Květnový přehled

kvetenCO NOVÉHO (ZEJMÉNA U MALÉHO)

Nevěřila bych, že to za další měsíc už budu psát, jak se malý umí překulit na bříško. Umí to od třetího týdne čtvrtého měsíce. Od chvíle, kdy to zvládl poprvé, to zkouší pořád dokola a už ho nemůžu nikde výš než na zemi nechat bez dozoru ležet. Dva týdny předtím se začal otáčet na boky. Vtipné je, že to poprvé udělal poté, co od paní doktorky slyšel, že už by s tím měl pomalu začít :D Při ležení na zádech si nedávno začal hrát s nožičkama a pěkně je k sobě přitahuje.

Taky ale začal bojkotovat hrací postýlku a nechce v ní ležet déle než pár minut, většinou se do ní ale ani nenechá položit. Museli jsme tak konstatovat, že nemáme moderní miminko, neboť opravdu není bezkontaktní. Na druhou stranu si náš malý (nespo)kojenec s nadšením nechává kontrolovat, zda už nevykukují nějaké zoubky. Bere to jako hru a přijde mu to nanejvýš legrační. Zoubky sice ještě nevylezly, ale pěkně trápí i tak. Už měsíc se snaží zahnat bolení tím, že si něco strká do pusy a žvýká to. Nejraději má prsty rodičů, kousátka rychle zahazuje.

Čtvrtý měsíc Čtvrtý měsíc Čtvrtý měsíc

Koupání se mu líbí čím dál víc a s nadšení vykopává vodu z vaničky. Plánujeme, že až se venku ještě trochu oteplí, napustíme mu tu vaničku až po okraj a zkusíme s ním „plavat“. Očekáváme, že ho to bude bavit.

Na kočárek jsme si během celého měsíce ani nevzpomněli, Šátkování nám u 90% procházek a výletů vyhovuje, jen občas si malý usmyslí, že je lepší, když ho nese táta bez šátku. Počasí nám to moc neumožňuje (už je fakt vedro), ale těch několik příležitostí nepromarňujeme a jezdíme do přírody. Jeden okruh měl 12 kilometrů a do kopce to s malým byla docela fuška, už se těším, až ho budu moct nosit na zádech :)

Spaní se mění každým týdnem. Momentálně naspí tak 4-5 hodin v kuse, pak se dožaduje krmení a pokračuje dál. Většinou spí od cca 21.00 – 22:00 do cca 8:00, někdy mě nechá válet se v posteli i do půl desáté :)

Jsem zvědavá, jak se bude dál vyvíjet zkoušení bezplenkové komunikační metody. Během posledních týdnů si uměl říct, když potřeboval kakat, ale v posledních dnech (poté, co se začal přetáčet na bříško), ty signály nějak mizí. Tak uvidíme.

No a já konečně můžu jíst čerstvější pečivo a mléčné výrobky. Malému už to skoro měsíc nevadí. Začala jsem postupně samozřejmě, ale nevšimla jsem si, že by mu to nějak rozhazovalo trávení.


ČETBA

Dočíst jsem nestihla nic ani tento měsíc :(


POSLECH

 • nějaký black metal a dark ambient a folk jako obvykle

DĚLÁ MI RADOST

 • život mimo Prahu a to, že do ní nemusím jezdit! :)
 • dny, kdy je ještě přijatelné počasí
 • každý výlet a procházka

PĚKNĚ MĚ ŠTVE

 • blížící se vedra, která zcela znemožňují turistiku
 • a že do té Prahy přece jenom budu muset jednou jet

PSANÍ


TURISTIKA A KULTURA

 • pravidelné procházky po okolí dlouhé cca 3 až 6 kilometrů několikrát týdně
 • Orlické hory ze Šerlichu (→ 2,5 km | ↑ 50 m)
 • okolí Orlice (→ 4 km | ↑ 20 m)
 • Peklo z Borové (→ 12 km | ↑ 260 m)
 • PP Les včelný (→ 5,5 km | ↑ 20 m)

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ OKÉNKO

Film Remember (Vzpomeň si) mě mile překvapil, závěr je opravdu k zamyšlení. Loutkovému Krysaři by slušelo menší prostříhání, ale jinak je to zdařilá podívaná.

Už je tady zas (2015) ***
Krysař (1985) ****
Sinister 2 (2015) **
Lesní duch (1981) **
Vzpomeň si (2015) ****

HISTORICKÉ OKÉNKO


KVĚTNOVÁ ANKETA

Kam dál?
 

