Psaní rukou v digitální době

Když jsem byla malá, nutili nás učit se psací písmo. Pamatuji si, že mi to nešlo. Mnohem rychleji jsem uměla to tiskací a to mě ho nikdo nučil. Měli jsme ale zakázáno s ním psát. V průběhu let jsem začala kombinovat obojí, ostatně jako takřka každý. Takže teď píšu takovým pospojovaným tiskacím písmem. Stejně jako Martin, ten se ale nenechal zviklat a psal odmala tiskacím – za stálé buzerace postkomunistických učitelek. Kam tím mířím?

psaní všemi deseti

Člověk si má psát po svém. Děti v první třídě se učí psací písmo, ikdyž všude okolo sebe vidí tiskací. Spoustě z nich tak bude tištěné písmo bližší. Pro děti by to bylo méně buzerace a jistě by i psaly čitelněji…

Psaní rukou totiž v dnešní době stále nepovažuji za úplně zbytečné. Aktivně podporuji notebooky místo sešitů ve škole, ale písemky se ještě nějakou dobu budou psát ručně. Někdo se pomalu neumí ani podepsat… Na druhou stranu je potřeba i rychlé psaní na klávesnici.

To se ale na základkách prakticky neučí a na středních jen někde. Někteří se naučí psát všemi deseti samo od sebe, některým dělá problém vyťukávat písmenka i dvěma prsty. V digitální současnosti a budoucnosti je ale rychlé ovládání klávesnice poměrně nutné.

Co jsem si vlastně chtěla říct.. Učit by se mělo od útlého věku obojí. Psaní rukou jak bude dítku milejší a psaní všemi deseti hned, jak dosáhne na všechna písmena.

 

3 komentáře: „Psaní rukou v digitální době

 1. Ani si nepamatuju, jestli jsem jako malá měla problém se psacím písmem, ale je jisté, že teď jím píšu opravdu zřídka. A když už, tak je to beztak takový paskvil s tiskacím písmem^^ Asi mi je jedno, jak se to budou učit děti v příštích letech ve školách, ale to, že pro ně bude užitečnější psát odmala tiskacím písmem, na tom něco bude.

   
 2. Celkem s tím souhlasím.
  Kdesi jsem četla, že amíci atd. naše písmo vůbec neumí přečíst. To mi fakt přijde zvláštní. Stejně jako lidé, kteří neumějí ruštinu (jako já) – s azbukou nehnou. Už proto bych písmo změnila.
  Dál tady jsou potíže s písmem. Já s nim teda potíže neměla a naučila jsem se psacím psát celkem rychle. Ale i dnes kombinuju tiskací s psacím. Každopádně je tiskací jednodušší a navíc je všude kolem nás.

   
 3. S tou ruštinou si mi úplně připomněla to, že oni mají taky tiskací a psací, tiskací umím a psací nepřečtu, myslím, že pro někoho – jak píšeš i pro Amíky, je úplně nečitelná i psací latinka…

   

Napsat komentář