Nemám čas vs. mně se nechce

„Půjdeš s náma na jedno?“
„Nemám čas.“

„Nezajdeme se podívat na tu výstavu.“
„Nemám čas.“

Když odpověď vyměníme na druhou možnost v nadpisu, vyzní to najednou úplně jinak. Není to však ten pravděpodobnější důvod, proč říct ne?

„Půjdeš s náma na jedno?“
„Mně se nechce.“

„Nezajdeme se podívat na tu výstavu.“
„Mně se nechce.“

Nemám čas je jedna z nejčastějších soukromých lží, kterou se vymlouváme před vším možným. Je samozřejmě v mnoha situacích příjemnější i přijatelnější omluvit se nedostatkem času než natvrdo říct, že to či ono pro nás prostě není tak důležité, abychom si ten čas našli, nebo že se nám prostě nechce.
Tuto větu používáme všichni a netvrdím, že je to vždy nutně špatně. Někdy ten čas opravdu chybí. Možná by ale stálo za to zamyslet se nad těmi případy, kdy se s ní vědomě něčemu vyhýbáme. V takových chvílích je to totiž především výmluva pro nás samotné. Sami si nechceme přiznat, že návštěva babičky pro nás prostě není tak důležitá, abychom ji vyměnili za tu hodinu, co strávíme brouzdáním na internetu.

A co vy, vymlouváte se také na nedostatek času, když se vám do něčeho nechce?

 

3 komentáře: „Nemám čas vs. mně se nechce

 1. Říká se, že důchodci se zdraví slovy: „Nemám čas.“ U starších lidí je to celkem pochopitelné, ráno si mohou přispat, všechno jim trvá déle a většinou mají na starosti na jedné straně o mnoho starší rodiče a na druhé straně malé vnuky, což je můj případ.
  Přiznám se však bez mučení, že občas slova „mně se nechce“ nahradím slovy „nemám čas“.
  Měla bych se nad sebou zamyslet a trávit míň času u PC. Teď zrovna hlídám starší vnučku, takže na počítač MÁM ČAS! ;-)
  Přeji krásný víkend! ☼

   
 2. Ono říct nemám čas zní omluvitelněji než mně se nechce. Nemám čas lidi spíš akceptují, než fakt, že nestojí tomu druhému za námahu (což vyplývá z věty mně se nechce). Říct mně se nechce je upřímnější a vyžaduje větší dávku odvahy, ale říct nemám čas zas tomu druhému tak přímo neublíží. Je to společensky přijatelná milosrdná lež. Dokonce někdy i pravda.

   

Napsat komentář