Rodiče posedlí „krásou“ svých dětí

Zatímco jsem se ve dvou starších článcích zabývala teorií toho, jak se snaží rodiče ze svých dětí „vytřískat“ co nejvíc a chtějí, aby jeji ratolest byla ze všech a ve všem nejlepší (čtěte zde) a také toho, jak i osmileté děti touží po tělu anorektiček (čtěte zde), objevila jsem několik zpráv ze světa, které poukazují na to, že takoví rodiče skutečně existují. Matky mladých slečen (což je odvážné tvrzení, když se jedná o sedmi až desetileté děti) si je snaží „upravit“ k obrazu svému. Kromě odvážných šatiček a líčení je vedou k tomu, aby jejich smýšlení sdílely. Často do nich vkládají naději v to, že dokáží to, co ony samy ne.

Kerry Campbell and Britney Campbell

To ostatně potvrdila i Kerry Campbell (34) – matka Britney (8), která své dceři už v tak nízkému věku píchla několik botoxových injekcí proti vráskám. Ze začátku se obhajovala tím, že to její dcera tak sama chce. Dále svoje pohnutky komentovala tím, že se dostaly do několika soutěží krásy, kde takové praktiky prý nejsou nic divného. Své dceři krom toho běžně depiluje nohy voskem.

Dle matky si sama malá Britney stěžovala na svůj obličej – prý má vrásky. Proto ji navrhla toto řeší a ona souhlasila. Kerry jí tak aplikovala botox na tři místa. Sama je kosmetička a injekce sobě aplikuje taky. Když se jí v jedné talk show zeptali na názor Britney, dívka přiznala, že je to pro ni bolestivé, ale že si zvykla. Uvedla doslova, že ji to dřív bolelo, ale že teď už tolik nepláče. Na otázku, proč to vlastně celé podstupuje nejdříve odpověděla, že neví a teprve po významném pohledu matky dodala, že jí vrásky vadí. „Každý večer si kontroluji vrásky, když nějaké najdu, potřebuji další injekci,“ řekla tehdy. Krom toho zdůraznila, že svůj vzhled upravuje ráda a že její kamarádi chtějí být jako ona.

Chování Kerry Campbellové vyvolalo nejen na internetových diskuzích bouřlivou diskuzi, kde většina volala po potrestání za týrání a zákazu aplikování botoxu dětem. Sama matka se však hájila tím, že ve světě dětských soutěží krásy tak jednají skoro všechny matky a i ona se svou dceru snaží vylepšit. Prohlásila o sobě, že je skvělá máma, která nedělá nic špatně. Dokonce se nechala slyšet, že je pyšná na to, že její dcera je jeden z nejmladších lidí, kdo botox používá a že jí tím připravuje skvělý start do života. Odborníci z řad psychologů a sociálních pracovníků však byli jiného názoru. Jeden psychiatr novinářům sdělil, že na psychice mladé Britney to může zanechat vážné následky, protože rodič tak svému dítěti dává najevo, že pro něj není dokonalé. Sociálka ji nakonec matce odebrala pro podezření z týrání svěřené osoby.

Kerry nyní otočila a prohlašuje, že ji to, co se stalo, ničí. Nenávistné výroky směřované k její osobě chápe a chce vyhledat odbornou pomoc, aby se zbavila své posedlosti krásou. Deníku The Sun uvedla, že jsou vlastní nejistotu promítala na dceru, ale že přitom věřila, že jí pomáhá. Botox jí píchala každé tři měsíce. Aplikace je poměrně bolestivá a pro kosmetické účely se nedoporučuje nikomu mladšímu osmnácti let, protože u dítěme může ohrozi vyvýjení mimických svalů. Vpich na špatné míísto nebo ve špatné dávce může způsobit nejen dýchací potíže.

K tomu už snad mohu jen dodat to, že přesně odpovídá rodičům, které jsem popsala v článku odkazovaném v prvním odstavci. Dalším příkladem podobně smýšlející matky je Sarah Burge (50), která je nazývána živou Barbie. Té se chce podobat co nejvíce. Za plastické operace už sama na sobě utratila přes 13,5 milionu korun a netají se tím, že je jimi posedlá. Svou dceru Poppy (7) vede už od mala k podobnému smýšlení. K posledním narozeninám ji věnovala poukaz za 162 tisíc na plastiku prsou a okomentovala to tím, že si její dcera moc přála zvětšení prsou a že ji o to sama prosila. Poukaz bude moci využít poprvé v 16 letech.

Sarah své dítě vychovává tak, že malou Poppy nezajímají běžné hračky a zábava typická pro její věk (dětská hřiště, skákací hrady, hraní si s panenkami). Místo toho radši pozuje před objektivem a špulí pusu do fotoaparátu. Oslavu narozenin jí a jejím kamarádkám dopřála vskutku netradiční pro děti. V růžovém autobuse, kde se odehrávala, je čekalo líčení, manikúra, kadeřnictví a popíjení dětského šampaňského.

Malou oslavenkyni zřejmě dárky (dostala ještě poukaz na pobyt v lázních, prsten s růžovým křišťálem a počítač) a celé to divadlo potěšily, nemohla si vynachválit, jak na ní kamarádky žárlí a prý už se nemůže dočkat, až bude mít tak velká prsa jako její matka.

Sarah Burge má dále v plánu ve svých jedenapatesáti letech podstoupit facelift, liposukci a dát si implantáty do hýždí, což chce natočit a videem motivovat malou Poppy. Myslí si o sobě, že je dobrá matka a že malé slečny už dávno nezajímají pohádky, dle ní chtějí být slavné a ona se snaží své dceři jen splnit toto přání. Není tedy překvapení, že sestry Poppy (17, 17 a 25 let) už všechny podstoupily botox a plánují další operace.

