Tipy na výlety a jiné zápisky

Osvětim

OsvětimKonečně se dostávám k popisu samotné Osvětimi dnes. Už se tu objevila zmínka o Pochodu živých, v rámci kterého jsem se na toto místo podívala a psala jsem i o zvěrstvěch, která se tam děla (část 1 a část 2).

Nemůžu říct, že by to byl nějak zvlášť silný zážitek. Z části to připisuji pěknému počasí, z části tomu, že to se mnou prostě nic nedělá. Chci se tam ale podívat znova a věřím, že v zimě, kdy se to tam kompletně zasněžené, to bude o něčem trochu jiném.

Komplex osvětimského koncentračního tábora tvoří tři tábory – kmenový, Březinka a Buna. Já jsem byla v prvních dvou.

Kmenový tábor

Má prohlídka začala plynovou komorou.

Většina z tamějších baráků slouží k expozici, každá země, jejíž občané ve zdejším táboře umírali, má svou. Takže jsem se s ostatními vydala na rychlý průzkum. (Kvůli oné akci bylo na prohlídku málo času…).

Jeden barák je věnovaný specálně věcem, které se v táboře sbíraly a nacházely se tam i po osvobození. Vlasy už ale nehledejte. V jednom baráku zůstalo i původní zařízení.

Pochod živých směr Březinka

Potom už jsme se s davem (10 000 lidí to bylo) vydali k Březince. Ta je daleko větší, ale prakticky tam nic není. Většinu baráků rozebrali obyvatelé rozbombardované Varšavy po Druhé válce. Stojí tam pouze jedna řada dřevěných a 2 řady kamenných „domů.“ Z nichž ty druhé jsou uzavřené, aby se vnitřek zachoval v původním stavu.

Krematorium, které nacisté krátce před osvobozením Osvětimi vyhodili do vzduchu, aby zahladili stopy.

Kam dál?
 

15 thoughts on “Osvětim

 1. Elisabett2 Post author

  do Osvětimi se chi jet podívat, stejně tak chci objet větčinu bývalých koncentráků..o tuhle tématiku se zabývám, četla jsem několik knih (dobrá je Továrna na smrt) a viděla dost filmů:)

   
 2. veruce Post author

  Továrnu na smrt mám právě rozečtenou a jinak se taky zajímám. Byla jsem třeba i v Mauthausenu :)

   
 3. La Duchesse Post author

  Na ten pocit, co jsem měla,když jsem stála uprostřed plynové komory, nikdy nezapomenu. Tak živě jsem si představovala, jak tam ti nebožáci zarývají nehty do stěn (mimochodem, mělo by to tam být ještě vidět), že tenhle zážitek prostě už nikdy nevymažu z hlavy.

   
 4. veruce Post author

  Plynovou komorou jsme jen rychle proběhli, jak to bylo součásti výše zmíněné akce, byla tam spousta lidí, člověk na tyhle myšlenky ani neměl čas… proto tam chci znovu.

   
 5. silvia

  Nic to s tebou nedela?? a co si prosim te čekala že tam najdeš? nechápu jak muže byt nekdo tak bezcitný!!!!!!!!!!!

   
  1. Martin

   Jak může o někom, koho neznáte, neznáte jeho životní příběh, jen si přečtete pár řádků a uvidíte pár fotek z jeho cest, napsat, že je bezcitný?

    
 6. zzz

  Myslím , že pokud tam člověk je osobně, že nemá chut ani si nic fotit. Je to zážitek na celý život. Ještě ted mi je z toho zle když si vzpomenu kolik lídí tam zahynulo..

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.