Státní maturita děsí řadu studentů, přitom by ji měli zvládnout deváťáci

Každou chvíli se ve zprávách objeví příspěvek o tom, jak se část studentů děsí nové maturity, přitom tu základní část by dle zveřejněného zadání měl zvládnout průměrný deváťák.

Ostatně zde něco přímo od zdroje | ČJ:

Která z následujících vět obsahuje chybně užité sloveso?

A) Jen na severozápad zasahují výběžky Skandinávských hor.
B) Kontinentální podnebí se vyznačuje chladnými zimami.
C) Pobřeží lemuje 6 550 téměř výhradně drobných ostrovů.
D) Více než dvě třetiny povrchu Finska obývají zdravé lesy.

Pokud dostanete do ruky vizitku s titulem M. A. neboli Master of Arts, nemusí vůbec jít o umělce. Může jít o absolventa ***** oborů zahraničních univerzit, ale třeba i o ekonoma.

Které z následujících slov lze doplnit na vynechané místo (*****), aniž by se změnil smysl výchozího textu?

A) humánních
B) humanitních
C) humanitárních
D) humanistických

(zdroj: novamaturita.cz)

Základní úroveň státní maturity je primitivní. Otázky, které se v ní vyskytují, odpovídájí zkouškám na SŠ/gymnázia. Zazáží mě, že si někdo ty testy neprojde předem a už ji označí za nezvládnutelnou. Didaktický test nepřináší de facto nic, co by průměrný student 4. ročníku SŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií nemohl znát. Ostatně se mu gymnazisté po právu vysmívají a pokud si nevyberou těžší variantu, nemusí se připravovat vůbec. Pokud někomu přijde před maturitní zkouškou didaktický test v základní verzi natolik těžký, že neví, co se dřív učit, měl by se buď zamyslet nad sebou, nebo my bychom se měli zamyslet nad tím, jestli v našem školství není něco v nepořádku.

Kam dál?
 

9 komentářů: „Státní maturita děsí řadu studentů, přitom by ji měli zvládnout deváťáci

 1. Maturitní otázky už jsem viděla někde v tisku a myslím si, že by je zvládl i sedmák. Tohle je úplně směšné, a to jsem většinu svých školních znalostí zapomněla! ;-)

   
 2. Čeština se mi zdála v pohodě, angličtiny se bojím i tak, protože jsem úplný debil na jazyky a zvlášť na konverzaci, zsv jsem ještě neviděla, takže nevím. A druhá půlka bude normální, takže z tý mám strach normálně..=)

   
 3. Hanka: též si říkám, že některé věci by měl vědět i sedmák, ale deváťák by měl dát 90% :)

  Angel Darkwood: zsv mi příjde též poměrně lehké, když jsem se na to dívala posledně, tak tam jsou obecné věci, o kterých má člověk povědomí i bez učení. Pochopila jsem, co dělá problém na nové angličtině, i když mi příjde lehčí konverzace než 15 minut vkuse o něčem kecat. Otázek je tam i bez dotazů učitele navíc dost, tak to snad v pohodě, držím palce ;)

   
 4. Nová maturita, a hlavně ta základní úroveň, je skutečně blbuvzdorná. Češtinu jsem měla jako vyšší, angličtinu jako základní a bylo to opravdu primitivní. Celý to můžete postavit na popisu obrázků, co tam jsou. Vyšší čeština taky jde, je tak asi na úrovni té školní – postaru.

   
 5. to pak dopadne jako celkove system vzdelavani, budeme mit vsichni maturitu, vsichni tituly, ale vsem nam budou k hovnu, protoze to nebude uz nic vyjimecneho, nic vydreneho, bude to jen listina zadarmo a vsichni si budem papirove rovni…ne ze bych se chtela nejak povysovat, ale vsichni si zkratka rovni byt nemuzem a to v hodne vecech

   
 6. Nebožka: vyšší čeština mi taky příjde úrovní tam, kde byla ta stará, na kterou jsem se učila… Ta angličtina dělá právě kvůli tomuhle spoustě lidem problém, když neumí ani kváknout, tak se naučí nazpamět kus textu a 15 minut ho ze sebe dolují a když zapomenout byť jediný slovíčko, tak jsou namydlený, protože neumí pokračovat.

  Elysia: přesně, tohle je devalvace vzdělání, učňů je málo, protože dneska je potřeba mít maturitu i na uklízečku a na zdravotní sestru VOŠku…

   
 7. Já jsem zkoušela třeba i dějiny umění (v tý generálkový verzi)… No, nic lehčího už být nemůže, a to to ještě stačilo splnit jen ze 33% a bylo na to 90 minut… Ale i tak bych maturovat nechtěla, protože si o své „inteligenci“ myslím svoje. :)
  P.S.: jo, chodím do kvarty… :)

   
 8. To je pravda. V mém případě bych se témata musela učit nazpaměť, takže konverzace s otázkama bude nejspíš lepší. Prý na to není ani moc času, takže čistě teoreticky by ani nebylo potřeba sáhodlouhé odpovědi. Jinak děkuju, snad to nějak zvládnu.

   

Napsat komentář