Povolit 0,24‰ alkoholu v krvi řidičům? Ano, ale

Jistě jste zaregistrovali, že se uvažuje o povolení nízkého obsahu alkoholu v krvi při řízení. Ono je to dobře. Nějaké promile by měly být povoleny. Problém je, že žijeme v České republice…

Už nesčetněkrát bylo prokázáno, že se alkohol tvoří přímo v našem těle (tuším, že například po pozření ovocného kompotu). Nějaký ten alkohol se nachází třeba i v kapkách na kašel. Aby měl člověk jistotu, že se mu do krve nedostane ani kapka, musel by si pomalu sestavit seznam potravin (a léčiv), které nesmí před jízdou konzumovat. Policajti samozřejmě na čestné prohlášení, že za to může hruškový kompot od babičky, neslyší. Ostatně nula promile je zákon.

Mluví se o povolení jednoho piva před jízdou. Otázkou je, co jedno pivo s člověkem za volantem udělá. Někteří lidé budou mít rychlejší reakce a budou lépe zvládat řízení, někteří se ani nerozjedou. Záleží také na tom, zda i to jedno pivo někomu sedne, či nikoli. Vnímání a reakce se různí nejen u každého zvlášť, ale také v závislosti na počasí, pokud si člověk dá jedno nalačno, necítí se jinak úplně nejlépe a ještě je k tomu parný den, může se cítit daleko opilejší, než kdyby si ho dal po jídle za nižších okolních teplot.

Jedno pivo může s člověkem udělat divy, a to jak k lepšímu, tak k horšímu. Správně by to mělo být na řidiči, jestli by se na jízdu po jedno pivu cítil nebo ne. Problém je, že žijeme tam, kde žijeme. Umím si představit, že se zákon prosadí, což u mnohých bude znamenat jedině to, že si to pivko dají, protože přece můžou. Stejně tak se obávám, že se najdou experti, kteří si řeknou: “Když může jedno, proč si nedat víc.” Naštěstí u nás tolik neozdopovědný řidičů, kteří by jezdili nalití, není. Televize i noviny to zbytečně démonizují a samozřejmě hledají další a další případy opilých řidičů, aby měli o čem psát a natáčet reportáže.

Závěr? Já s povolením souhlasím a doufám, že po případném povolení budou mít lidi rozum. 

5 komentářů: „Povolit 0,24‰ alkoholu v krvi řidičům? Ano, ale

  1. Nějaká malá tolerance by tam myslím být mohla. Ovšem problém je v tom (jak píšeš), že v létě se klidně stane, že si dáte jedno pivo na slunci a už máte pěkně naváto…

     
  2. S povolením souhlasím, ale jen kvůli těm různým potravinám atd. Ono když tomu člověku nevěří a vážně nic nepil, není to příjemné. Ale povolení jednoho piva je blbost a spíš to jen zvýší nehodovost, protože ten, kdo si ho dá, těžko zůstane u jednoho. Tak to prostě funguje u nás.

     

Napsat komentář