Tráví malé děti více času u počítače než venku?

Název článku je myšlen obrazně. Nedávno mě totiž šokoval jeden komentář (poslala jsem ho hned do spamu, ale to není podstatné). Obsahoval vysvětlení, že slečna, které jsem cosi napsala na blog, chodí do první třídy. Vzpomněla jsem si, co jsem jako prvňáček dělala já, a nechápala jsem.

Nebyl to ale jen ten blog a jeho vskutku mladičká autorka, co mě v poslední době zarazilo. Zaslechla jsem ještě hovor dvou malých capartů. Kluci mohli chodit také do první, max. druhé třídy. Jeden z nich prohlásil, že má Facebook. Druhý na to, že ten mají všichni a on, že má Twitter, protože Facebook už přece není drsný, když ho mají všichni.

Když si vzpomenu na svá dětská léta, počítače se v té době ještě tolik v rodinách neobjevovaly. Ostatně se jednalo o léta 96-99, kdy jsme ještě k tomu bydleli v malém městě na Moravě. V Práglu jsme potom komp měli prakticky hned (což bylo dáno i tím, kde naši pracovali). Potřebu sledovat pravidelně internet jsem začala pociťovat až tak v sedmé třídě, proto dost nechápu, co tam provádí prvňáci?

Co může šestileté, sedmileté, ba i desetileté dítě psát na Twitter či Facebook? K čemu jim to je? Celkem chápu, když takový capart hraje hry (ty jsem jako malá pařila taky), ale k čemu si píše statusy a kde bere tu potřebu být členem sociální sítě?

Facebook logoTwitter logoBlog.cz logo

 

10 komentářů: „Tráví malé děti více času u počítače než venku?

 1. Naprosto s tebou souhlasím.Já s mojí rodinou stále žijem na Moravě a počítač jsme poznala někdy ve třetí třídě a to navíc takový ten nejstarší a jen na hry.Nyní ale také slyšilím podobně staré děti,jak si takto vykládaj.Taky mi vrtá hlavou,co tam asi tak můžou dělat a co tam budou dělat v budoucnu.

   
 2. Pravda. Mně přijde, že má dnešní mládež ve všem moc naspěch, třeba ve 13 vymetat diskotéky… Jsem zvědav, kam až to zajde.

   
 3. No moc to nechápu. Ještě teď když si zapnu internet, tak po chvíli už nevím, kam se tam mám koukat :-P
  Podle mě to je prostě jen tím, že „když to mají ostatní, musím to mít taky,“ a s žádnou jinou potřebou to nemá co dělat. Snad kdyby se najednou něco stalo a internet neměl nikdo z nich, možná by se dost dobře zabavili i jinak.

   
 4. V sedmé třídě to je pořád brzo, já začala pravidelně chodit na internet (doma) až ve čtvrťáku na střední :-D Počítač vlastně naši pořídili hlavně abych se mohla připravovat na maturitu. Jeden jsme měli když jsem byla malá, ale samozřejmě bez internetu a byl tam T602, jedna hra a výuka angličtiny.
  Jinak když jsem byla malá tak jsem byla hodně nespolečenská a nerada jsem chodila hrát si ven takže FB by mi v té době nevadil :-D
  Ale své děti samozřejmě budu vést jinak než aby odmalička zevlovaly na kompu.

   
 5. Nefi: to je klidně možné, ale třeba já bych tak malému dítěti snad ani na net nedovolila chodit…

  marieke: taky jsem byla nespolečenská, ale já si místo hraní venku hrála v klidu doma sama :D

   
 6. Nechápu to… Já ještě tak do té sedmé osmé třídy doma neměla komp vůbec. Neuměla jsem s tím taky sice vůbec zacházet, na druhou stranu to ani nevadí, protože jsem prožila celkem slušný dětství u knížek a né u počítače. Nevím, dneska ty děcka chcou být strašně rychle dospělý, nevím, co je na tom tak láká, chtěla bych někdy, aby mi bylo zase třeba deset… :/

   
 7. Já měla počítač poprví v šestý třídě xD Je pravda,že na něm trávím dost času, ale ven chodím stejně často … Je pravda, že malý děti sou na PC častěji podle mě hlavně kluci s těma jejich hrama .. To vím z vlastní zkušenosti kamarád má mladšího bráchu a ten je na PC pořád stejně jako jeho kamarádi, ale podle mě z toho vyrostou ….

   
 8. Ano, to já taky nechápu. Ano, já sice taky nejsem už nějaký malý a ani starý. Je mi 14 a děti mě taky píšou na blog a chodí přitom do 1. až 5 třídy, ale normálně mam 7 třídu , což jsem i já. Já to taky nechápu… Za dob, kdy jsem já ještě byl “malý“ dítě, tak jsem do svých 10 – 11 let neměl vůbec počítač a vystačil jsem bez něho… Já to taky vůbec nechápu

   

Napsat komentář