Týrání, zneužívání, vraždy… aneb co jsou schopni udělat rodiče svým dětem

V poslední době se objevilo hned několik případů, kdy rodiče své dítě týrali či zneužívali, a hlavně také hned několik případů, kdy matky zavraždily nebo odhodily své dítě brzy po narození. Co se týče druhých případů, může v ních hrát důležitou roli laktační psychóza/poporodní deprese, nicméně je zcela jasné, že tomu rozhodně není u všech případů, které se v posledních letech staly. Jasně o tom hovoří fakt, že takové matky byly odsouzeny k několika letům vězení. V případě, kdy za takové chování může poporodní duševní nemoc, je žena poslána na základně soudního posudku na psychiatrii. Já se však zaměřím hlavně na ty případy, kdy o laktační psychózu/poporodní deprese vůbec nejde…

Otrávila dceru fridexem

Nejsledovanější za posledních pár týdnů je případ ženy, která své dítě otrávila fridexem – nemrznoucí směsí do aut. Chtěla se pomstít svému bývalému příteli. Když dívku viděla v hrozných křečích, smála se a prohlásila, že si přeje, aby umřela. Dívenka její pokus o vraždu přežila, matka dostala zatím nepravomocných 25 let. Více si můžete přečíst v mém článku ZDE.

Rodiče trestali chlapce chůzi po připínáčkách

I tomto případu se dost psalo v novinách. Rodiče sedmiletého chlapce „léčili“ jeho hyperaktivitu tím, že mu do bot strčili připínáčky a nutili ho na nich chodit. Krom toho zanedbávali jeho výživu. Chlapec tak vážil ve svém věku tolik, co dvou až tříleté dítě. Tomuto případu jsem věnovala také samostatný článek.

Žena využila těhotenství ke krádežím, poté dítě utopila a spálila

Žena (35) z Pardubicka své těhotenství využívala k tomu, aby ji v různých obchodech pustili na toaletu, kde potom kradla odložené peněženky a další drobné předměty.  Nakonec dítě porodila loni v červnu doma do záchodové mísy. Mezitím už jí vyšetřovali policisté kvůli krádežím a jedné z vyšetřovalek neušlo, že jednou přišla k výslech bez bříška. Žena se vymluvila na  to, že se jí narodila dcera, která bydlí u partnera. Sama už je dvojnásobnou matkou dvou dětí (chlapců – 7 a 12 let), to poslední nebylo chtěné, na potrat ale bylo po zjištění těhotenství pozdě. Hned uvažovala, že ho dá k adopci. Příteli jej zatajila, tvrdila, že má onkologické problémy a velké břicho značí nádor na slezině. Na záchodě porodila chlapce, který spadl do výpusti naplněné vodou, kde ho nechala ležet minimálně 10 minut. Poté dítě vytáhla a ujistila se, že je mrtvé, zabalila jej do mikiny a ukryla ve válendě. Následně jej ukryla na chalupě v kůlně a když byla pověřena spálením odpadků v krbu, využila situace a hodila mezi ně i mrtvé dítě. Nespálené ostatky zahrabala do kompostu. Hrozí ji až výjimečný trest. Více idnes.cz.

Žena novorozence utopila a odhodila v igelitce

Žena (21) z Litoměřicka loni porodila zdravou holčičku, kterou po porodu utopila v záchodové míse a poté ji v igelitové tašce hodila do popelnice. Stopy po porodu a následném činu uklidila a ostatní před přítelem okomentovala, že jí tekla krev z nosu. Při vyšetřování i u soudu tvrdila, že se na tom podílel i její bývalý přítel. I kdyby na tom však bylo něco pravdy, těžko by svoji spoluvinu přiznal drogový dealer a kriminálník.  On sám veškerou vinu popírá. Žena svou výpověď změnila před vynesením prvního rozsudku, kdy vinu svedla právě na svého přítele, který dle jejích slov dítě po porodu někam odnesl a ji nechal vynést igelitku se zakrvácenými hadry. „Myslela jsem, že jsou to už jen nějaké zbytky,“ řekla. Soud jí potvrdil 15letý trest. Více idnes.cz.

