Typy sebevražd

Bilanční sebevražda

Sebevražda je konaná na základě předchozího bilancování – člověk po dlouhém přemýšlení zhodnotí svou situaci jako neúnosnou či neřešitelnou. Patří se i sevebraždy nevyléčitelně nemocných pacientů a vojáků, kteří např. prohráli bitvu.

Biická sebevražda:

Sebevražda je konaná na základě hodnocení reálné situace v nemoci. Např. pacient v těžké depresi zhodnotí svou situaci mylně za beznadějnou na základě této poruchy nebo jako jediné možné odčinění svých provinění (které ve skutečnosti neexistují) vidí právě ve vlastní smrti.

Účelová sebevražda

Sevebražda je konaná za účelem vyřešení nějaké svízelné situace, její konatel ale podvědomě nechce, aby skončila smrtí.

Demostrativní sebevražda

Sebevražda je konaná za účelem vyřešení nějaké situace.

Zkratkovité sebevražedné jednání

Sebevražda je konaná zkratkovitě, tedy co nejrychleji od náhlého rozhodnutí bez jakéhokoliv zamyšlení se nad jinými možnostmi a výhodami či nevýhodami zvoleného řešení. Typickým příkladem jsou žáci, kteří se po předání vysvědčení s nedostatečnou rozhodnou vzít si život ihned po odchodu ze školy.

Suicidální dohoda

Sebevražda konaná dvěma a více lidmi zároveň na základě předchozí dohody. Často jeden přesvědčí o nutnosti a vhodnosti zemřít ty druhé (př. sektářství) a mnohdy se jedná o duševně nemocného člověka, který „nakazí“ druhé svými myšlenkami.

Rozšířená sebevražda

Sebevražda konaná pod vlivem depresivního prožívání či halucnací jednoho člověka, který s sebou vezme ještě někoho ze svých blízkých, např. kvůli neřešitelné životní situaci, kdy má dotyčný dojem, že je neřešitelná i pro jeho blízké. Např. matka zabije po rozvodu své dítě (často jako pomstu jeho otci) a poté se pokusí zabít/zabije i sebe.

V tomto případě však jde o vraždu a následnou sebevraždu.

Sebezabití

Sebevražda konaná nevědomky, např. když člověk na základě poruchy vědomí či psychické choroby neví, co dělá.. Není zde přítomna snaha zemřít nebo si uškodit.

 

1 komentář: „Typy sebevražd

  1. Ahoj je mi 12 a skousela jsem vsechno snist tuzku ,dat si telove mleko ,dat si cinkou na posilovani do hlavy nic nefunfuje co mam vizkouset vis proc chci umrit?Protoze mne doma mlati jednou mne tak zmlatily ze jsem byla v nemocnici ale tak mi porad co jeste mam udelat diky prosim odepis mi na email verosek.gabosek@post.cz

     

Napsat komentář