Ortorexie

biopotravityVšichni známe biopotraviny a moderní upřednostňování jíst zdravě. V krajních případech se z toho ale může stát až posedlost a ta se nazývá ortorexie.

Definice

Ortorexie je patologická posedlost zdravou výživou, slovo se skládá ze dvou řeckých slov: „orthos“ – správný a „orexis“ – chuť.
Nemocní ortorexií jsou radikálními odpůrci potravin, které byly uměle hnojeny či geneticky upravovány. Orientují se pouze na bio-potraviny ze specializovaných obchodů. Seznam zdravých potravin se však dále zužuje, i některé bio-potraviny nemusejí být úplně bezpečné. Záleží na tom, kdo je vyrobil, jestli skutečně dodržel všechny „bio-postupy“, jestli je nekontaminoval špinavý vzduch… „Nezdravé potraviny“ se mění v jedovaté, kterými by se nemocný jistě otrávil nebo vážně onemocněl.

Vznik, průběh

Člověk se ze začátku orientuje na zdravou stravu, obchody s těmito potravinami a začne hledat, jak se takové potraviny vlastně vyrábějí. Tímto bádáním začíná trávit více a více času. Roste v něm strach z „nezdravého“ jídla a i to, co původně pro něj zdravé bylo, není najednou zdravé dost, protože zdravé jídlo podrobuje stále většímu zkoumání. Nezdravé jídlo je přece nebezpečné.
Seznam pro něj poživatelných potravin se stále zkracuje, on začně ztrácet na váze a trpět podvýživou. Podobně jako u anorexie na jídlo musí často myslet, začnou jej trápit úzkosti a deprese. Najednou si s ostatními nemá co říct.

Rizika

Ortorexici mimojiné jedí hlavně nízkokalorická jídla => nedostatek cukru. Přichází úbytek na váze spojený v dalšími zdravotními problémy. V krajním případě může člověk zemřít.
Ortorexie se od žití zdravě špatně rozeznává. Nemocní si myslí, že dělají dobrou věc, jsou na sebe pyšní a je jim fajn. I jejich okolí nepokládá stravování se zdravě za špatné a mohou jej v tom dále podporovat. V tom je možná to největší riziko.

Kam dál?
 

2 komentáře: „Ortorexie

  1. Tak to je zajímavý, netušila jsem, že taková porucha existuje.
    Aůe když se nad tím tak zamnyslím, tak spousta lidí asi bude mít problém tu svoji biovýživu udržet v mv mezích, vzhledem k tomu, jaki nás pořád média masírují k hubnutí, cvičení a biostravě :)

     
  2. Dneska je biostrava hodněpodporovaná, takže se ortorexie asi bude šířit…

    (chyba s psaním komentářů odstraněna)

     

Napsat komentář