Sebevražda je činem zoufalce nikoli zbabělce

Ze začátku je třeba říci, že se teď zaměřím na ten typ sebevražd, který je páchán v důsledky nějaké psychické poruchy. O demonstrativních sebevraždách a obdobných činech v afektu budou pojednávat (mini)články další.

Hodně lidí považuje za sebevrahy a potencionální sebevrahy za zbabělce, já ne. Když se člověk ocitne v situaci, kdy delší dobu nevidí jediné východisko než sebevraždu, není přece zbabělý. Myšlení mu ovládá psychická porucha (a je jedno která), pokud je mimo její epizodu naopak se většinou snaží svoji situaci řešit. Většina lidí ale nevidí, co se takovému člověku ve chvíli, kdy na něj porucha útočí v plné síle, odehrává v hlavě. Proto si nehodlají připustit, že jemu se sebevražda její jako jediné správné východisko a jiné vlastně ani není. Když je člověk v klidové fázi, zpravidla ví, že se to nějak dá řešit. Když je ale v druhé, nevidí ani, že i ta jednou skončí a příjde zase ta klidová. Zní to možná zmateně a ve skutečnosti je to daleko složitější, ale jde o to to vysvětlit těm, kteří takovým lidem nadávají do zbabělců. Sebevrah ani potencionální sebevrah není zbabělec. Zoufalství, které mu ovládá mozek je ale pro řadu zdravých lidí nepředstavitelné.

 

15 komentářů: „Sebevražda je činem zoufalce nikoli zbabělce

 1. Bohužel mám pocit, že sebevražd bude jenom přibívat… Dnešní svět tomu jenom čím dál víc napomáhá…

   
 2. V tomhle se asi neshodneme. Když zdravý člověk v depresi neunese sílu okamžiku a zabije se, není pro mě zrovna hrdina. Nenazval bych ho sice hned zbabělcem, ale vždy je nějaká možnost. Taky každý sebevrah je jiný a jinak pociťuje různé tlaky, jinak vidí různé situace. Zastávám teorii, že když člověk chce, dokáže částečně ovlivnit svůj život. Asi se o tom někdy zmíním v nějakém článku. Na delší debatu je ale tento článek příliš obecný.

   
 3. Večer jsem se trochu zamyslel, abych dal dohromady definici zbabělce a kupodivu jsem nic nevymyslel. Člověk, který se bojí tmy není zbabělec, jen se bojí tmy, každý se něčeho bojí a pokud tvrdí opak, tak si to neuvědomuje. (Každý člověk má dveře na zámek, protože se bojí, aby ho někdo nevykradl).Takže toto není správný směr, jak utvořit definici.
  Já například nevylezu na Petřín, protože se bojím výšek. Můj kamarád to nechápe, protože neví, jaký to je strašný pocit. Lidi, kteří nazývají sebevrahy zbabělci neví, jaký to je pocit. Je to směs lítosti, beznaděje, zbytečnosti,… nedá se to popsat, stejně jako pocit totální nejistoty, když lezu na Petřín. Člověk, který ten pocit nezažil o tom vlastně nic neví. Potom přilije olej do ohně i chování lidí. Člověk, který se nebaví s ostatními a tvoří různé neobvyklé věci je hned divný, blázen, pitomec, blbeček,zbabělec,… a to dotyčnému zrovna moc nepomůže. Ten si potom připadá ještě zbytečnější a má další důvod k sebevraždě.
  Jinak jsem definici nevymyslel, ale ten, kdo jo, se s ní může pochlubit, moc by mě zajímala:)

   
 4. SiriusNoir:Jak píšeš, že je vždy nějáká možnost je pravda. Pro těžce zkoušeného člověka je to právě sebevražda, jsou věci, které ovlivnit nelze, můžeš se snažit, ale společnost tě bude brát jako malé dítě, zbabělce, místo toho, aby ti nabídli nějáké řešení tě budou jen přehlížet, ukazovat si na tebe, atd.
  Každý člověk má jiné mýšlení.Hnusně řečeno: Za co bych se zabil já, to by někomu přišlo divné, zbabělé. Za co by se zabil někdo jiný zase přijde zbabělé někomu jinému a tak pořád dokola. Tím se člověk liší od zvířat. Mravenci, myši, sloni žijí všichni stejně. Třeba prase sní všechno a nenajdeš nějáké, které by jedlo jen ovoce nebo kuřecí maso, to jsou prostě zvířata. Lidi jsou jiní a těžko hledat typ člověka, který je ideální, to nelze, jediné co můžem je respektovat ostatní, protože co člověk dělá má smysl, i ten nejmenší.

   
 5. Sirius: ano, je velice obecný, ale to bylo schválně. Je jasné, že ne každý člověk v depresi se zabije, hodně lidí bojuje a žije. Šlo mi o říct, že sebevrahové nejsou zbabělci (a samozřejmě ani hrdinové, ale to si myslím, že je jasné). Jak jsem psala, když je člověk v těžké depresi nebo ho ho jeho schizofrenní hlas nabádá, aby se zabil, udělá to. Nevidí, že bude líp a nemá za co bojovat. V těch stavech to není jako “haha teď je mi mizerně, ale zítra mi bude fajn”. Tíha okamžiku v tomhle příjde nepřesná, ataka psych. nemoci trvá týden, týdny, měsíce. Po tak dlouhé době s žádnou vyhlídkou na zlepšení (také jsem psala – oni to nevidí…) s člověkem slušně zamává.

