veruce.cz

Přirozený porod vs. císařský řez (2)

rucka

V předchozí části jsem se zaměřila na to, jak se rodilo za minulého režimu, kdy se porod stal výhradně institucionalizovaným úkonem. V této části bych se ráda zaměřila na to, jaké možnosti mají ženy dnes. Těch možností není málo, je jich nesrovnatelně více než kdysi, zároveň však méně než na západ od nás. Ne každý má zároveň možnost dosáhnout na to, co si představuje (zejména má-li porodnici, která odpovídá jeho představám, vzdálenou např. 300 km od domova).

Domácí porod, přirozený porod, institucionalizovaný porod

Institucionalizovaný porod ve své nejhorší podobě ze 70. let už naštěstí k mání není. Jeho „light“ verze však ano. Mnoho porodnic ustrnulo v době před cca 20 lety a novější – dnes již obecně známé poznatky z oblasti porodnictví zcela ignoruje.

Co přetrvalo z doby socialismu v mnohých porodnicích?

 • Personál a jeho chladný přístup
  Zejména ve větších porodnicích zůstává přítomna rutina a jakási nutnost odbavit co nejvíce rodiček za den. Splnit nepsanou normu, odrodit co nejvíce dětí a jít konečně domů. Urychlit, co urychlit jde, způsobené komplikace vyřešit a vyslechnout si upřímné děkování od zachráněné ženy tisknoucí k sobě zachráněné dítě.
 • Rutinní postupy bez diskuze
  Nástřih hráze (epiziotomie) bezdůvodně, holení, klystýr, podávání umělého oxytocinu pro urychlení porodu, umělé propíchnutí vaku blan pro odtok plodové vody (amniotomie), vyvolávání porodu pár dnů po termínu, nucení k porodu na zádech, nucení k monitorům při ležení na zádech a další zákroky jsou prováděny buď zbytečné, nebo jsou přinejmenším stresující pro rodičku.
 • Oddělení matky od novorozence po porodu
  Stále se ještě plně neprosazuje bonding hned po porození dítěte. To je místo položení na břicho matky nejprve umyto, zváženo a změřeno a teprve poté je jí předáno, často na dobu kratší než je potřeba. Zcela zbytečně jsou novorozenci ukládáni na vyhřívaná lůžka, když by jim zcela stačilo ohřát se o tělo matky.

Opravdu tohle rodičky v dnešní době chtějí? Opravdu jim to nevadí a jdou do porodnice s tím, že lékaři ví všechno nejlíp a ony se jim do toho nebudou míchat? Nu některé ano, jak vyplývá z mnohých diskuzí na internetu. Ženy si i dnes, kdy nemusí, vybírají porodnici nejblíž domovu bez ohledu na reference jiných rodiček. Některé se potom sice diví a stěžují si, jiné jsou však spokojené s tím, že se dítě narodilo zdravé a ony to nějak přežily. Takové pojetí mi více méně připomíná stav popsaný v minulém článku a potvrzuje, že ženy dodnes přejímají názory rodiček rodících za minulého režimu.

Hodně žen se však nehodlá smířit s tím, že jeden z nejdůležitějších životních úkolů odbydou v první porodnicí po ruce a hledají možnosti, jak dítě přivést na svět co nejpřirozenější cestou. Porodnic u nás, které to umožňují zcela automaticky, bychom se dopočítali na prstech snad jedné ruky. Někdy se dá spousta věcí vymoct či vyhádat, ale to není to, co by rodící žena chtěla při kontrakcích ještě řešit. Nezřídka se tedy žena toužící po přirozeného porodu pustí do úvah o tom, jak by se jí rodilo doma.

Co je vlastně přirozený porod?

Přirozený porod rozhodně není každý porod, který neskončí císařským řezem. Přirozený porod je porod bez umělých zásahů, tedy i bez nežádoucího stresu a v prostředí, které je ženě příjemné.

Žena byla přírodou stvořena k nošení a rození dětí. Je-li fyziologicky vše v pořádku (např. poloha dítěte před samotným porodem), je žena schopna sama dítě porodit a dítě je schopno narodit se přirozenou cestou. Porod je v hlavě rodičky a tvoří přirozenou součást života ženy.

Přirozený porod není alternativní porod. Přirozený porod je normální porod!

Rozhodne-li se žena pro porod v porodnici, bude se o přirozený porod jednat pouze v případě, kdy bude rodit bez cizích zásahů, bez tišící a porod urychlující chemie, bez preventivního nástřihu a vlastně i bez lékaře. Porodnice umožňuje rodičce rodit bez lékařského dohledu pouze s porodní asistentkou. Lékař je zavolán pouze při nestandardním průběhu.