10 komentářů: „Květnový přehled

 1. Roste jak z vody! Palec nahoru pro šátkování, není pro mě nic děsivějšího, než když ženské najedou do silnice kočárem a až pak se rozhlíží, zda vlastně něco nejede; krom toho ten kontakt rodičů s dítětem je důležitý. Bezplenková metoda zní zajímavě, jen dost dobře nechápu, jak dával najedvo, že potřebuje na velkou?

   
  1. To taky byla jedna z věcí, co se mi na kočárku hned nelíbila, ale tak ta hlavní je ta, že ho malý bojkotuje. Rozhodně si ale nemůžu stěžovat, víc by mě mrzelo, když by malý nechěl být v šátku. Šátkování nám vyhovuje oběma :)
   No dává to najevo právě různě, což je dost ošemetné. Nejčastěji je prostě neklidný, zuřivě kope nohama, sem tam vykřikne, jindy jen tak pokníkává a mele sebou nebo si prostě jen uprdne a pak se na mě významně kouká, aby mi to došlo. Většinou to pak stihneme :) Hodně dělá taky to, že to už není novorozenec a na velkou chodí většinou 3x denně v podobné časy, takže se to dá odhadnout i z toho.

    
 2. Máš krásné šikovné dítě, Veroniko.
  Šátkování je skvělé, vidím čím dál víc maminek, které nosí mimino v šátku.
  Těsný kontakt je pro oba moc dobrý, ale to šílené vedro dává zabrat.
  Když si představím, že je teprve začátek června … ufff!
  Moc hezky se mi tvůj článek četl, trochu jsem si při něm zavzpomínala. :)

   
 3. Máš pravdu, to horko začíná být čím dál tím více na prd. Člověk by si nejraději někam zalez a nevylezl a bude hůř a to mnohem. Máš nádherného malého človíčka. Je dobře, že se vyvíjí jak má a je zdravý, akorát tak úplně nevím v čem spočívá bezplenková komunikační metoda. Tak nějak tuším, že cílem je, aby si dítě umělo samo nějak říct, že potřebuje na záchod, je to tak? :-) Ale nevím, jak to celé funguje. Na túry chodíš opravdu hodně! Já něco takového šlapu v práci, ale to člověk vnímá opravdu trošku jinak… V tom případě radost z pohybu moc nepanuje :D

   
  1. U bezplenkovy není cílem to, aby se to naučilo dítě, ale naopak matka. Dítě si umí samo říct už od narození a je na rodiči, zda ty signály vypozoruje a bude to zkoušet :) Takže když si myslím, že to je ono, malého vezmu v klubíčku nad nočník. Někdy se trefím, někdy ne :)
   Turistiky se na můj vkus dost málo :/

    
 4. ďakujem za milý komentár:) máte krásneho synčeka a navyše moc šikovného:) a ako tak pozerám koľko naspinká, tak vyzerá byť ešte aj poriadne dobručký:) páči sa mi nápad s tým šatkovaním… aj ja by som sa to raz chcela naučiť a využívať:)

   
 5. Ahoj,
  pááááni, jak já už tu dlouho nebyla… No poslední dobou se mi opravdu „dařilo“, ale jsem moc ráda, že jsem si vzpomněla na tvůj blog. Chodívala jsem sem často a moc ráda a pak ten zvyk nějak „upadl“. Zvláštní…
  Každopádně se nestačím divit, co je u tebe nového. :) Moc ti gratuluju k malému a přeju vám všem hodně zdraví a pevné nervy. :) Tvé články ohledně porodu jsem zhltala najednou, to víš, dost mě to začíná zajímat, když se to teď v mém okolí hemží samými nastávajícími matkami, dokonce i nejlepší kamarádka mi nedávno oznámila, že je těhotná. Abych se přiznala, připadám si trochu stará, taky že jsem ještě vůbec nedospěla, ale co, budu si už muset zvyknout a zanedlouho mě to čeká jistě taky. :D A podle článků jsem se tak nějak dovtípila, že už jsi zřejmě také vdaná. Takže gratuluju podruhé. :)
  Ráda se sem budu zase vracet a teď mě čekají resty v podobě strašného kvanta nepřečtených článků. :) No mám teď dost času, takže to snad bude rychlé a budu se těšit na další příspěvky. :)
  P.S. Možná se vrátím taky ke svému blogu, ale zatím jsem se ještě nerozhodla, nevím, v jaké podobě bych jej chtěla znovu vést…

   
  1. Děkujeme! :) Těší mě, že ses objevila a něco ti připadalo i zajímavé ke čtení. Já mám tvůj blog v RSS a čekám a čekám, kdy se tam něco nového objeví :)

    

Napsat komentář