Lidé neumí česky, tak tu češtinu prostě zjednodušíme

PravopisPo nedávném řešení, zda se do spisovné češtiny přidá výraz „abysme“ (psala jsem zde) a po vymýšlení genderově korektních patvarů (psala jsem tady), zde máme další návrh na úpravu pravidel českého pravopisu. Změny se mají týkat velkých písmen.

Ústav pro jazyk český vyzývá Čechy, aby se zapojili do dotazníku, kde mohou vybrat, jak by se jim psaní velkých písmen zamlouvalo. Dotazník najdete zde. Některé možnosti jsou téměř děsivé. To bychom také mohli jednou ta velká písmena psát jako v němčině u každého podstatného jména, a to prosím po vlastním uvážení, že je to dané slovo pro věcný význam důležité.

Nemohu se zbavit dojmu, že lingvisté chtějí jazyk neustále zjednodušovat jen proto, že část Čechů se není schopna naučit pár pravidel a ta používat v praxi. Stylistické i gramatické chyby vídáme dennodenně všude okolo nás. Většinou úroveň psaného i mluveného projevu dosti vypovídá něco o intelektu daného jedince. Čeština je krásný a složitý jazyk. Kvůli hlouposti nebo lenosti menšiny jej přece nebudeme osekávat do primitivní formy.

Kam dál?
 

10 komentářů: „Lidé neumí česky, tak tu češtinu prostě zjednodušíme

 1. Jenže Ústav pro jazyk český je pod tlakem a to nikoli menšiny. Jestliže většina rozhodne o tom, že se to prostě užívá, tak to bude kodifikováno jako spisovné. Protože jazyk má být nástrojem komunikace a má být tím pádem pro většinu použitelný a pružně reagující na změny podmínek a tím pádem mít smysl. A jestliže se líná rozhodne být většina a uzná, že čeština je moc složitá, tak Ústav pro jazyk český nemůže o své libovůli zakonzervovat nějaký stav. Jestliže většina prostě odmítne zvládat pravidla pravopisu na úrovni maximálně osmé třídy základní školy (dělali jsme v devítce něco jiného než větné rozbory? si nemyslím…), tak s tím nenadělají nic. Můžeme jenom nadávat, že jsme národ blbů, co si vlastní řeč dobrovolně przní, zatímco naši předkové ji pěstovali.

   
 2. Aailyyn: to je pravda, nicméně těžko říct, zda do velkých písmen v tuto chvíli kecá většina (podrobnější statistiky jsem nenašla). Vskutku se mi nelíbí, že se mají měnit pravidla ne proto, že se jazyk používá trochu jinak (to beru za přirozený vývoj), ale proto, že jsou lidi líní se pár pouček naučit a používat je v praxi správně. To je směšné.

   
 3. Dívala jsem se na dotazník, no to je teda dílo!

  Jestli to takhle bude pokračovat dál, bude z našeho krásného jazyka hotový paskvil!

   
 4. Kruci, nevěděla jsem jak se píše ten sokolský slet, jinak jsem to dala:) A jsem pro, aby to zůstalo jak je, taky jsem to pánům napsala. Že jsou lidi pitomci tak zrušíme třeba nýzvy zemí, aby se je nemuseli učit nebo co?

   
 5. podle me to problem stejne nevyresi..to muze jedine lepsi vyuka cestiny a rodice, kteri by se o sve potomky trochu zajimali. pravidla se zmeni, vsichni v tom pak budou mit akorat gulas a ti co se neuci se to stejne nenauci ani v jine podobe, takze ve vysledku se tim niceho nedocili..apon tak mi to pripada

   
 6. btw dotaznik jsem vyplnila, vsechno mi prislo naprosto jasne a nechapu, ze se nekdo tech par pravidel nedokaze naucit(pokud neni dys) a nevim jak by je chteli jeste zjednodusit. to by se muselo jedine psat vsechno malym nebo vsechno velkym. pak uz by asi nikdo problem nemel..

   
 7. Psaní velkých a malých písmen jsem taky zrovna nikdy nemilovala, ale že bych hned požadovala nějaké zjednodušení? To ani náhodou, myslím si, že změny jsou naprosto zbytečné a ústav zřejmě nemá, co dělat. Dotazník asi skončil nebo ho stáhli, protože už tam není.

   

Napsat komentář