Práce v týmu = spolupráce

Osudový hrdina

Pracovat v týmu si už určitě mnozí z vás vyzkoušeli např. ve škole při projektech nebo na táboře. Ti z vás, kteří už pracují, se s tím možná setkávají denně. Někdo se v týmu cítí jako ryba ve vodě, jinému spolupráce s několika dalšími lidmi příliš nezamlouvá a raději se jí vyhýbá. Nejsou výjimkou ani názory, že nejefektivnější tým má 1 člena.

Co je tým

Na úvod by bylo dobré si vymezit si pojem tým. Strohá definice uvádí, že se jedná o strukturovanou skupinu lidí s určitým cílem, kterého mají docílit spoluprací. Tým může být dvojice spolupracovníků i skupina více lidí. Uvádí se, že optimální tým má mít 8-10 lidí. Práci v týmu zkoumá psychologie jako specifický druh činnosti v rámci oboru psychologie skupinového chování a pracovních procesů. Dále se jí zabývá personalistika a vědy o sociálním chování. Nutno poznamenat, že se práce v týmu i pracovitost jako taková podceňuje při výchově (mnohdy dítě není vedeno k disciplině, píli, ochotě dělat i nepříjemné věci, které s prací či školou souvisí a bude se s nimi setkávat).

Týmová práce má množství výhod i nevýhod, které si můžeme uvést v bodech:

výhody:

– rozdělení povinností mezi více lidí
– kratší čas potřebný k vyhotovení požadované věci
– dělba práce a rolí dle kvalifikace, zkušeností a dovedností
– předávání si zkušeností a názorů a zároveň využití kapacit jednotlivých členů

nevýhody:

– administrativa (někdy zcela zbytečná, někdy nedostatečná)
– práce navíc spojená s udržením týmu
– ve velkých týmech rapidně klesá produktivita
– mnoho specialistů nebo samotářů se jen těžko podřizuje týmové práci

Co ovlivňuje práci v týmu?

– charakter práce
– odměna (peníze, benefity, uznání, karierní růst, uspokojení z práce)
– podmínky na pracovišti (vybavení, teplota, osvětlení, čerstvý vzduch, nápoje)
– nadřízený a jeho přístup (plánování, vysvětlování, kontrola)
– informovanost
– (ne)rovné jednání
– organizace (moc/málo práce pro některé členy týmu, nepřesné vymezení rolí)
– dokumentace, komunikace
– řešení případných konfliktů a problémů (analýza, návrh řešení, prevence)
– samostatní lidé

Skupina lidí – každý pes jiná ves?

Pokud vezmeme tým složený z lidí ze školy, není těžké představit si, kolik různých lidí se v něm může setkat a musí spolu řešit různé problémy. Na jedné straně stojí šprti a snaživci – vůdčí osobnosti, které chtějí ostatní vést, na druhé straně ti, co udělají dokoli, co jim řeknou ostatní a ti, kteří se práci snaží vyhnout a vezou se. Pracovní týmy v zaměstnání na tom bývají se složením lidí obdobně. V týmu může spolupracovat množství lidí s různým pohledem na věc. Někteří jsou talentovaní na manuální práce, jiní mají abstraktní myšlení, další pak emocionální. Spolu s nimi dělá na jednom místě nějaký ten agresor, který  se snaží za každou cenu prosadit svůj názor i lenoch a „zabedněnec,“ kteří práci týmu více či méně hatí. Umění je dohodnou se a najít společné řešení, které nadřízený očekává. To bychom se ale dostali zase někam trošku jinam, takže se vrhneme rovnou na výčet rolí, které může člověk v týmu zastávat. Vybrala jsem ty neoficiální – tedy ty, které můžeme získat/najít v jakémkoli týmu.

