Jak začít lepší život?

avatar - sedmikráska Vyhrabat se ze situace, kdy se sere první poslední není lehké. Lidově řečeno by se dalo i říct, že je to kurevsky těžké. Není to však nemožné. V první řadě je nutné uvědomit si současnou situaci, dát dohromady, co se v poslední době stalo a proč, a taky si udělat jakýsi plán, co se bude řešit teď a co potom a dopředu už se člověk musí obrnit trpělivostí, protože to nebude hned.

Z akutního stresu chronický stres, z chronického stresu nemocná psychika

Stres jako takový nemusí působit pouze negativně. V některých situacích dokonce pomáhá překonat ji a vyváznout z toho bez následků. Člověk je pro stresové situace vybavem určitou dávkou obranyschopnosti. Ta se u každého liší a tak se může jeden z něčeho sesypat a druhý v téže situaci si zachová chladnou hlavu. Je-li takovým situacím jedinec vystavován často (několikrát měsíčně/týdně/denně) stane se stres chronickým stavem, který je pro zdravou psychiku nebezpečný a on už nemusí vědět, jak se tomu účinně bránit. Najednou se na něj všechno sype, sebemenší problém se stává nepřekonatelným a cestu z toho ven není schopen najít. Není tedy neobvyklé, že se ze stresu vyklubou mnohem nepříjemnější společníci s depresí v čele.

Čas, čas, čas…

Přísloví o tom, jak je čas nejlepší lékař, všichni známe. Někteří jim přikládají váhu, jiní ne a lidé, kterých se týkají a kterým jsou říkána, o ně vůbec nestojí. Z nepříjemné situace se chtějí dostat co nejdřív, což je pochopitelné. Co se ale týče psychického stavu, na ten je čas prostě potřeba. Psychika se za týden neuzdraví ani kdyby se svět obrátil naruby a vše bylo najednou úžasné. Neznamená to ale, že pro zlepšíní nemůže něco udělat člověk sám. Naopak. Vlastně to především stojí na něm a na tom, že se chce pohnout z místa (nebo chcete-li – odrazit se od dna). Musí si ale uvědomit právě to, že to nějaký čas zabere. Snahy udělat něco se svým životem či psychickým stavem mnohdy troskotají i na tom, že to musí být co nejdřív a pokud se pozitivní změny neobjeví do týdne/měsíce, považuje člověk pak svůj pokus (zcela nesprávně) za nepovedený.

Urovnat si, co se stalo a sebelítost odstrčit na druhou kolej

Sebelítost je přirozená reakce na nepříjemné životní situace, i když jí mnozí opovrhují. Když se něco posere, první na co se většina lidí zeptá, není proč se to posralo, ale proč se to stalo právě jim. Sebelítost ale opravdu nic neřeší a člověk se musí nejprve dostat do fáze, kdy je ochoten si to uvědomi. Poté ji může směle poslat na vedlejší kolej a začít něco dělat se svou situací. Poté je čas na otázky, jak to všechno vzniklo.

Je toho hodně? Důležité je tedy dát dohromady čeho je vlastně hodně, co přesně způsobuje/způsobilo tu situaci, ve které se člověk ocitl. Kde se stala chyba? Co přesně se zvrtlo? Jakmile si člověk udělá obraz o tom, jak to šlo za sebou, má větší šanci s tím dále pracovat a vyhrabat se z toho. Dá se to aplikovat spolu s následujícími body na většinu nepříjemný situací.

Co můžete dělat v každém případě?

Myslete pozitivně

Ne to není vtip, i když se to tak může 99% lidí, jejichž psychický stav je na bodě mrazu, zdát. Je to základ a nemusí to znamenat, že máte mít hned dobrou náladu, že se musíte všemu hned smát a už vůbec ne, že se máte přetvařovat, jak je všechno fajn. Myslet pozitivně znamená hlavně to, že se svou situací chcete něco dělat. Snažte se najít to, co vám jde, co vás baví a dělejte to. Jedině úspěchy z takové činnosti pak přináší dobrou náladu, uspokojení z dobře odvedené práce či uvolnění a odproštění se od problémů. Ti, kteří mají nelehké stavy a zážitky za sebou, jistě potvrdí, že dostat se aspoň na chvíli mimo ty problémy je až bytostně důležité. Přitom nejtěžší na tom je sebrat se a udělat. Je jedno, jestli to bude kreslení, psaní, běhání nebo jen procházka po parku. Myslíte pozitivně už vlastně ve chvíli, kdy si řeknete, že s tím chcete něco udělat.

Žijte teď a nedkládejte vše na potom

Jo, tak až budu tohle umět, tak zkusím xyz… Až budu mít po matuře, až zhubnu, až si najdu lepší práci, až naprší a uschne. Znáte to jistě i vy. Člověk rád všechno odkládá na poslední chvíli nebo ještě lépe na někdy potom. Časem pak takhle na někdy do budoucna odsune i svůj život a zbyde mu jen ono přežívání, ze kterého se chce vyhrabat. Tady se celkem hodí zmínit pyramidu lidských potřeb Abrahama Maslowa. Jakmile člověk uspokojí jedny potřeby, příjdou další – vyšší a takhle by se dal život odkládat do nekonečna. Proto je dobré naučit se dělat to, co člověk chce hned a na nic nečekat (pokud tomu samozřejmě něco nebrání).

Utřiďte si priority a radujte se s dílčích úspěchů

Je prakticky jedno, co má pro vás v životě nejvyšší prioritu. Pokud si přiznáte, že jsou to peníze, říďte se podle toho a zajistěte si vzdělání a dobrou práci s vyhlídkou karierního růstu. Je-li to rodina, snažte se urovnat si vztahy a dělat vše proto, aby to fungovalo. Každý z nás má priority jiné a teprve, když začně žít na základě nich, může být spokojenější. S tím souvisí i druhá část nadpisu odstavce. Radovat se z maličkostí je též jeden ze základních kamenů, na kterých se dá dále stavět či řečeno jinak, dá se z nich v průběhu toho, co se z nepříjemné situace budete dostávat odrážet.

Urovnejte si vztahy

A to nejlépe všechny vztahy, které urovnat jdou, zejména pak ty partnerské a rodinné. Právě tyto narušené vztahy jsou často příčinou další problémů a nespokojenosti s vlastním životem. Cesta ke zlepšení rodinných vztahů bývá stejně obtížná jako samotná cesta k lepšímu životu.

V první řadě je důležité nepodlehnout přirozené lidské tendenci hledat chyby jenom v ostatních. U problémů ve vztazích partnerských a rodinných je to právě zcela běžný jev. Proto je dobré vědět/zjistit si, co ostatní od vztahu s námi očekávají, a snažit to alespoň částečně naplnit.

Neodmlouvejte sami sobě

Jestli si u všeho říkáte, že by to bylo fajn udělat takhle, ALE že to nejde, že byste to zkusili, ALE že to stejně nebude k ničemu, tak si to přečtěte znova. Odmlouvat sami sobě můžete. Je to projev lenosti, nechuti i nízkého sebevědomí. Dokud si budete říkat, že se chcete pohnout a posunout výš a vzápětí si řekně ono ALE, daleko se nedostanete.

Řiďte se podle sebe

Až dojdete k tomuto kroku a řeknete si, že výše uvedené rady nepotřebujete a poradíte si sami, máte nejspíš to nejhorší za sebou :)

 

6 komentářů: „Jak začít lepší život?

Napsat komentář