Krašov

Krašov Našlapáno: cca 5 km
Stoupání: cca 150 m
Náročnost: žádná
Okruh: ano
Trasa: zde

K této zajímavé zřícenině nad levým břehem Berounky jsme se vydali po žluté z Rohů. Dvoukilometrová cesta po zhruba polovině přecházela z polní cesty v les. Do cíle jsme doputovali po krátkém čase a vhledem k všednímu dni nás překvapilo, kolik dalších výletníku jsme tam potkali.

Hrad jako takový byl zřejmě postaven v 30. letech 13. století. Jeho založení se přisuzuje Jetřichovi z Krašova z rodu Hroznatoviců. Tento rod držel hrad až do první poloviny 14. století, kdy jej prodal neznámo komu. V druhé polovině 14. století již patřil pánům z Kolovrat. Husité si na něj netroufli. Hrad pak přecházel tak říkajíc z ruky do ruky a byl renesančně i barokně přestavěn. Dle kresby M. Prusíka byl ještě roku 1795 Krašov ve velmi dobrém stavu. Během následujících pěti let však byl rozbořen a materiál byl použit na opravu dvora Rohy. Od roku 1800 zůstala pouze zřícenina.

Krašov

Krašov

Krašov

Z hradu je výborný výhled na Berounku.

Krašov

Krašov

Modrá turistická značka Od hradu jsme se vydali po modré po břehu Berounky k nedalekému mlýnu. Cestou se nám naskytl i pěkný pohled nahoru na hrad. Od mlýna nás čekalo mírné stoupání do obce Bohy a odtamtud poslední úsek po silnici k počátečnímu bodu.

Krašov

Kam dál?
 

3 komentáře: „Krašov

Napsat komentář