veruce.cz

V Praze se nežije blaze

Noční Praha Fascinuje mě, jak někdo rád používá starou rýmovačku o pražském blahu. Sama tu žiju téměř 15 let a setkávám se spíš s těmi, které Praha mírně řečeno sere. Jediné, co nás tu drží, je práce – argument silnější než všechny ostatní dohromady. Proč se mi tu ale i přesto nežije blaze, vám mileráda vysvětlím níže.

Šíleně moc lidí

Nenávidím davy lidí, po dveře narvané dopravní prostředky mi dokážou zkazit zbytek dne a kilometrové fronty v obchodech jsou ke zbláznění. Každý den si toho všeho „užívám“ do sytosti.
Prakticky nesnáším jakýkoli nadbytečný kontakt s lidmi a těm se tu nedá vyhnout nikdy (leda by se stalo něco obdobného jako v mé poslední povídce).

Centrum

Naštěstí se této části Prahy úspěšně vyhýbám, ale jednou za čas mě cesta tam nemine. Těm, co tam pracují, to nezávidím. I já se jednou za rok či dva vydám po památkách, ale to buď k večeru, kdy se turisté už dávno opíjí v putykách a zde bydlící čumí na televizi, nebo brzy ráno, než většina vyleze z postele.
S centrem se pojí i kdejaká verbež (třeba feťáci). Má nechuť tam chodit prakticky s každou návštěvou roste.

Příroda daleko

Do nejbližšího lesa (ne lesoparku), který zároveň neobsypávají ty menšiny lidí, co zrovna netráví čas v nákupních centrech, to trvá dobrou hodinu.
Hodina tam a hodina zpátky (+ ty davy lidí v MHD) – no nic moc. Tolik času stráveného ničím a utrpení v podobě pocitů sardinek v konzervě k tomu. Odpolední procházky po lese po práci tak nepřipadají v úvahu.

Smog

Ano, Praha smrdí. Čerstvého vzduchu by tu člověk marně hledal. Jistě, je to město, do města auta patří a v žádném případě bych dopravu neomezovala (jako se to děje dnes), ale naopak podporovala. To však ještě neznamená, že ten odporný vzduch považuji za něco příjemného. Nebylo by od věci dieselové motory nahradit benzínovými a v případě autobusů MHD jako u popelářů jezdit CNG. S tím jsem se setkala např. v Banské Bystrici, kde mě překvapilo, že za rozjíždějícím busem nemusím na minutu zadržet dech. Krom toho je to na rozdíl od nafty ekologické, když už je dneska moderní se tím ohánět při snaze donutit lidi jezdit MHD a ne auty :)

Parkovací zóny, čištění ulic

Výdělek pro spřátelené odtahovky, buzerace pro bydlící i pracující.

Parkovací zóny nefungují. Majitelé parkovacích karet mnohdy nezaparkují nijak blízko svého domova kvůli nedostatku míst. Návštěva musí auto nechat buď u metra, nebo o pořádný kus dál, kde už zóny nejsou. Taková místa na rozhraních částí se zónami a bez nich, jsou beznadějně plná. Návštěva si třikrát rozmyslí, než sem vyrazí, a když už vyrazí veřejnou dopravou, zase se zdrží krátce, aby se měla jak dostat domů. Mnohé firmy sídlící v takových částech nemohou svým zaměstnancům nabídnout možnost parkování.

Co se čištění týče, někde se čistí ulice i několikrát do roka. To je naprosto zbytečná buzerace všech uživatelů vozidel. Teorie o tom, že se jedná o byznys pro spřátelené odtahovky města, mi přijde poměrně reálná.

Cyklopruhy, taxipruhy a divnoakce

Když už jsme u té autodopravy… Řidiče buzerují pravidelně přibývající zbytečná zúžení a omezení. Jedná se zejména o cyklopruhy a taxipruhy. Za celou dobu jsem neviděla žádného pošuka na kole, který by si to švihal po Vinohradské a podobně vytížených ulicích, takže v tom vidím jen další buzeraci pro platiče daní. Perličkou bývají akce pro cyklofašisty, pro zklidnění města a další nesmysly, které zaberou hlavní tah městem (Den bez aut, Zažit město jinak apod.).

S omezováním autodopravy se samozřejmě pojí i omezování a neustálé změny MHD (v 99% k horšímu). Tam, kam se člověk dostal před rokem za 20 minut, se teď mnohdy nedostane za 40…

A k těm cykloaktivistům, cyklopošukům a cyklosebevrahům… Proti cyklistice jako takové prakticky nic nemám, ale kolo do Prahy (a zejména do běžného provozu) nepatří. Převažují tu neukázněná cyklohovada, která neznají a nedodržují dopravní předpisy. Jezdí v protisměru v jednosměrkách nebo po chodnících, domnívají se, že si z nich všichni sednou na prdel, protože jsou preferovanou skupinou. Nasrat. Ohrožují chodce, posádky vozidel a samozřejmě i sebe.