Žena ukopala novorozenou holčičku

Mladá Slovenka (20) na Plzeňsku porodila na toaletě ubytovny zdravou donošenou holčičku. Tu následně pohodila na zem, kopala ji a šlapala po ní. Dítěti tím způsobila popraskání lebky, řadu zlomenin a vážná vnitřní zranění. Dítě v kritickém zdravotním stavu zabalila do deky a nechala je na podlaze zemřít. Těhotenství jako většina matek, které dítě následně po porodu zavraždily, tajila a při vyšetřování tvrdila, že měla v plánu dát dítě k adopci. Svůj čín komentovala tím, že dítě chtěla utišit potom, co začalo plakat po utržení pupeční šňůry, prý s ním zatřepala a upadlo jí na zem. Přiznala také, že do něj kopla, později však tvrdila, že na něj šlápla kvůli poporodním stahům, když jej překračovala. Příteli pak oznámila, že se narodilo už mrtvé. Ten poté zavolal lékaře v domnění, že jeho partnerka potratila. Ženě hrozilo  20 let vězení, nakonec dostala 15letý trest. Více idnes.cz.

Žena udusila novorozenou holčičku

I žena (40) na Liberecku zabila své čerstvě narozené dítě. Holčičku udusila a vypověděla jen to, že po porodu upadla do bezvědomí a když se probudila, měl novorozenec omotanou hlavu osuškou a nejevil známky života. Pitva však prokázala, že bylo dítě udušeno. Mrtvolku zakopal její druh do kompostu na zahradě rodinného domku, kde žili, údajně  se domníval, že se jedná o mrtvého psa. Matka, která má nestálou osobnost a sklony k alkoholismu, byla odsouzena 13,5 roku ve vězení. Soud odvolání zamítl. Více idnes.cz.

Obávám se, že bychom mohli takto pokračovat do nekonečna. Jen nechápu tendence zakazovat babyboxy, které pomohly zachránit už pár desítek novorozenců, kteří mohli dopadnout stejně.

 

5 komentářů: „Týrání, zneužívání, vraždy… aneb co jsou schopni udělat rodiče svým dětem

 1. Je mi z toho zle, keď čítam takéto články…naozaj nechápem čo z toho majú zabiť nevinné novorodeniatka. Ľudia s psychickými poruchami by mali byť pravideľne sledovaný, alebo zatvorený v ústave…chápem, že to nie je možné vzhľadom na to, že takých ľudí sú tisíce až milióny. Bohužiaľ sa s tým nedá nič robiť a väčšina ľudí na tým mávne rukou alebo sa pri najlepšom pohorší…

   
 2. Když si vzpomenu, jak jsem několik roků nemohla přijít do jiného stavu, jak jsem potom o první dítě přišla a druhé si doslova vymodlila, je mi z toho opravdu zle.

   
 3. Je to strašné, je to nelidské, je to odporné… a je to důkaz toho, jak si lidé nedokáží ničeho vážit. Týrat nebo nedejtebohové zabít dítě je hrozný zločin, který se naneštěstí opakuje čím dál častěji. Nejhorší na tom je, že se s tím prostě nedá nic udělat…
  Jak píše Letície, psychicky narušené jedince by měli sledovat a nebo rovnou zavřít do ústavu.

  Když je dítě nechtěné, je to ještě horší. Jak chudák dopadne? V tom lepším případě skončí v babyboxu a v tom horším… těžko mluvit…

   
 4. Letície: ano, pod dohledem by být měli, horší však je, že ty matky jsou vesměs navenek úplně normální, třeba jedna z nich byla vysokoškolačka…

  Hanka: to je mi líto :/ a špatně je mi z toho stejně i bez tak strašných zážitků…

  Vinter: když je nechtěné, je štěstí, když jsou rodiče natolik duchaplní, že se ho „zbaví“ ještě než se narodí nebo ho dají do babyboxu, pokud vyrůstá v takové rodině, dopadá to většinou hodně špatně …

   
 5. Tyhle si vážně nezaslouží oslovení matky. Zakazování babyboxů je taky vážně pitomost – zachránily už tolik miminek. Stejně tak nechápu, proč některé ženy nejdou na potrat, když to dítě nechtějí/nemohou si ho „dovolit“. To dítě pak skončí buď takhle nebo má o nic lepší život v nechtěném prostředí. Je mi z nich zle.

   

Napsat komentář