Tipy na výlety a jiné zápisky

Krakovec

Krakovec Naše třídenní toulání se po okolí horního toku Berounky jsme začali na Krakovci. Tento gotický hrad s renesanční přestavbou zná asi kde kdo v souvislosti s pobýváním Mistra Jana Husa před jeho odjezdem do Kostnice.
Nám se povedlo navštívit jej 2 dny před začátkem sezóny, takže jsme si jej prohlédli pouze zvenčí.

Krakovec se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Rakovníka na místě, kde dle pověsti. Založen byl Jírou z Roztok roku 1381 a na svou dobu se od ostatních hradů lišil zejména minimálním počtem obranných prvků (chybí např. typická mohutná věž). Hrad přečkal několik majitelů i přestaveb. Zpustošen byl v průběhu třicetileté války a v roce 1783 po zásahu bleskem vyhořel. Zůstaly jen obvodové zdi a některé klenby.

Za zmínku stojí i dřevěný most, který tvoří přístupovou cestu do hradu. Vznikal v letech 2000 – 2005 za použití historických postupů i náčiní. Pro účely realizace byl postaven i historický jeřáb (rovněž bez použití moderní techniky).

Krakovec Krakovec Krakovec

Kam dál?
 

2 thoughts on “Krakovec

 1. Hanka

  Na Krakovci jsme kdysi taky byli, sice v sezóně, ale pro změnu po zavírací době, takže jsme fotili jenom zvenčí i my, bohužel, na kinofilm. Díky za připomenutí, tenhle výlet si rozhodně musíme zopakovat. :-)

   
  1. V. Post author

   Hehe, my se tam budem muset taky vydat někdy znovu. Tak ať to příště výjde :)

    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.