Všechno a všichni na dosah ruky

Haha. Pokud nechci jet do určitého hypermarketu a chci si vybrat ten, kde mají o korunu levnější máslo (tu nadsázku jste snad pochopili, tak blbá nejsem :)), mám to do něj 10 nebo 15 kilometrů, podle toho, o který se jedná. Takže o nějaké blízkosti se hovořit nedá. MHD se tam člověk pod hodinu nedostane. Naštěstí jsem od takových nákupů téměř upustila, ale pro představu…

Rodina a přátelé bydlí různě po Praze a dostat se k nim o víkendu někdy zabere tolik času, jako dojít ze vsi do vedlejší vsi pěšky nebo dojet i desítku kilometrů na kole. Přes týden to bývá lepší, ale ne o moc.

Když už jsme u těch vzdáleností, tak by se hodilo uvést jeden vtipný paradox. Pokud to má člověk do práce blízko, nemá co řešit. Mnoho mých známých však dojíždí z druhého konce a pod 45 minut se nedostane. Standardem je i hodinová cesta a/nebo tři přestupy. V dopravní špičce se tak stane snadno, že člověk rychleji dojede z Černého Mostu do Hradce Králové (100 km) než do Dejvich (15-20km dle trasy), Radotína (30km) nebo na Zličín (25-40km dle trasy).

Kulturní vyžití

Je pravda, že výstav, muzeí, koncertů, galerií, kin a já nevím čeho všeho, tu máme dostatek. Nějak mě to však nechává chladnou, když si vedle toho postavím naše pravidelné výlety na Moravu a Slovensko za tou kulturou, která sem nedorazí. Tudíž pro mě opět nic :)

Ceny

Mnoho lidí se domnívá, že v Praze žijící lidé mají neskutečně mnoho peněz. Nu někteří možná ano, za stejnou profesi a odvedenou práci skutečně v mnoha případech dostanete víc, než v jiných regionech. O to víc mě baví sledovat šokované výrazy těch, kterým vyprávím, kolik tu co stojí od jídla po bydlení. Mnohdy se nestačí divit.

Tak, to by bylo asi to hlavní, co mě tu vytáčí do nepříčetna. Myslím, že to pro představu stačí. Za 15 let jsem si tu nezvykla a při odjezdu na delší dobu mi Praha ani trochu nechybí. Mám v plánu se co nejdřív odstěhovat, uživit se a uchytit se jinde však představuje nemalý problém.

 

24 thoughts on “V Praze se nežije blaze

 1. Chloë Noir

  Povedala by som, že dosť typické problémy veľkomesta. Ja by som do Prahy chcela skôr len na výlet niekedy a tak, že je tam drahé bývanie, to som počula už mnohokrát a to je aj dôvod, prečo si niektorí moji známi vybrali radšej Brno alebo iné mesto. Ako je to tam, to už netuším.
  Celkovo veľkomestá nemám rada, príliš veľa ľudí, príliš veľa budov, príliš veľa hluku a smradu. To je jeden z dôvodov, prečo som rada, že som v Košiciach, je to tu také menšie a najmä, máme tu veľa zelene a najmä na sídlisku kde bývam, je to jeden obrovský les (mám ho hneď za panelákom).
  Ale na druhej strane ma odtiaľto vyháňa nedostatok pracovných možností a práca za almužnu (lebo nejakých 400€ mesačne človeku na normálny život fakt nestačí -_-) a potom ten náš slávny čierny problém, lebo tu sa človek nemôže ani po meste prejsť, aby si nedržal nos, alebo sa nebál, či ho hentá skupinka cigánov neprepadne. A idú do toho peniaze, ktoré sa odoberajú práve nám ostatným a potom nás chcú obvinovať z rasizmu (Nie som rasisticky postavená k tým cigánom, čo máme v práci, pretože makajú, sú relatívne slušní a nesmrdia, mne vadí len Luník 9. ).
  Och, ale s priateľom by sme niekedy chceli ísť do Anglicka bývať…do nejakého menšieho mestečka a tak. Alebo Škótska…alebo jednoducho niekde preč odtiaľto, než bude menšina z nás :D

   
  1. V. Post author

   Jsem ráda, že aspoň tento problém nemám, přepadáváním jsou vyhlášeny jen některé části a těm se snažím vyhýbat, co to jde.
   Anglie mě neláká, v tuhle chvíli se mi absolutně nelíbí to, kam směřuje. Nicméně venkov má pěkný, to zase ano :)

