21 komentářů: „Náramek se slovanskými motivy

 1. kdysi jsem taky pletla, ale jen takove ty jednoduche zakladni vzory, do tohohle bych se asi zamotala:D ale vypada teda hodne dobre:)

   
 2. Díky všem! :)
  elysia: já se to naučila až ve třeťáku na střední, kdy jsem se o hodinách nudila a ani to „kreslení“ mě už nebavilo :) a jinak tohle je dělaný takovým tím primitivním způsobem, takže se v tom ani zamotat nedá :D

   
 3. V: mozna by bylo dobre to popsat, ptz jsme nikdy naramek nevyrabeli, tak aby me to nestalo moje nervy :) cim podrobneji (jako pro blba :-D), tim lepe. dekujeme

   
 4. Tomas: tak to mi ještě přibliž, jestli ovládáte uzlíky „normální“ a zpětné, v tomhle je to dosti potřeba, tak ať vím, jak moc podrobně ten návod řešit :)

   
 5. Tomas: vzor pro ten náramek jest zde http://veruce.cz/obrazky/naramky/naramek-slovanske-motivy-vzor.png.

  Samotné uzlíkování doporučuji projít zde http://naramky.info/uzly.html. Jde o to, že je potřeba umět uzlíky pravé, levé a zpětné na obě strany. Je to tam docela pěkně vysvětlené :) Pro lepší představu o níže uvedené postupu doporučuji zkouknout tohle video – http://www.youtube.com/watch?v=aCQHrGZYvWs&feature=relmfu.

  – Na samotný náramek je potřeba 22 nití – 11 červených, 11 bílých, délka zhruba 75 – 100 cm.
  – Na začátku vedle sebe stojí vždy po dvojici bílá s červenou. Je dobré si na to udělat místo a rozprostřít nitě na větší prostranství, jinak se v tom člověk rychle ztratí, než se vytvoří pár základních řad :)
  – Postupuje se po řadách, jak jsou na obrázku. Je jedno ze které strany, ale pro přehlednost doporučuji třeba celou dobu zleva doprava, návod z tohoto směru vychází.
  – První uzlík v první dvojici bude zpětný červenou nití přes bílou, obě nitě se odsunou stranou a jde se ke druhé dvojici.
  – Tam je uzlík stejný, třetí bude zpětný bílou nití přes červenou a tak dále až ke konci.
  – V druhé řadě se bavlnky a dvojice posunou – první (bílá) se dá zcela stranou a dvojice se utvoří znovu – čili bude vždy červená a bílá. Uzlík po uzlíku se postupuje podle návodu až do konce, kde opět zbyde jedna nit (červená). Jakmile je řádek kompletní, dvojice se vrací do základního rozdělení a pokračuje se stejně jako při prvním řádku (jen podle barev uzlíků v návodu).

  Přehledné to moc není, nicméně kdyby bylo třeba, pokusím se udělat lepší a podrobnější návod, až budu dělat podobný náramek, na což se v dohledné době chystám. Kdyby byla třeba konzultace, jsem k dispozici (tentokrát už budu odpovídat rychle).

   

Napsat komentář