji a hraní jistých kapel či alb. Vždy se najdou opůrci a autoři podobných věcí. Na jejich názory by se neměla brát zřetel, protože pak to končí nesmyslnými hádkami – a ano, ty už zaručeně někoho k depresím dohnat mohou.

   
 5. Stejně jako ty si nemyslím, že by lidi, co poslouchají heavy metal, měli nějaký zvýšený sklon k depresím. Ale zas na druhou stranu je fakt, že třeba nějakej ten depressive doom metal může člověka trochu labilního rozhodit. Já sama jsem v dobách sebelítosti a sebeznechucení poslouchala pořád dokola Sui Generis Umbra, kde se opakoval výkřik I´m dying!, a měla jsem z toho nádherný pocit duševního souznění. Takže nějaký vliv na psychiku tam jistě je, ale záleží na tom, v jakým rozpoložení se dotyčný nachází. Ten, koho hudba dožene k sebevraždě nebo nedej bože vraždě, je v nepořádku sám o sobě. Hudba to může trochu vyprovokovat prostě proto, že dotyčný si ji intepretoval po svém.

   
 6. je fakt, ze nekdy, kdyz jsem na tom hodne spatne, tak mam taky tendence se v tom utapet a sebetryznit a nekdy mi k tomu pomaha i ta hudba..nekdo to mozna dela tak ze si na zvednuti nalady pusti neco skocneho, ja to delam naopak, ze si pustim neco bud hodne ukriceneho nebo i pomaleho az depresivniho, coz ale samozrejme sama o sobe ta hudba neni, jde jen o to, ze si to poustim v te dane chvili…myslim, ze nelze pochybovat o tom, ze k temhle ucelum nektera hudba svadi trochu vic nez jina, ale davat metal do prime souvislosti s depresema? stejne tak jsem v obdobi rane puberty poslouchala popovy sladaky a utapela se v tom „proc me nema rad“:D

   
 7. Mr. Madrak: to ti nevím, poslouchám black metal už nějaký ten pátek a o krvi se bavím s ostatním stejně jako v dobách, kdy jsem aktivně poslouchala heavy a power, pokud pominu témata jako je sebepoškozování (záliba v psychologii) tak skoro vůbec a nějak jsem si nevšimla, že by se o tom bavili ostatní např. na koncertech nebo u piva :) Ale to odbočuju… Naprostý souhlas se šampony a jejich vymytými mozky, nějak jejich myšlenkové pochody nechápu a nějaký vliv hudby (potažmo textů skladeb) tam jistě bude.

  Nebožka: naprosto si to vystihla, co se týče doom metalu a DSBM tak tam vliv na labilního člověka asi bude, ale z osobních zkušeností můžu říct, že když je člověk fakt v prdeli, je to balzám na duši :)

   
 8. Jasne..depresie vyvoláva metal, gothic, emo..všetko…Príde mi to celé ako hlúposť….ešte som sa nestretla s nikým u koho by heavymetalová alebo iná „temná“ hudba vyvolala depresie…

   
 9. Tak pokud bych se měla řídit všemi studiemi a názory všemožných lidí na metal, pak bych byla nejenom satanistka, ale taky vražedkyně a navíc už dávno mrtvá, protože bych spáchala sebevraždu. A ejhle – nic z toho se neděje. :D A že by měl metal vliv hlavně na depresivní jedince? Já jsem snad jediný člověk, který depresemi netrpí a poslouchá to. Sice na tom může být trošku pravdy, ale pokud se někdo takový odhodlá k sebevraždě má na to vliv mnohem víc věcí než jen heavy metal.

   
  1. metal je hudba ktora dava zmysel nie je to modna kolekcia ako justin bieber ja pocuvam heavy metal aj trash metal pocuvam Megadeth aj Metallica,Iron Maiden aj black sabbath a nic mi nieje a ak vam ta hudba pomaha alebo zlepsuje naladu tak to moze byt uplne jedno ci je to DeathMetal alebo Nejaky DiscoPop

    
 10. No jo, ale oni lidi pod slovy heavy metal většinou myslí jakoukoli tvrdou metalovou hudbu a už nechápou že mezi heavíkem a doomem je kurvaže velký rozdíl. Nedávno jsem na toto téma četla šílený článek ve strážné věži, kde psali něco podobného – heavy metal je zlo a vaše děti nutí ke špatnostem. Kecy…

   
  1. Lúmenn: jo tak ve Strážné věži… a já se pořád divila, proč se na mě ty dvě jehovistky v metru každý den tak divně dívají :))

    
 11. poslouchám to i 12 hodin denně a depresemi netrpím. Heavy metal je nejlepší hudební styl :D Souhlasím,že hudba může člověka ovlivňovat ale je třeba rozlišovat mezi metalem a black metalem. V normálním metalu se nezpívá v podstatě nic odlišného od ostatních stylů :P

   
 12. heej :D :D :D coože xDD jako že já můžu všechny styly metalu … :D od Heavy přes Speed po Black až k Death … :D :D tak vždycky záleží na náladě :D ale když sem totálně nas*anej nebo v depresi (což je málokdy)… tak dycky mě z toho dostanou jedině hodně depresivní songy :D

   
 13. Ahoj,
  trochu mi přijde, že jste nepochopili, jak fungují výzkumy.
  Autorka výzkumu neříká, že my všichni posluchači Metalu jsme psychopati. Jen říká, že spousta lidí, co poslouchá metál, má problémy s psychikou. Zde je potřeba brát na vědomí inkluzi a prekluzi. To že poslouchám metál, neznamená, že jsem sebevrah, či masový vrah. Poslech určité hudby s ohledem další skutečnosti může znamenat, že mám určité problémy. Celkem věřím, že při pozitivním přístupu k tomuto výzkumu by šlo pomoci spoustě lidem (ať poslouchají death metal ci elektro), prostě je to alarm. Ač výzkum nemusí být dokonalý, alarmy se nám hodí. Když někdo poslouchá několik týdnů v kuse Anathemu, asi víme že dobrou náladu nemá. No asi tak.
  David

   

Napsat komentář