    
 2. Viollet

  O té vzdálenosti už jsem cosi slyšela od kamarádky, kerá v Praze žije. Dyž dojela k nám na Moravsko-Slezsko, docela se divila, že tu sou lidi nepřátelští a maj potřebu do všeho pindat, že prý todle u nich neexistuje (konverzace, kerá následovala poté, co do mě partija dědků ryla kvůli kanadám, co nosím). Na druhou stranu, v Praze mám sestřenicu a ta mi onen argument okamžitě vyvrátila, vlastně je jí asi tak “blaze“ jako tobě, možno i hůř. Popravdě, u nás taky není nejlíp. Dybych se měla odstěhovat, asi bych si vybrala Brno a jeho okolí…

   
  1. V. Post author

   Z Moravy původem jsem a celkem často se tam vyskytuju, takže naprosto rozumím :D Podle mě lidi pindají všude a na všechno. Stejně tady znám tak mnohonásobně víc Moraváků než Pražáků, ale jen jedné jediné osobě se tady líbí :)
   Prágl bych za Brno vyměnila ihned. Všechno je tam takové menší, míň šílené a celkově příjemnější.

    
 3. Monica Otmili

  Za poslední dobu jsem si uvědomila, jak je tu v Práglu těch lesoparků ála Stromovka zatraceně málo. Naštěstí to mám nedaleko aspoň na Divokou Šárku. Ale teda jsem ráda, že ranní špičku neschytávám v okolí I.Páku nebo Vinohrad, to bych byla na nervy. Otázkou je, kolik Pražáků je původních, je tu totiž fůra lidí, která se sem přistěhovala za nějakým účelem, ale dost si uvědomuje tyhle negativy a ano, Prágl je sere a ani já jsem k němu nikdy nevytvořila pevný vztah.
  K těm penězům se mi asociují všichni ti výběrčí peněz n kdejaké sbírky a žebráci. Není den, co bych nějaké nepotkala. (A ano, můžeš si pamatovat z mého článku z léta, taky jsem se k nim jako brigádních na dva týdny připojila, než mi byly otevřeny oči.)

   
  1. V. Post author

   Rozené Pražáky znám v současné době všeho všudy dva :D
   Vyběrače naštěstí ignoruju, však jsem i u tebe komentovala proč.

    
 4. Hanka

  Ve všem ti dávám za pravdu, Veroniko. Já bych v Praze nechtěla bydlet ani za nic! Zajedeme tam maximálně třikrát nebo čtyřikrát do roka, hlavně kvůli vyčištění foťáků, a potom o vánocích kvůli večerním fotkám. Do Prahy jedu celkem ráda, ale ještě raději zpátky na Moravu!

   
 5. Aailyyn

  To jsou prostě nevýhody života ve městě a na vesnici. A násobí se to s malostí vesnice nebo velikostí města. Oproti životu na vsi mám ve městě (spíš na maloměstě) daleko větší možnosti kulturního vyžití (jo, Praha je kulturní klenot, ale taky máme i jiná krásná města a navíc bez davů turistů, co vás div neušlapou), což mi vyhovuje, relativně dost věcí u nosu (jsou tu supermarkety a nákupní centrum a ne jedna vietnamská sámoška, kde po osmé ráno už pečivo nekoupíte), šanci, že si seženu práci přímo tady a nebudu muset dojíždět. Na vesnici mám zase blíž k přírodě, větší klid a méně lidí. No a v Praze se to násobí, víc lidí, větší vzdálenosti, složitější přesuny za čímkoli. Víc možností uplatnění, ale taky vyšší náklady na živobytí a dál za přírodou. Taky jsem, jako nahoře Chloë, ráda za takový kompromis a bydlet v menším městě mi vyhovuje. :-) Nechtělo by se mi bydlet ani v zapadlé vísce, kde dávají lišky dobrou noc a nic není, ani v Praze.

   
  1. V. Post author

   Je fakt, že je tu všechno vyhnáno do extrému. Jestli se mi to někdy podaří, ráda bych skončila na nějakém menším městě, ačkoli teď díky mému rozčarování z velkoměsta hledám opačný extrém v naprosté samotě na horách… Kživotu by to bylo samozřejmě dosti nepraktické, ale takovou chatku na víkendy bych brala hned :)

    
 6. Míša

  Tohle opravdu nikdy nepochopím…žít patnáct let ve městě, který nenávidíš, musíš mít fakt smutnej život….mě by za to žádná práce (potažmo peníze) fakt nestála….a když už bych se tak svobodně rozhodla, hledala bych spíš pozitiva….:-)

   
  1. jirka

   :-D a měšťáci nepatří mimo město jejich schopnosti totiž nestačí ani na rozdělání ohně v krbu :-D ….mimo jiné ty sedláci jak jim říkáš mají na těch svých vesničkách pěkné rodinné domy a ty v Praze žiješ v hnusném starém paneláku. Navíc sdílíš jeden špinavý výtah s dalšími 200 lidmi.

