Pro každého existuje to, čemu sám věří

.

Nejlíp se na tímto tématem dumá v noci v lese. Člověk se prochází, všude je klid a jemu do sebe začnou zapadat věci, které někde slyšel, které si myslí, které jsou a které ani neexistují. Je ochotnější pustit se materialismu, ikdyž je normálně zarytý matrouš a začne přemýšlet…

Začalo to AC (astrální cestování) a NDE (near-death experience – zážitky blízko smrti)

Když mi bylo 13, dostal se nám s pár lidma do ruky časák s článkem o astrálním cestování. Časopis i článek byly celkem stupidní, ale navedlo nás to najít si další informace. Brzy jsme o přestávkách dopodrobna probírali různé metody, teorii a další věci týkající se AC. Mezitím jsem se ještě dostala ke knize R. Moodyho o možném posmrtném životě. Pilně jsem si četla články i na toto téma. AC se ale nikdy nedostalo ze stádia zkoušení a s NDE jsem naštěstí (buďme morbidní, takže možná i bohůmžel) také ještě neměla příležitost prožít. Po dvou letech zkoušení a vyčerpání tehdy všech dostupných informací mě AC přešlo. Znovu jsem se k němu dostala až loni v létě, stejně jako k dumání o posmrtném životě. Ovšem jsem asi příliš velký materialista…

Dostáváme se ale vůbec k celému smyslu článku – existují tyto dvě a další věci, které se zdají jedněm neuvěřitelné a dalším samozřejmé? Budu tvrdit to, co je obsaženo v názvu článku. Nejde totiž jen od AC a NDE, ale i alternativní medicínu, reiki, placebo efekt, homeopatii, psychologii… Jde o to, že to může existovat a nemusí. Jde o to, jestli tomu člověk věří.

Psychologie, oblbnutelnost mozku a placebo efekt

Začneme něčím snáz pochopitelným a lehko uvěřitelným. Placebo efekt je známý jev. Souvisí s tím, že lidský mozek se dá v určitých oblastech oblbnout. Mnoho experimentů dokázalo, že se člověk vyléčí z určité nemoci, když mu předepíší zázračnou pilulku, která ve skutečnosti není ničím jiným než obyčejným cukrem a vitamíny. To ale člověk neví, věří v zázračné účinky onoho léku a nemoc je ta tam. Placebo samo o sobě je neúčinná látka, která však přimějě mozek produkovat víc endorfinu. Člověk tak má lepší náladu, cítí se uvolněněji a očekává zlepšení. Zlepšení se skutečně dostaví už díky dobré náladě a chuti s nemocí bojovat, ikdyž v domnění, že ji vyžene pilulka.

Placebo efekt více méně funguje u všech a na všechno, jen v rozdílných mírách a s individuálními rozdíly. Funguje dokonce i na některé typy rakoviny, sice minimálně, ale funguje. U depresí a různých psychosomatických potíží jsou výsledky užívání placeba velice slušné. Nejvíc účinek závisí na člověku samotném – když bude věřit, že se to zlepší a do léčby půjde s chutí, bude mít daleko vyšší šanci na zlepšení a uzdravení. Naopak lidé, kteří v nic neověřeného nevěří a do léčby se moc nehrnou, se uzdravují velice pomalu, pokud vůbec.

Astrální cestování, posmrtný život/reinkarnace, reiki – věci, kterým věřím částečně

Astrální cestování, posmrtný život, reinkarnace, reiki – jak už jsem psala v úvodu, pro někoho naprosto samozřejmá věc, pro další bláznivost a pouhé teorie. Já se zatím stále nepřikláním ani k jednomu názoru. Nejsem zapřísáhlý materialista, ale očividně jsem se při neúspěšných pokusech o AC snažila málo. Na druhou stranu jsem ale četla i slyšela dost na to, abych existenci AC nevyvracela. Třeba se k tomu časem vrátím a budu zkoušet znova a znova jako kdysi…

O astrálním cestování se toho dá napsat spousta. Internetem koluje množství návodů, poznatků i varování. Pokud člověk věří tomu, že se mu to povede, nejspíš se mu to doopravdy povede. Dá se najít i spousta protichůdných informací, řada tipů co zkusit, když se dostanete do astrální sféry i množství vykřičníků, podle nichž s v této sféře nachází též jakési zlé bytosti. Pokud řeknu, že tomu věřím, tak jen do jisté míry. O zlých astrálních příšerkách oblbujících mozek mě prostě nikdo nepřesvědčí.

