Léčba specifických fobií pomocí KBT

stromSpecifické fobie jako je koumpounofobie, arachnofobie, spektrofobie, ofidiofobie a další se mohou vyléčit či zmírnit pomocí KBT (kognitivně behaviorní terapie). Nejúčinější metodou je tzv. odstupňovaná expoziční léčba, která spočívá v postupném „otužování se“ čili zmírňování strachu a úzkosti v situacích, ze kterých má člověk fobii.

Pacient se s terapeutem nejdříve domluví, jak u něj daná fobie probíhá, co při ni pociťuje, jak reaguje v situacích, kdy je vystaven podnětům způsobujících mu úzkost. Spolu vytvoří žebříček – každé sezení se dostanou o něco dál a pacient je vystaven blíže a blíže situaci,m ze které má fobii. Postuplně se ji tak snaží zvládat. Pokud mu bude nějaký stupeň činit problém, je několikrát opakován, dokud jej nezvládne. Klient u sebe pozoruje míru úzkosti při kadém kroku. Tato míra obvykle klesá a na konci terapie odchází buď bez chorobného strachu nebo s jeho minimálními projevy.

Na ukázku je ideální arachnofobie. Člověk přijde na KBT s tím, že nesnese ani sebemenšího pavouka. S terapeutem naplánují postup a pak každé sezení postupují dál a dál. Začnou např. obrázky pavouků – nejdřív menších, pokračují většími až třeba po tarantuli. Přijdou fotky, modely, hračky až dojdou k živým zvířatům – nejdřív je pacient pozoruje z dálky, časem mu třeba nevadí, když mu nějaký menší leze po ruce (je jasné, že velké pavouky někdo nesnese a to nemusí ani mít arachnofobii).

U silně úzkostných pacientů se ještě před metodou in vivo provádí imaginace – jedntlivé kroky terapie si pacient přehraje jen ve svých představách (např. si představí, jak bude reagovat, až uvidí pavouka v terárku).

KBT a konkrétně „in vivo“, jak se výše zmíněná metoda jmenuje, je účinná u 80-90% klientů a to už po 5-10 sezeních. Pokud však paicent v léčbě nevytrvá až do konce (není snadné vystavovat se vlivům způsobujících mu fobii a čelit jim), je možné, že svůj strach spíše ješt posílí a jeho odhodlání s ním bojovat poklesne.

 

8 komentářů: „Léčba specifických fobií pomocí KBT

 1. Zaujímavé! Pridávaš tu veľakrát skvelé články! Tiež som mala arachnofobiu, ale akonáhle som uvidela na chate 5 cm veľkého pavúka Dávida (dobré meno, nie?), krásne sfarbeného a nebezpečného, začala som pavúkov doslova zbožňovať!

   
 2. Jak si to tak čtu, tak je to docela zajímavé, ale myslím si, že já jako docela velký arachnofobik bych to asi až do konce nevydržela :-P

   
 3. Airlia: je zajímavé, že i tak náhle se dá občas zbavit fobie :)
  Nefi: když jsem si to představila, tak to musí být hodně náročné, takže se nedivím

   
 4. Zkoušela jsem obrázky-to celkem dám-už i z blízka.Jenže pavouka na živo prostě nedám…:( Z téhle terapie mám smíšené pocity,protože si nedovedu představit pavouky,co jsou v mé přítomnosti.A lézt po mě?NIKDY! Bych u toho psychologa asi už zůstala navždy :)

   
 5. estebanka: obrázky jsou první krok, co ty víš, třeba ti přestanou vadit ti malí a potom třeba i ti větší :)

   
 6. Otázka je zda když to člověk podstoupí jestli se mu to pak zase někdy vrátí ta fobie nebo je vyléčen zcela.Ale asi by se to mělo provádět pod dohledem psychologa,protože když by někdo např.dával vám postupně pavouka blíž tak vy třeba už nebudete chtít ale ten dotyčnej to nebude chápat že máte takovej strach a třeba už bude netrpělivej a řekne „dyt to nic nedelá“ a pak třeba se k vam priblíží moc a vy se pak zase začnete bát víc.

   

Napsat komentář