Sarah Burge - human Barbie and Poppy Burge

Poslední věcí, kterou se budu chtít zabývat je časopis Vogue, ve kterém vyšly fotografie desetileté francouzské modelky Thylane Lena-Rose Blondeau. Ta je nalíčená a oblečená jako její dospělené kolegyně a pózuje ve stejných pózách. Holčička na fotkách působí jako dvojnásobně starší. Snímky pohoršily mnohé rodiče i odborníky. Psychologové opět upozornili na to, že se dívky na základě takových snímků budou bránit přirozenému ženskému vývoji a snaha o dokonalý vzhled u nich vyvolá jen problémy se sebevědomím, poruchy příjmu potravy a deprese.

Vogue

Vogue

Vogue

Vogue

Časopis Vogue sice doplnil smímky o titulek, který naznačuje jejich motiv – jedná se o ilustrace k tématu „Jaký make-up v jakém věku?“ – je však jisté, že si je někteří rodiče vezmou jako příklad pro své ratolesti. Nutno dodat, že se v modelingu uplatňují stále mladší modelky. U třináctiletých slečen promenádujících se po molo jen málokdo pozná, kolik let je ve skutečnosti dělí od hranice dospělosti. Vzhledem k případům rodičů uvedených výše jistě nebude dlouho trvat a objeví se tací, kteří budou buť nutit své sedmi, osmi leté děti do výrazného líčení, nebo naopak budou po vyvíjejících se puberťačkách (případně to budou chtít ony samy), aby po tělesné stránce vypadaly jako desetileté holčičky.

Vogue

zdroj fotek časopisu Vogue – burstinstyle.blogspot.com

 

11 komentářů: „Rodiče posedlí „krásou“ svých dětí

 1. Tie posledné dva príbehy som nedávno čítala, avšak ten prvý ma doslova šokoval. Ako može milujúca matka svojej dcére dobrovoľne ubližovať?? Malá vzhľadom na svoj vek celý ten kolotoč nechápe a jej matka je očividne duševne chorá…ochvíľu budeme svedkami že namiesto materských školek budú kozmetické salóny!

   
 2. Takovou matku bych něchtěla mít ani za nic. Opravdu mě pobavily výroky, že jsou dobrými matkami. Pod tím si představuji něco úplně jiného. Vyloženě se mi chce zvracet a jsem jen ráda, že matka Britney dostala za vyučenou. A ta Barbie? Proboha, dát sedmileté holčičce poukaz na plastiku prsou, a to si myslí, že je normální? Pravda je, že ta holčička může být ráda, že ji na plastiku nehnala hned, že.
  Co se týče té desetileté modelky ve Vogue, tak to mě tolik nešokuje, i když je pravda, že si z toho můžou vzít někteří rodiče špatný příklad a těžko říct, co z takových „slečen“ vyroste.

   
 3. Letície: vůbec bych se nedivila, kdyby ve školkách vedle angličtiny zařídili kroužek kosmetiky….
  Angel Darkwood: mě hlavně i zajímá, co vyrostech nejen z desetiletých dětí, které se dostaly do reklam a modelingu (to jsou ostatně v dospělosti buď herečky, anorektičky nebo obojí), ale do čeho vyrostou a jak budou vnímat sebe děti v prvních dovu případech…

   
 4. O tom Vogue jsem teď četla, snaží se být časopisem pro pedofily nebo co?
  Těch dětí je mi líto, holt když si lidi bez mozku pořídí děti…. :-/

   
 5. boha jak může někdo dovolit aby osmiletému děcku někdo  (vlastní matka) píchal botox???   tohle není náhodou týrání dětí…

   
 6. marieke: podle všeho to mělo být jen ilustrací a zamyšlení se nad tím, jaký make-up používat v jakém věku, obávám se ale, že to u některých praštěných rodičů skončí tím, co jsem psala…

   
 7. o te prvni jsem uz cetla, ale nevedela jsem, ze ji pak socialka odebrala, to bylo taky asi jedine dobre, maminu barbinu bych teda nechtela. o te posledni jsem cetla tusim na novinkach, vetsina lidi nadavala jak je to mozne, ale stejne si myslim, ze kdyby nekdo pro neco takoveho chtel vyuzit jejich dceru, ze by z toho drtiva vetsina tech „odpurcu“ byla najednou na vetvi. je fakt, ze delat si temer sexualni symbol z desetilete holcicky uz silne zavani pedofilii

   
 8. Přineste mi někdo kýbl na blití. Že existuje i někdo, kdo ze svých dětí chce udělat živou Barbie panenku a ze sebe dělá to samé v padesáti letech, to by mě fakt nenapadlo, ale existujou aj horší věci. ŕekněte mi, co z toho ti rodiče mají, když nutí ty děti do něčeho takového. myslím, že desetiletá holčička se zaraduje nad tím, když by ji chtěli nafotit do časopisu jako modelku, ale botoxy v osmi letech, panebože co to je. mamince asi nedochází, že holčina bude v 15 vypadat na 30 a v těch třiceti ani nechcu pomyslet…

   
 9. Elysia: tam by spíš zajímalo, co tím onen modní časopis vůbec chtěl říct, článek a téma byly jasné, těžko však říct, zda tím nemířili trochu jinam, jestli si rodiče desetiletých holčiček bucou protlačit vlastní děti do něčeho podobného, tak většina z nich dopadne jako ta slečna matky s botoxem…

  Monica Otmili: to je modní průmysl, který celkově nějak nechápu :) Pokud chtějí rodiče mít z dítěte modelku, je zřejmě v dnešní době začít co nejdřív a někteří se chytají i zoufalých metod, jinak si to vysvětlit nedovedu

   

Napsat komentář