Průběh přirozeného porodu může narušovat cokoli, co vyžaduje racionální myšlení. Porod totiž probíhá bez účasti té mozkové části, která má racionální myšlení na starosti. Ta zůstává v útlumu, pokud není vnějšími okolnostmi stimulována. Mezi rušivé elementy může patřit ostré světlo, nevyhovující teplota, zbytečné či časté otázky personálu i rutinní vyšetření (např. monitor). Je-li žena vystavena potřebě racionálně myslet/je zbytečně stresována, zmenší se tvorba oxytocinu, který zajišťuje děložní stahy, a porod se zpomalí či zcela zastaví. Toto máme společné se zvířaty. Cítí-li se samice ohrožena, je schopna porod zastavit a utéct do bezpečí.

Porodní domy – něco, co v ČR zoufale chybí

Ať si rodička vybere k porodu sebelepší porodnici, stále se bude jednat o nemocniční zařízení. Ať bude mít toto zařízení sebebarevnější stěny a vybavení a sebepříjemnější personál, stále z něj bude ta nemocnice v některých ohledech cítit. Právě toto může být u některých žen dostatečný impulz ke zpomalení porodu.

Alternativa, která v ČR chybí, se nazývá porodní dům. Ten by nabízel domáčtější zázemí, méně sterilního prostoru, žádná zbytečná vyšetření, ale lékařskou pomoc v dosahu, byla-li by nutná. Rodička v první době porodní by sem dorazila, porodila a po pár hodinách by odjela s dalším členem rodiny domů. Pokud by něco neprobíhalo dobře, byla by ihned odvezena do porodnice. Po změně v porodnictví však volá stále moc málo hlasů na to, aby se o zřízení porodních domů začalo reálně uvažovat. Ostatně něco na způsob porodního domu krátce fungovalo v Praze. Centrum aktivního porodu v areálu Nemocnice na Bulovce však vydrželo jen dva roky (1998 – 2000) kvůli provozním neshodám. Známý porodní dům U čápa kvůli současné legislativě nemůže ve svých prostorech nechat ženy rodit a funguje pouze jako edukativní instituce nabízející péči vlastních porodních asistentek.

Domácí porod

Hrstka žen, které jsou pro značnou část veřejnosti nezodpovědné, zvrhlé a pošahané, se rozhodne pro porod v domácím prostředí. V jiných (i vyspělých) zemích se jedná o zcela běžný způsob porodu, u nás je na něj pohlíženo jako na něco šíleného., co by se mělo zakázat, trestat odnětím svobody nebo minimálně občanky. Proč?

Ženské tělo je vybaveno úžasnou schopností intuice, kterou žena pociťuje v období těhotenství a mateřství ještě silněji než předtím. I přes moderní vymoženosti, které tuto schopnost v lidstvu dlouhodobě tlumí, stále existují ženy, které svému tělu rozumí a poznají, zda je vše v pořádku. Tyto ženy věří ve svou přirozenou schopnost přivést dítě na svět bez dohledu bílých plášťů. Nepotřebují poslouchat, co mají minutu po minutě dělat, jak mají ležet, jak si mají nechat zkontrolovat srdeční ozvy dítěte a připravenost porodních cest. Vědí a umí to samy, samy na to přijdou během samotného porodu a díky intuici i ví, zda je dítě v pořádku.

Když někdo striktně odsuzuje domácí porody, často argumentuje vlastní zkušeností, kdy by bez zásahu lékaře zemřel nebo by bylo na zdraví ohroženo minimálně dítě i přesto, že celé těhotenství probíhalo zcela bezproblémově. Taková rodička má buď intuici zcela utlumenou, nějaký projev ignorovala nebo se jí do porodu míchal lékařský personál takovým způsobem, že komplikace vyvolal. Netvrdím, že je to tak ve všech případech komplikovaných porodů, avšak čte-li člověk zprávy, kdy rodiče žalují porodnici poté, co se jim narodilo postižené dítě nebo žena málem vykrvácela, vždy se dočte také o nějakém umělém zásahu, který s největší pravděpodobností za špatný konec může.

Osobně nemám s domácími porody žádný problém. Každá žena by měla mít právo sama se rozhodnout, kde, jak a v čí přítomnosti přivede dítě na svět. Není pravda, že při domácích porodech myslí rodička pouze na své pohodlí. Naopak, myslí především na své dítě, které chce porodit přirozenou cestou bez nežádoucího stresu, chce mu připravit co nejpříjemnější start do života. Děti si totiž vlastní narození pamatují a nepříjemné vzpomínky na něj si v sobě uchovávají, někdy skryté hluboko v mozku, jindy se projevující různými neduhy nervového původu.


První díl:: Jak se rodilo za minulého režimu (a někde se tak rodí dodnes)
Třetí díl:: Fascinující mysl novorozeného dítěte
Čtvrtý díl:: O jednom bezproblémovém těhotenství
Pátý díl:: Jak jsem rodila a nerodila v Neratovicích
Šestý díl:: Šestinedělí po císařském řezu


Zdroje: babyweb.cz (vícero článků); a2larm.cz; ona.idnes.cz; pdcap.cz; denikreferendum.cz;

Kam dál?
 

One thought on “Přirozený porod vs. císařský řez (2)

 1. Lúmenn

  „Přirozený porod není alternativní porod. Přirozený porod je normální porod! “

  Tesat do kamene tohleto:)

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.