O posmrtném životě platí to samé. Jedni věří  v reinkarnaci, druzí v peklo a ráj, třetí v nějaký druh posmrtného života a další jsou toho názoru, že po smrti není nic. Co se s námi stane po smrti doopravdy je pro všechny záhada, ačkoli už byly předneseny několikery teorie a pokud by člověk chce, může věřit kterékoli. Svým způsobem dávají smysl všechny. Na toto téma už se tu kdysi objevil článek [Život po životě]. Nepřikláním se snad ani k jedné. Zaujal mě sice kniha Život po životě od Moody (viz. výše uvedený odkaz), ale nemůžu úplně věřit něčemu, co sama nezažiju. Je to ale velice zajímavé téma a existuje teorie, podle níž každý po smrti dojde tam, čemu v životě věřil.

Budiž reiki. Reiki je předávání energie jinému člověku dotykem skrze ruce člověka, který tuto sílu předává. Pokud člověk věří tomu, že se dá takto energie předávat, nemá problém se to naučit a pokud člověk věří, že mu příjmání cizí energie pomůže a hlavně, že to vůbec jde, pravděpodobně mu to doopravdy pomůže. Podobný efekt jako placebo… Já osobně to nepovažuji za zcestné.

V našem životě se setkáváme s řadou věcí, kterým můžeme a nemusíme věřit. Podle toho budou nebo nebudou fungovat či existovat. Zajímalo by mě, co si o výše uvedeném textu, popř. mém pohledu na věc, myslíte vy :)

 

10 komentářů: „Pro každého existuje to, čemu sám věří

 1. Já zastávám názor, že pouhým myšlením jde dosáhnout neskutečných věcí. Ať už je to vyléčení se z jakékoliv virové nemoce nebo pohybováním předmětů na dálku či dokonce jsem přesvědčen, že jde i zabít někoho na dálku, což ovšem podle mne bude mít za následek úmrtí i onoho “vraha”. Existuje člověk, který téměř celý život nemusel jíst ani pít a přitom stále žije. Prý mu k životu stačí meditace. Vědci si nad tím lámou hlavu a zatím přišli jen na to, že ačkoliv je mu přes 70 jeho mozek funguje jako mozek 25 let starého člověka. Stačí se naučit ovládat psychiku a svojí vlastní energii, pak člověk dokáže téměř vše, ale v dnešní době už je něco takového prakticky nemožné. Dokáže to jen pár lidí a to hlavně budhisti či hinduisti, kteří ještě nejsou tolik “zkažení”.

   
 2. Právě tím, jak přistupujeme na myšlení “západního” světa, tak se tohle všechno vytrácí. Pak vzniká spousta vědeckých záhad, které by ve společnosti nezakládající vše na materialismu, nebyly zase tak záhadné.
  Nicméně i já mám hranice, neumím si představit, že by šlo zabíjet na dálku…

   
 3. Tak, tak..
  A já si to umím představit. Avšak ten člověk by k tomu potřeboval velké množství vlastní energie, což by ho podle mne naprosto vyčerpalo. Možná to je nemožné, ale spíše si myslím, že to je reálné, ale dokázal by to tak jeden člověk z miliardy. :D

   
 4. No, já jsem k těmto věcem dost skeptický. Například reinkarnace mi přijde jako klasický výmysl lidí, kteří si neumí představit posrmtný stav jako “nic”. Ono je to logické, “nic” si představit nejde:D ,ale je třeba se s tím smířit nebo alspoň já si to myslím. Reinkarnace mi totiž zní moc hezky na to, aby to byla pravda.
  A třeba reiki. No nevím, slyšel jsem spoustu věcí a její účinnosti, ale pořád se zdráhám uvěřit, protože dokud to neuvidím, neuvěřím:) a to platí i pro různé zázračné lidi, kteří umí ohýbat lžíce myslí nebo nepotřebují k životu jídlo.

