veruce.cz

Co mohou znamenat chronické bolesti zad

Bolesti páteře a zad mohou mít řadu příčin od fyziologických problémů po ty psychické. O propojení psychických problémů se somatickými obtížemi a nemocemi už jsem psala v tomto článku. Tentokrát se zaměřím jen na bolesti zad a páteře.

V dnešní době narůstá počet lidí, které pronásledují úporné chronické bolesti. Dle výzkumů jimi jednou za život trpí celých 80% obyvatel civilizovaných zemí. Často bývají příčinou pracovní neschopnosti. Za bolesti zad může z velké části způsob našeho života, který je spojen s nedostatkem pohybových aktivit, špatným sezením na židli, nevyhovující postelí, nepřiměřenou manuální prací… a také stres.

autor: DemonicNeko (dA)

Ve stresové situaci se zvyšuje napětí v některých skupinách svalů a v dalších zase povoluje, čímž vznikne nesoulad, který je příčinou bolestí. Aniž si to uvědomujeme, v těchto situacích zaujímáme určité postoje a provádíme typické pohyby, aby se svalová disharmonie srovnala. Na vznik chronických bolestí má pak největší vliv četnost stresových situací, dlouhodobá psychická (ale i fyzická) zátěž, nespokojenost se sebou, vysoké nároky…

Mezi hlavní viníky chronických problémů ze zády patří deprese (spojené s bolestmi v dolní části páteře) a úzkost (bolesti v oblasti šíje).

U problémů ze zády často platí, že za jejich vznik nese z velké části vinu psychika a to obzvláště za ty chronické, které nevysvětluje žádná zjevná příčina (např. skolióza a jiné deformace páteře). Při těchto dlouhodobých problémech se často opakuje následující kolotoč:

– pacient přijde na vyšetření, protože mu ukrutné bolesti znemožňují stát, sedět, pracovat, řídit auto…
– vyšetření je k ničemu – žádný nález, žádná diagnóza
– léčení bude spočívat v šetření se a cvičení, čímž se dá docílit dočasného zlepšení
– obtíže se ale vrací zpátky a člověk zase musí k lékaři…

Doktorovi by ale v tu chvíli měly být nápadné určité příznaky – minimální pozitivní reakce na léčbu (žádné nebo mírné/dočasné zlepšení) nebo proměnlivé místo bolesti (bolest se stěhuje). V tu chvíli by člověk měl přijmout nabídku psychosomatického vyšetření. Problém jedna – lékař vůbec něco takového nenavrhne, což je pořád ještě aktuální. Stále se nepřikládá spojení psychiky a somatických problémů valný význam. Problém dva – pacient si vůbec nepřipustí, že se jedná o něco víc, než o čistě somatické bolesti a psychologa odmítá, není přece blázen.

 

5 thoughts on “Co mohou znamenat chronické bolesti zad

 1. Lúmenn Post author

  Tak já bych to psychosomatické vyšetření i brala, s mejma bolestma a problémama není divu, ale ani nevím, jestli někde v okolí takový doktor je. Jak píšeš – málo, moc málo doktorů tomu zatím přikládá význam

   
 2. Nebožka

  Psychosomatické příčině bych i věřila, vlastně by to v dnešní ani nemělo nikoho překvapovat v kombinaci s naším životním stylem.
  Mě záda naštěstí tolik netrápí, snažím se je protahovat během každýho delšího sezení a ani nemám pocit, že by něco tak trápilo, až by z toho bolela záda, takže doufám, že tento stav setrvá:)

   
 3. Skeeve

  Má bolest zad zmizela, alespoň prozatím. Vždy byla jen jako blesk z čistého nebe. Asi špatná poloha… Já jí neměl ze stresu, to jistě ne. Před pár lety, asi před devíti, jsem si pořádně natloukl. Ale u žádného doktora jsem nikdy s tím nebyl… Obávám se jen, že mě to třeba chytne někdy tolik, že mě odvezou k doktorovi až když nebude nazbyt.

   
 4. veruce Post author

  Skeeve: možná by i bylo lepší, kdyby se na to někdo koukl, si pamatuju, jak vypadala (teď už bývalá) spolužačka, když ji záda chytly ve škole, se nemohla ani pohnout…

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.