    
 7. kokůsek

  Žít 15 let v městě které nenávidím, kvůli práci. To už musím být hrozná troska.

   
 8. Pražskej tydýt

  Tohle je typickej postoj všech moravskejch naplavenin – hrozně brečej jak je to tu strašný atd. Že jsou tu jen kvůli práci a jinak by do týhle smrdutý díry plný feťáků a vietnamskejch večerek ani nepáchli. A těch lidí co tu je! Milí mimopražští přátelé – uvědomte si, že za to jak Praha vypadá, můžou především její obyvatelé. Ne nadarmo se již léta říká – víte jaké je dle počtu obyvatel největší moravské město? Praha:) Když berete Prahu jako nutný zlo k přežití a natěžení peněz, třesete se na každou volnou chvíli až odsud vypadnete a půjdete vykládat jak trpíte, zamyslete se nad tím, jestli se vám tu špatně nežije hlavně kvůli vašemu přístupu. Rodilých pražáků znám spousty…a kupodivu by nikdo na moravě žit nechtěl. Dokonce znám i spousty lidí, kteří procestovali celý svět a na moravu nějak nevyzbylo. Že by nejlepší nakonec? No…asi spíš ne. Ale klidně si jeďte brblat zpátky domů, cestou si zanadávejte na ucpanou magistrálu, blbej plat a málo zeleně kolem vaší sídlištní 2+1 na černém mostu.

   
  1. Pražák

   Ahoj Pražskem tydýt – pěkně napsáno, SOUHLASÍM!

   S Prahou jsem ve vážném vztahu 12 let a náš vztah se stále
   prohlubuje. Původem nejsem z Moravy, ale z Karlovarska.
   Bydlel jsem i v několika západoevropských městech a Praha u mne
   zatím vede.

   Praha je VELKÁ v rámci českých poměrů snad ve všech ohledech. Hodně záleží na aspektech života danýho obyvatele. Lokalita kde bydlí. Jakým prostředkem, kdy a čím dojíždí za prací, našel si v Praze přátele….a dalších XXX faktorů.

   Když hodnotím největší kritiky Prahy a notorické stěžovatele, patří mezi ně většinou „náplava“ z Moravy. Čest vyjímkám! Mám na Moravě několik známých a znám dokonce několik moraváků (i z Brna, Ostavy) v Praze co Prahu milují. Bohužel jsem se potkal většinou s vychcanýma uplakánkama…béééé Praha nééé, ale musim bla, bla …ať to přestanééé

   Nemusím dojíždět za prací v dopravní špičce MHD nebo autem každý den a bydlím v jedné z nejhezčích částí Prahy. Klid, pohoda a vše blízko!
   I LOVE PRAGUE!!!

   PS autorce: Titulek je dobré téma na rozpoutání vážnivý diskuze….

    
   1. Pražák

    Jako reakci na článek jen doplním, že při čištění ulic již NEEXISTUJE zákonná povinnost auto přeparkovat, respektive nehrozí tedy odtah vozidla.
    Mě auta v minulosti (rok 2006) už odtáhli, ale chyba to byla moje. Od té doby mi nedělá problém auto před čištěním přeparkovat.
    TSK taky informuje už několik let i na email o čištění ulic.

     
   2. Anonym

    Ahoj také prahu mám moc rád. Bydlel jsem tam 3 roky vrátil se na Moravu a to byla chyba. S rodinou jsem se sice udobril ale i přesto se chci vrátit. Nemohu se ale rozhodnout zda udělám dobře. To já právě nevím. V Praze mám taky už známé a znám ji líp jak Brno. Hezký den.

     
 9. Pingback: Pronájem bytu od slušného majitele - vzácnost dnešní doby | Ze života Ver.

 10. Lukas

  Ahoj já žil v Praze 3 roky. Teď bydlím a pracuji půl rok v Brně a kousek od rodiny sice ale nemohu si tu zvyknout. Praha mě láká prostě zpět a za měsíc se tam budu vracet. Jsem rodilý Moravak. Mám také pracovní nabídku kousek za Plzní ale nemohu se zatím rozhodnout kam tentokrát vyrazit. Hezký den.

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.