Ragnarök

Co znamená Ragnarök

Ragnarök je staré norské slovo složené z ragna, což znamená bohové a je to odvozené z germánského rageno, a z rök, což je výraz pro boj, konec… Obvykle se Ragnarök překládá jako Konečný osud bohů. Je možné, že druhá část, tedy rök se kdysi psal bez přehlasovaného o – rok a má původ v germánském rako nebo rekwa. Další možností je Ragnarök(k)r, kdy rök(k)r znamená soumrak a také je možné se s překladem Soumrak bohů setkat.

(Ragnarok by HarryBuddhaPalm)

Konečný osud bohů, konec světa a obnovení

Bohové vědí, že tento den je nevyhnutelný. Dle věštby dojde k bitvě a oni budou zničeni. Velikost bohů se odráží od toho, jak moc vzdorují nevyhnutelnému, proto se na svou poslední bitvu připravují.

Závěrečnou etapu existence doprovázejí různé zlé skutečnosti. Začne to třemi krutými zimami za sebou, aniž by nastalo léto. To jest Fimbulvetr či fimbulvinter, fimbul znamená krutý, vetr/vinter je zima. Ásové mohou jen bezmocně přihlížet, jak téměř vše živé zmrzne, a spát svých palácích. Jediný Heimdall nepřestal hlídat duhový most Bilfröst. Po zimě přijde náhlé oteplení a doba dešťů, kdy zem začnou sužovat záplavy. Během bouří vlci spolknou slunce i měsíc, které odnepaměti pronásledují, a následně zmizí z nebe i hvězdy. Nastane tma. Podle věštby je to událost, která ohlašuje začátek Ragnaröku.

Země se začne chvět, stromy a skály padat, všechna pouta a okovy se uvolní a v důsledku toho, se na svobodu dostane vlk Fenrir, obří pes Garm a Loki. Bojovně naladěný Midgardsormr se vyplazí z moře, vody se začnou vyvévat z břehů a vlny uvedou do pohybu loď Naglfar, která byla postavena v podsvětí z nehtů nebožtíků. Plaví se na ni všichni ze země mrtvých, řídí ji obr Hrym a kormidluje Loki. Blíží se i Surt se syny Muspellu a Fenrir. Všechny síly zla se sjednotí na Vígrídské planině. Heimdall mocně zaduje na svůj roh. Z bran Valhaly vyrazí do boje i einherjové v čele s Ódinem.

Freyr proti Surtovi – padne Freyr, protože neozbrojený nemá šanci
Thór proti Midgarsormrovi – Thór sice zabije hada, ale po devíti krocích umře na následky jedu
Týr proti Garmovi – zabijí se navzájem
Ódin proti Fenrirovi – padne Ódin, vrhne proti Fenrirovi kopí Gungnir vlk ho ale sežere a následne spolkne i Ódina, vlka následně zabije Vídar
Heimdall proti Lokimu – zabijí se navzájem
Surt pak vrhne obheň a spálí celou zemi.

Z oceánu vyvstane nová země. Obydlí ji ti, kteří přežili – Vídar a Váli, Thórovi synové Módi a Magni, z Helheimu se navrativší Baldr a Höd a zalidní ji 2 lidé, kteří se ukryli v kořenech Yggdrasilu. Jejich potomci budou vzpomínat na Ódina a jeho děti v jejich slávě ve zlatých sálech Asgardu při procházkách na věčně zelených loukách.

 

3 komentáře: „Ragnarök

Napsat komentář