Srpnový přehled

sedmy-mesicSrpen utekl jako voda. Promrhaný čas z července jsme doháněli, co to šlo. Stihli jsme i pár výletů včetně stanování. Nejvíc času samozřejmě zabral malý, který se rozhodl, že udělá pořádný skok kupředu, avšak stále zůstane i tím kontaktním a samostatně nespícím miminkem. Jinými slovy nestíhám(e) krom starání se o něj takřka vůbec nic :)

CO NOVÉHO U MALÉHO (7. měsíc)

Leze, ačkoli neochotně a dosti svérázným způsobem. K tomu pravému lezení už to ale nemá daleko. Plazení zcela přeskočil.

Sedí. Sedět se naučil hned první týden sedmého měsíce. Během pár dnů to vypiloval k dokonalosti a na nějakou dobu se sedání si stalo jeho oblíbenou činností (stejně jako o pár měsíců dříve přetáčení na bříško). Samozřejmě se to ze začátku neobešlo bez pádů. Jak jinak se ale měl naučit držet rovnováhu, že…

Staví se na nožičky, má-li oporu. Poprvé se postavil nějakých deset dnů před koncem sedmého měsíce. Průběžně to zkouší o nábytek a ani tohle se neobejde bez pádů.

Je to malý velký rošťák. Velikost 68 je mu stále velká a už tu nacvičuje pohyby typické daleko větším dětem. Je to dosti roztomilé :)

Po dlouhých 3 měsících má venku 2 zuby. Konečně!!! Vylezly týden po sobě hned na začátku sedmého měsíce. Nu, radovat se ale moc nemůžeme, už ho stejným způsobem trápí další…

Další věc, ze které se nebudu radovat předčasně, je ta, že se pomalu učí usínat i sám, tedy aniž by se houpal nebo měl v puse mlíko. Máme ale opravdu kontaktní a samostatně nerado spící dítě, takže se to povedlo jen párkrát a spíš náhodou. Hodlám to však zkoušet dál, jednou se to naučit musí. Nijak ho ale nutit nebudu. Rozhodně na něm nebudu zkoušet násilné metody jako je ta Estvillova. Jeho uspávání je náročné, ale nejsem sadista.

sedmý měsíc sedmý měsíc sedmý měsíc
 

Příkrmy zvládá na výbornou. Je to jedlík, k obědu sní celou 190gramovou skleničku masozeleninové směsi a odpoledne téměř celou až celou stejně velkou ovocnou přesnídávku. Zatím si nevybírá a jí prakticky všechno. Během dalšího měsíce přidám buď další přesnídávku dopoledne, nebo kaši k snídani.

Záškodničí i nadále. Nic před ním není v bezpečí, pokud to neleží vysoko. Jak napovídá fotka uprostřed (výše), jednou si v nestřeženém okamžiku otevřel krabici s pexesem, která do té doby ležela pod stolem, kam si troufnul vůbec poprvé. Pexeso vytahal a rozházel po dobré čtvrtině obýváku. Samozřejmě ho nezapomněl ochutnat :) Jakmile se mu v dosahu objeví mobil, notebook, klávesnice nebo čtečka (všechno v černé barvě, ta ho teď láká), má jasno, s čím si chce hrát (a co chce ožužlávat).

Druhé stanování zvládl stejně dobře jako první před dvěma měsíci. V lese se mu vážně líbilo :)

Jinak je oproti minulému měsíci asi všem při starém. Bezplenkovka se daří, ač po zavedení příkrmů nastaly změny v zaběhlém režimu. Stále malého raději nosím, než vozím v kočárku, i když v kočárku nejezdí nerad.


ČETBA

 • Zatím dobrý – Jan Novák (800 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb
 • Utekl jsem z Osvětimi – Rudolf Vrba (438 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb

POSLECH

 • nový NM, Jar, Forndom, The Committee, Panychida, Kroda, Burzum a další klasika, co nám hraje doma pořád :)

DĚLÁ MI RADOST

 • výletování
 • dny, kdy je přijatelně teplo a zároveň neprší
 • malý – jak jinak, ty pokroky jsou ohromné :)
 • němčina a staroslověnština

PĚKNĚ MĚ ŠTVE

 • dozvuky července, naštěstí už celkem mírné

PSANÍ


TURISTIKA A KULTURA

 • Anenský vrch (→ 5 km, ↑ 110 m)
 • Broumovsko (→ 2,5 km, ↑ 200 m)
 • Litice – Divoká Orlice (→ 9 km, ↑ 280 m) | článek tu
 • Markoušovická rozhledna (→ 4,5 km, ↑ 160 m)

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ OKÉNKO

Uloupené dětství (1987) ***
Leningrad (2009) *
Hra o smrti (2003) ***

HISTORICKÉ OKÉNKO


SRPNOVÁ ANKETA

Kam dál?
 

6 komentářů: „Srpnový přehled

  1. Dobrý zážitek :D V blízké rodině máme o trochu větší dítko, takže přesně vím, co všechno můžu ještě čekat :)

    
 1. Tedy, prcek dělá pokroky vážně rychle, jsme zvědavá, zda bude takhle napřed i za pár let (přála bych vám to, byť z rodinných zkušeností víme, že ne vždy se to hodí :D ). a že s ním zvládáte i stanovat, to zní jako pohádka!
  K té staroslověnštině – učíš se? :) Já jen slýchávala ne příliš hezky citově zabarvené vyprávění od známých připravujících se na kariéru učitelky ZŠ, kdy naši pra-mateřštinu měli povinně. Prý bylo složité se prokousat zejména písmem, než samotná řeč a její pravidla.

   
  1. No po pravdě celkem doufám, že z něj bude chytrý, ale jinak celkem obyčejný kluk. Moc vyčnívat se nevyplácí ani dneska… Stanování s malým je fakt v pohodě, chystám o tom vlastní článek :)
   Staroslověnštinu se učím já i muž :) Náš kamarád ji učí na UK, tak jsme se rozhodli, že se do ní taky pustíme. Písmo je v pohodě. Cyrilice je velice podobná azbuce, kterou jsme uměli už předtím, takže to je tak na jedno odpoledne, než si člověk na odlišné znaky zvykne. Horší je hlaholice, ale v té toho naštěstí není mnoho a ani jsme se ji neučili. Gramatika je naopak dosti zajímavá, zejména dvojné číslo nebo minulé časy, které rozebíráme teď (třeba aoristy) :)

    

Napsat komentář