   
 5. O tom to celý ale je, pokud se tomu neuvěří, nebude to existovat, to tak nějak poselství celého článku. Jinými slovy, pokud neuvěříš tomu, že na tebe bude reiki zabírat, nezabere :)

   
 6. Placebo, posmrtný život a ostatní jsou zajímavá témata, ale mě popravdu na článku zaujalo něco úplně jiného, úplně jiná Tvá teorie.
  Možná to ani není teorie, ale jen můj pocit. k věci: Několikrát jsi zmínila materialismus. říkám si, jak souvisí materialismus s posmrtným životem nebo astrálním cestováním? Pod slovem materialismus si představuji lpění na věcech, produktech, penězích, značkovém oblečení a podobně. Proto mě překvapuje, že se tohle slovo vůbec v článku objevuje.
  otom jsem si ale řekl, že tím myslíš něco jiného. Ne materialismus, ale nedůvěru v nadpřirozeno. Svým způsobem logiku. Když totiž budu přemýšlet o tom, co bude po smrti, řídím se (podle mě) logickými úvahami, které ostatní považují asi za nedostatek víry, nedostatek fantazie a představivosti. Říkám, že po smrti není prostě nic. Nefunguje mozek, centrum naší osobnosti, našeho charakteru. Bez něj jsme jen hmotou jako vše ostatní ve Vesmíru.
  Trochu víc jsem se rozepsal, přitom se vlastně chci jen zeptat, jak jsi tuhle část myslela, to s tím materialismem a pod. A když se vyjádříš i k ostatním mým úvahám, budu jen rád.
  P.S. Takovéhle články mám nejradši. Ty, tkeré mě donutí zamyslet se nad tím, jak to ten druhý vlastěn myslí nebo cítí :-)

   
 7. Já jsem vždycky materialismus chápala krokm prahnutí po materiálních hodnotách i jako držení se něčeho hmatatelného, dokázatelného. Je klidně možné, že si toto slovo vykládám špatně, ale použila jsem ho právě proto, že vystihuje to, co jsem chtěla napsat – tedy v výkladul
  Nepovažuji ani jeden z názorů na to, co bude po smrti, za zcestný, takže ani ten, že nebude nic. Pořád si stojím za tím, že může být cokoli, nikdo to ještě nedokázal a jen tak to nikdo nedokáže s jistotou říct. :)

   
 8. ja bych sama o sobe rekla, ze jsem ochotna uverit hodne vecem, ale zaroven neustale o vsem pochybuju:D konkretne to, co uvadis ty, to jsem ochotna akceptovat taky a v podstate vsechno co souvisi s psychikou, tedy verim tomu, ze by nekdo mohl mit telekineticke, telepaticke, pyrokineticke, levitacni atd schopnosti, kdyz by k tomu mel dostatecnou viru…problem je v tom, ze vetsina je asi jako jako ja – i kdyz veri, ze to mozne je, nikdy se jim to nepodari, protoze jejich vira neni natolik stabilni a vzdycky se v ni najde, byt jen mala skulinka pochybnosti…
  na druhou stranu takovy veci jako horoskopy, vesteni z buhvicehovseho, ruzne „kouzelne“ kameny, predmety atd ve me prilis zajem vzbudit nedokazaly ..i kdyz treba ty kameny, zase je to o psychice jako s tim placebem, kdyz budu verit, ze me akvamarin zbavi bolesti bricha tak me ji treba fakt zbavi…a ruzny vestkyne a vedmy spis povazuju jen za dobry psychology
  no a co se zivota po smrti tyka, tak je mi asi taky nejblizsi myslenka reinkarnace, ovsem nejsem o tom nejak skalopevne presvedcena..myslim, ze po smrti neco bude, ale jakou to bude mit formu, to se necham prekvapit, hlavni je, ze verim, ze kdyz se budu snazit zit dobry zivot, budu za to nejak odmenena a je jedno jestli nebem, lepsi inkarnaci nebo cokoladovym rajem:D

   
 9. Víra v něco je podle mě hodně důležitá a opravdu dokáže pomoct z různých nemocí nebo alespoň společně s léky vést ke zlepšení.
  Astrální cestování jsem kdysi taky zkoušela a neúspěšně. Ale věřím, že to někdo dokáže, já se ke zkoušení znovu nejspíš vracet nebudu, ale kdo ví.
  V posmrtný život věřím. Nejspíš je to i proto, že kdyby vážně nebylo nic, tak byhc byla určitým způsobem zklamaná (ale to by mi bylo pravděpodobně už jedno^^).

   

Napsat komentář