  Huntmaster: definice zbabělce mě taky teď nenapadá, ale je to dobré téma na úvahu… Líbí se mi přirovnání s Petřínem. A stejně tak by mě zajímala nějaká definice blázna, nad tou už taky nějakou dobu dumám .)

   
 6. Existuje víc druhů bláznů. Ten původní, psychicky “vyšinutý” člověk, s mozkovou poruchou, která se na první pohled projevuje hlavně v chování a způsobu uvažování, který se liší od ostatních.
  2- Blázen- hazardér, který projevuje náznaky nelogického chování. Většinou souvisí s adrenalinovými prožitky, sporty.
  Takhle bych to viděl já. Když někdo trpí třeba “jen” lehčí formou paranoiy, nepovažuji ho hned za blázna, ale to spojení se často používá. Myslím v kontextu s nějakou lehčí formou třeba psychické nevyrovnanosti.

   
 7. Nebo teroristi, ti se klidně oddělají a je jim to jedno. Vím, že se to kříží s islámem, ale stejně to jsou divní lidé. Na policii se usmívá, odejde do davu a bum. Proti tomu se jen těžko něco udělá, u nich převládne síla přesvědčení nad pudem sebezáchovy. Jsou to tedy jen loutky, ovládány špatnou věcí, to už tu bylo mnohokrát(možná i je).

   
 8. Sebevrah není zbabělec, ale jen do jist míry. Já věřím tomu, že každ z nás si před zrozením vybere svou cestu a když ji nezvládne a zabije se, uteče před koncem cesty. Takže je to zbabělec. Zase na druhou stranu vím, jaké to je cítít se úplně na dně, kdy už nevidíš nic, jen smrt, je ti tak strašně zle, že už nevěříš, že bude někdy líp a pak radši chceš umřít, jen aby to už skončilo. Zažila jsem to a nepřipadala jsem si jako zbabělec, spíš už jsem nemohla unést tak dlouhou bolest. Zbabělé mi ale přijde zabít se třeba kvůli dluhům a nechat rodinu ať to vyřeší, takové lidiza zbabělce nelze nepovažovat.

   
 9. Lúmenn: S tou rodinou je to můj případ, ale neskončilo to sebevraždou dotyčné osoby. Někdy mi ale přijde, že by to bylo možná lepší..

   
 10. Jsou to velice zvlastni uvahy co jsem zde cetl. Ale tak ci tak z toho mam pocit ze nikomu z vas se nikdy nic nestalo. Nikdo z tady diskutujicich se nikdy nedostal do situace kdy by nevidel zadne vychodisko. Duvodem k sebevrazde samozrejme muze byt cokoliv. Jednoznacne se neda rict zda ten ci onen je nebo neni blazen. Chcete snad tvrdit ze napr. p. Svoboda byl blazen? Nebo chcete tvrdit ze neznama zena spolykanom peti baleni paralenu je normalni kdyz se pred tim rozesla se svim manzelem? Jeste se zeptam. Hraje nekdo z vas sachy? A pokud ano vzdali jste nekdy nejakou hru? Vlastne jakoukoliv hru. Vlastne to ani ty sachy byt nemusi. Zkuste se nad tim zamyslet. A pokud ano zeptejte se sami sebe proc jste tak udelali. Proc jste se vzdali?Ja sam se musim priznat ze prochazim obdobim kdy mi tyto veci nejsou bohuzel tak cizi. Prisel jsem o zenu i o dceru, mam dluhy a dalsi a dalsi. Trva to jiz 10 let. 10 let se budim rano s pocitem co zase prijde. Jaka pohroma me ceka. 10 let premyslim nad tim jestli by nebylo lepsi…. Ale 10 let s tim porad bojuju. Ale nedelam si iluze. Kdyz to nevyresim jednoho dne mi sily dojdou a pak? Pak me bude patrne okoli povazovat za blazna popripade neco jineho nemene zalostneho. Ovsem to me asi uz bude jedno….

   
 11. Taky jsem se zamýšlela nad tímhle tématem a myslím, že máš pravdu. Člověk, který je douhnán k tak zoufalému činu jako je sebevražda je opravdu zoufaý.Většinou než dojde k sebevraždě se snaží tento problém řešit, opakovaně le i to mu ubírá síly a když je pak už naprosto zoufalý, nevidí jiné východisko. Takže jedině zoufalec, nikoli zbabělec

   
 12. přesně, jedině zoufalec……od roku 2003 hledám různá řešení na moje psychické a neurologické problémy, je mi stále mizerně, problémy mě omezují v partnerském, rodinném i společenském životě, snažím se to řešit, ale nevidím východísko….

   
 13. Řekl bych že blázni nikdy nebudou řešit sebevraždu. Jsou spokojený ať se děje, co se děje. Horší je to s těma, co chteji žít zodpovědně, mít rodinu, práci aby rodina měla zázemí a zároveň společný čas. Prostě jak to má být. Když se nějak daří, vše je ok. Ale opačně? Člověk dostane ránu od života a řekne si “ tak co…to se stává“ jenže těch ran je najednou nějak moc. Poté zjistí že zestárne a nový začátek už nemá smysl. V budoucnu nevidí ženu, děti, vnoučata, ale jen ráno do práce a večer snad hospoda. Zajímalo by mně, zda jsem blázen, zoufalec nebo pitomec.

   

Napsat komentář