Neoficiální role v týmu (seřazeno dle abecedy)

– agresor: prosazuje sebe a své názory za každou cenu
– cizelér: hlídá dodržování standardů a piluje vše do posledního detailu
– encyklopedista: zdroj znalostí a zkušeností vlastních i cizích
– exhibicionalista: rád prosazuje své dobré názory a nápady
– harmonizátor: snaží se navodit pohodovou atmosféru
– iniciátor: intuitivní v tom, co je třeba jak udělat a také jak se dá s něčím začít
– inovátor: přináší novinky a nabízí jejich využití
– kronikář: pamatuje si vše, co se nejen za dobu trvání týmu odehrálo
– moderátor: vede debaty, shrnuje důležité
– soudce: nachází rizika a ví co jak rozhodnout a proč
– realizátor: rychle aplikuje novinky a potřebné záležitosti
– sobec (kariérista): snaží se z týmu vytřískat prospěch jen pro sebe

… a množsví dalších

 

5 komentářů: „Práce v týmu = spolupráce

 1. No, tohle bude asi v budoucnu pro mě problém. Pokud už musím něco dělat v týmu, záleží na tom jak moc ostatní ve skupině znám. Pokud jsou to lidi, které vidím poprvé nebo je znám jen povrchně, začnu se stydět a počkám na to až mi někdo řekne co dělat. Pokud jsou ti lidé mí přátelé nebo dobří známí, je to lepší, dokážu možná i něco vymyslet a předat dál ale moc toho nebude… Ale nejdivnější na tom je, že ačkoliv se nedokážu moc projevit, strašně mě štve, že mají ostatní jiný názor na věc než já… Achjo, je to se mnou těžké, doufám, že v budoucnu budu dělat co nejvíc na sólových projektech :D

   
 2. Na týmovou práci se v poslední době klade dost velký důraz. Já jsem vždycky bývala spíš proti, nejraději jsem dělala všechnu práci sama. Jsem ráda, že tohle už, jako důchodkyně, nemusím řešit. Tvůj článek je opět velice podrobný a zajímavý.

   
 3. Nefi: ještě nedávno jsem na tom byla hodně podobně. Kupodivu se to hodně zlepšilo, když jsem vlezla mezi skupinu lidí, kteří jsou všichni naprosto v pohodě, chce to na ně natrefit a je to ok, obávám se ale, že takové štěstí mám jen teď a že si to co popisuješ zase brzo připomenu :D

  Hanka: to je pravda, v práci to má docela význam, i když mezi příznivce týmové práce též zrovna nepatřím.

   
 4. je fakt, ze ja taky radsi pracuju sama, na organizovani me moc neuzije a pokud musim pracovat v tymu, jsem spis ten pasiv, ale to jen v pripade, ze je prace dobre rozdelena a naplanovana, jakmile se najde neco, co se mi hrube nelibi, dokazu se i ozvat a vest smysluplnou debatu:)

   
 5. Asi by se dalo najít jen velmi málo profesí, kde nějaký tým není vidět ani z rozhledny. Stále více firem se proto snaží týmovou spolupráci nějak zlepšit. Skutečností opravdu je, že spolupracující tým (v optimální velikosti – viz výše) je výkonnější. Lidé se nemusí milovat a chodit spolu denně na pivo. Měli by se ale respektovat, komunikovat spolu a spolupracovat (vím, že to bývá problematické). A aby to v týmu klapalo jako ve mlýně, to je práce vedoucího.
  Tím, co osvícenější firmy využívají pro zlepšení týmové spolupráce, je teambuilding (info např. tady: http://www.andra.cz/nase-sluzby/teambuilding ). Což je zároveň, aspoň mi to tak už připadá, synonymem pro „vopruz“. Teambuilding totiž není vše, kde se sejdou lidé z firmy a dělají něco společně – tančí, pijí, přejídají se, závodí, zorbují a kdo ví, co ještě. Jenže tomu tak říkají. Takže místo řízeného zlepšování týmových činností (teambuilding) jsou prostě mnohdy s lidmi, které (ne)snášejí, se kterými (ne)mluví, protože jim (ne)lezou na nervy. Prostě obyčejná firemní akce…
  Takže. Pokud pracujete v týmu a cítíte, že to v něm hapruje, řešení existuje. To je povzbuzující a možná se to vědomí bude někdy hodit. Jenže i tato mince má svůj deprimující rub. Pokud totiž nemáte vliv na řízení firmy, nic moc se s tím nedá dělat. Snad jen nějakou klidnou silou a s mravenčí pílí…

   

Napsat komentář