Tipy na výlety a jiné zápisky

Potštejn (Potenštejn)

Potštejn / PotenštejnNašlapáno: 1 km
Stoupání: cca 70 m
Náročnost: žádná
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde

Pokud čekáte krásnou zříceninu v okr. Rychnov nad Kněžnou, asi budete zklamáni (nicméně ji najde zde, navštívili jsme ji také). Pozůstatky toho stejnojmenného hradu se nacházejí u Plzně. Navštívili jsme je před 3 lety cestou na Šumavu.

Hrad byl vystavěn v polovině 13. století a nazván podle vlastníka Půty ze Žinkov. Žádné zajímavé události týkající se tohoto hradu jsem nedohledala s výjimkou toho, že se pod ním scházeli západočeští husité a jednou odtud táhli na Prahu. Hrad chátral od svého opuštění v první polovině 15. století. Kámen z něj zřejmě použili lidé při výstavbě blízkého zámku v Žinkovech.

Toto z něj zbylo – základy věže, sem tam pozůstatek zdi a terénní náznaky.

 

A cestou ze Žínkov po žluté potkáte i zajímavé kamenné útvary.

 

Zdroj informací: hrady.cz

Kam dál?
 

2 thoughts on “Potštejn (Potenštejn)

 1. Frypat

  Tato opuštěná místa mívají zvláštní atmosféru a tu mám rád. Takovéto zříceniny hradů mám nejraději, už jsem jich několik navštívil, ale k této se asi nedostanu, protože to mám dost z ruky. Přesto děkuji za představení

   
  1. veruce Post author

   Ta zvláštní atmosféra se projeví hlavně večer a v noci, pokud se tam člověk rozhodně přespat. Takových míst známe více, tady jsme ale nenocovali, nicméně by to možná stálo zato.
   Děkuji za komentář a třeba se naskytne příležitost k návštěvě.

    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.