veruce.cz

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS)


by Justalilodreamer

Hledám, hledám, hledám….hledám jak žít poté, co 21.7. zemřel můj milovaný chlapeček na SIDS. Je, tedy byl, mé druhé dítě, mám ještě krásnou a zdravou čtyřletou dcerku. Jeho ztráta však tolik, tolik, bolí.

I on byl krásné, zdravé, čilé miminko..24.7. by mu bylo 5 měsíců. V 7 hodin večer jsem ho nakojila, do 8 hodin byl s námi v pokoji. Celou hodinu si výskal, smál se, broukal si. V 8 hodin jsem ho uložila do postýlky. Byl to malý nezbeda, už od začátku 4. měsíce se přetáčel na bříško. V 8,15 vypadal že bude spinkat, nechala jsem u něj vysílačku a šla vedle do pokoje. Před 9 jsem ho šla zkotrolovat, byl na bříšku….a mrtvý. Přivolaná záchranka se ho pokoušela 40 min. oživit, marně.

z diskuze na miminet.cz

SIDS (Sudden Infant Death Syndrom) je označení náhlé smrti kojence, který předtím nejevil žádné známky potíží, ani nebyl nemocný. Lékaři jsou si jisti, že SIDS nezpůsobuje vdechnutí zvratků, ani infekce. Vliv na něj nemá ani očkování. Objevuje se zejména u dětí do jednoho roku života, zejména pak mezi 2. a 4. měsícem. Dle statistik u nás na tento syndrom umírá ročně 30-40 dětí. Vyšší úmrtnost je pak v celé Evropě, Americe, Austrálii i Nový Zéland, menší pak v Asii. Celkově je to pak 62 dětí ze sta tisíc narozených. Častěji se objevuje u chlapců než u dívek.

Nejedná se o civilizační problém, ani o nic nového. Zprávy z Mezopotámie staré 2000 let hovoří o „vlivu zlých duchů“ a záznamy se nachází i v Šalamounově soudu v Bibli, kdy se věřilo, že za smrt dítěte nese zodpovědnost matka nebo kojná, která ho zalehla. Ačkoli se dnes už ví, že za smrt dítěte nemůže další osoba, jasné příčiny SIDS nejsou známé.

Současná teorie a výzkumy hovoří o řadě nepříznivých okolnosti a zejména o pomalém vývoji mozkového kmene – té části mozku, která se stará o dýchání, a spánek v poloze na břiše. Hlavní příčinou pak je zástava dechu/udušení a vyloučena není ani srdeční arytmie. Dětí v poloze na bříšku mají hlubší spánek, hůře se budí, je zde vyšší riziko přehřátí… Dle statistik je riziko SIDS při spánku na břiše více než desetinásobné než při spánku na zádech. Dříve se propagovalo právě spaní na břiše kvůli tomu, aby dítě nevdechlo zvratky. Tato obava je neopodstatněná a nedoporučuje se ani spánek na boku, protože tam působí tlak na břicho a riziko SIDS se tím také zvyšuje. Při spánku na břiše je také větší riziko, že se dítě udusí kvůli měkkému podkladu, na kterém leží nebo nadbytečnému množství přikrývek, do kterých se zamotá. Během bdění je ale poloha na břiše důležitá pro vývoj některých svalů.

Další teorie mluví pomalém vývoji o mozkového kmene – části mozku, která je v lidském těle odpovědná za bdění a reakce na život ohrožující události během spánku. Pokud funguje správně, dítě si při nedostatku kyslíku probudí a začne plakat. S tímto faktem nemůže rodič nic dělat a ani přes veškerá preventivní opatření nemohou riziko SIDS úplně snížit.

Rizikové faktory:
– Spánek na bříšku nebo na boku
– Spánek na měkkém povrchu a přítomnost měkkých předmětů – obzvláště při spánku na břiše se dítě může do měkkého zamotat či „zavrtat“ a začít se dusit
– Společný spánek v posteli rodičů – zde je riziko jak měkkého povrchu, tak možnost zalehnutí dítěte, na měkké matraci postele se dítě častěji přetáčí na břicho
– Kouření matky během těhotenství, kouření v přítomnosti dítěte
– Přehřátí
– Předčasné narození, nízká porodní váha

Prevence:
– Neukládat dítě ke spánku na bříško
– Dávat pozor na přehřátí či podchlazení dítěte – dítě je na teploty velice citlivé, teplota v jeho pokoji by měla být cca 20°C.
– V postýlce mít tvrdší matraci a nejlépe žádné polštáře, pokrývky z ovčí kůže a prošívané přikrývky, do kterých by se kojenec mohl zamotat. Na noc by se v postýlce neměly nacházet ani plyšové hračky.
– Nekouřit v těhotenství, ani v přítomnosti dítěte. Nikotin má tlumivé účinky na dýchání.
– Znát první pomoc – pokud dítě nedýchá pouze několik vteřin, stačí ho probudit zatřesením, pokud je ale promodralé je na řadě resuscitace.

 

6 thoughts on “Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS)

 1. Elysia Post author

  taky je to castejsi u deti matek socialne slabych, prilis mladych prvorodicek, kuracek, alkoholicek a fetacek…nakolik se do toho ale pricita i uduseni zamerne je otazka, na kterou snad ani radsi nechci znat odpoved…

   
 2. veruce Post author

  Elysia: díky za doplnění a taky radši nechci vědět, kolik z těch případů je záměrné udušení, myslím ale, že to už lékaři dokáží rozeznat, teda doufám v to

   
 3. Pingback: Estivillova uspávací metoda, aneb o spánku miminek | Ze života Ver.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.