Léčba uměním (přehled)

Terapie různými druhy umění je praktikována od nepaměti, ať už si to lidé uvědomovali nebo ne. Ostatně i člověk dnes sám sebe léčí, když se začte do knížky a zapomene, co se děje okolo něj, vezme barvy a namaluje odraz toho, co se mu odehrává v hlavě, pustí si hudbu a relaxuje nebo se odreaguje… V dnešní době je tato terapie trendem na celém světě a přináší dobré výsledky v léčbě všech možných poruch, nemocí i problémů. Jednotlivé terapie uměním se často kombinují (např. muzikoterapie s arteterapií nebo bibliografií). V tomto článku se zaměřím pouze na výčet a hlavní charakteristiku různých terapií, které se pod léčbou uměním nacházejí. Každé z nich bude v budoucnu věnován samostatný článek.

Arteterapie

Léčba uměním, kdy se pod ní myslí kreslení, malování či jiná forma výtvarného projevu např. keramika, koláž, výroba různých drobných předmětů. Pracuje se s barvami, kompozicí kresby/malby, námětem.

Arteterapii je blízká i ergoterapie, kde se vytváří věci z korálků, dřeva a dalších materiálů.

Je ale možné setkat se s tímto označením jako nadřazeným výrazem pro ostatní formy léčby uměním.

Biblioterapie

Léčba literárním dílem – prózou i poezií. Může mít formu relaxační, kdy člověk pouze čte. Může mít souvislost s tím, proč člověk terapii podstoupil – rozbor díla obsahující životní příběh, pointu, zkušenost nebo mající souvislost s aktuálním problém ať už v individuální či skupinové terapii. Důležitou roli zde hraje i schopnost terapeuta pracovat s intonací.

Dramaterapie

Léčba divadelními prvky, kdy se používá zejména pro zpracování aktuálního problému a jeho řešení. Vyzkouší se reagování, sociální chování, empatie, styk s lidmi (jen jeden člověk většinou nevystupuje :) a spousta dalších věcí. Mohou být prospěšné do dalších životních etap, posílit sebedůvěru, přijmout své nedostatky ale i najít přednosti, trénovat představivost. U dětí je oblíbená forma loutkového divadla.

Filmová terapie

Zde se využívá filmů různých žánrů od dokumentů po komedie.

Foto terapie

Práce s fotografiemi, kdy se používají buď jako uklidňující materiál (les, příroda, moře…) nebo ukazují na probíraný problém a nabádají tak k diskuzi. Používají se fotky terapeuta, pacienta a jeho příbuzných, či jiných autorů. Lze také do tvorby fotografií zapojit i pacienta nebo jej nechat tvořit koláž.

Muzikoterapie

Muzikoterapie je jednou z nejstarších forem terapií. Využívá se hudby a rytmu, různých zvuků (lesa, moře…) i zpěvu nebo ticha. Příznivé účinky poslechu oblíbené hudby zná asi každý.

Taneční terapie

Samotný pohyb má příznivé účinky na psychiku. Tance se tedy dá využít jako jedné z možností. Různé druhy tanců (klasický, orientální, latinskoamerický) se využívají při specifických poruchách a problémech.

 

5 komentářů: „Léčba uměním (přehled)

 1. Já se v podstatě léčím neustále, Veroniko, … biblioterapie, foto terapie a muzikoterapie, tyhle tři terapie upřednostňuji. Velice zajímavý článek.

   
 2. Měla jsem možnost se zúčastnit muzikoterapie a bylo to naprosto otřesné=) Všechny tyto umělecké terapie jsou zajímavé samy o sobě, ale dávám spíše přednost „léčení sama se sebou“ než ve skupině. Ale každému vyhovuje něco jiného.

   
 3. Zajímavé téma… Myslím si, že každý se zároveň ničí i léčí neustále, rozdíl je jen v tom, jakým způsobem :)
  Dramaterapie v podobě loutkového divadla v dětství teda nebyla to, co bych upřednostňovala :D Chodili jsme na loutkové divadlo se školou a nikdy to nikoho nebavilo, malé děti se loutek bály a starší se nudily…:)

   
 4. Teď mě napadlo, že ještě účinnější (teda aspoň na mě samotné) než léčba uměním je léčba sportem. :) Nic nevyčistí hlavu líp, než půl hoďky běhání ;)

   
 5. Dobrý den,
  napsala jste moc hezký přehled. Věnuji se působení jednotlivých druhů umění na člověka a občas jsem sama překvapená, jak dobře může umění působit (jako prevence i jako léčba, ve skupině i svépomocí). Pokud by někdo měl zájem o více informací, podívejte se sem:
  https://www.facebook.com/dramater
  https://www.facebook.com/pages/Filmov%C3%A1-terapie/222130767910536
  http://www.centrum-mandala.cz/

   

Napsat komentář