veruce.cz

Dobré horory (Věc, REC, Devátá brána, Sirotčinec, Zrcadla)

Od vydání předchozího článku s horory uběhl už rok a půl, je čas na výběr dalších 5 filmů z tohoto žánru.

Věc

odkud: USA
ze kdy: 1982
délka: 109 min
verdikt: 95%

K americké výzkumné stanici na Antarktidě přileží vrtulník. Norové se marně snaží dostat prchajícího psa a mizí stejně rychle, jako se náhle objeví. Bez vysvětlení. Američanům však brzy dojde, že není všechno v pořádku. Skrze psa se začně šířit mimozemský virus, který pro svůj rozvoj parazituje nejen na lidech.

The Thing | Věc (1982) The Thing | Věc (1982)

Ačkoli je věk na filmových efektech znát a ty působí tak trochu béčkovitě, podobně mrazivou atmosféru byste jinde hledali marně. Tuhle kultovní záležitost je opravdu nejlepší zhlédnout v noci, kdy teprve na člověka dolehne strach hlavních postav, které nemají tušení, kdo z nich je již infikován a kdo ne, stejně tak bezvýchodnost jejich situace a izolovanost. Mutující a rozpadající se lidská těla (jako třeba hlava s pavoučíma nohama) už to ostatní jen dokreslují. Perfektní soundtrack, nepřeplácaný scénář a slušné herecké výkony nesmí zůstat opomenuty.

REC

odkud: Španělsko
ze kdy: 2007
délka: 78 min
verdikt: 70%

Reportáž z běžné noční směny hasičské stanice se zvrhne v docela slušný horor. Jen ten úvod je zbytečně dlouhý… Nicméně jakmile se dostanete s reportérkou a kameramanem (mimochodem film je točen ve stylu Blair Witch – čili jen z jeho kamery) do baráku, kde mají najít uvězněnou zoufalou ženu, začne se to rozjíždět.

REC (2007) REC (2007)

Za jedno podívání to určitě stojí. Blair Witch sice považuju za prvotřídní sračku o ničem, k tomuhle se ale docela styl natočení hodí. Ozvláště pak konec je celkem obstojný :)

Devátá brána

odkud: Španělsko
ze kdy: 1999
délka: 127 min
verdikt: 80%

Experta na staré knihy Deana Corso si najme bohatý podivín Boris Balkan – majitel knihy Devět bran do království stínů. Jejím autorem má být samotný Satan a Balkan pověří Corsa, aby ověřil historii jeho kusu. Ten se tak vydává do Evropy, kde se mají nacházet další dva kusy tohoto titulu.

Ninth Gate | Devátá brána (1999) Ninth Gate | Devátá brána (1999)

Brzy zjistí, odkud titul pochází – ze sbírky jistého Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Brzy začně zjišťovat další zajímavé skutečnosti a potkávat podivné lidi. Celé to završí otevřený konec a vzhledem k Johnnymu Deppovi v hlavní roli se i přes tak trochu okoukaný námět jedná o solidní podívanou.

Sirotčinec

odkud: Španělsko
ze kdy: 2007
délka: 100 min
verdikt: 85%

Laura se vrací po 30 letech do sirotčince u moře, kde strávila šťastné dětství. Má v plánu starý dům zrekonstruovat a otevřít pro postižené děti. Její manžel Carlos však časem začně být vůči jejím představám skeptický a jejich malý syn se začne utápět ve svých fantastických představách.

El Orfanato | Sirotčinec (2007) El Orfanato | Sirotčinec (2007)

Laura začne tušit, že v domě je něco, co chce jejich rodinu rozvrátit, u Carlose však oporu nenachází. Starý dům a zajímavé zvraty, prostě slušný duchařský film. Jediné, co celkový dojem trochu kazí, jen podivný závěr. V žánru se však tak jako tak jedná o nadprůměr.

Zrcadla

odkud: USA
ze kdy: 2008
délka: 107 min
verdikt: 75%

Ben Carson bere práci nočního hlídače v chátrajícím obchodním centru, který zničil obrovský požár. Během obchůzek brzy zjistí, že s početnými zrcadly v objektu není něco v pořádku. Stejně tak mu brzy dojde, že to něco, se bude snažit zlikvidovat jeho rodinu i jeho samotného.

Mirrors | Zrcadla (2008) Mirrors | Zrcadla (2008)

Film jako celek je průměrný, úvodní scéna však člověka skvěle navnadí a věru tam pár dalších chuťovek (jako třeba ta v koupelně). Pokud pominete pár blbostí a pár hluchých míst, dočkáte se po závěrečné bitce perfektního překvapivého konce, který celému snímku dost přidal a na mém hodnocení se to projevilo.

:: PŘEČTĚTE SI TAKÉ ::

Nejděsivější horory? Nejlepší horory?

Kam dál?
 

17 thoughts on “Dobré horory (Věc, REC, Devátá brána, Sirotčinec, Zrcadla)

 1. Hanka

  Z těchto filmů jsem viděla jenom „Věc“ a musím říct, že to byl asi první horor, který se mi opravdu líbil. Nevím, ovšem jaký dojem bych z něj měla dneska.

   
 2. Nigrans

  já jsem viděla Sirotčinec, Zrcadla a nevím jestli to „rec“ spíš nepopisuje Karanténu – protože ten první obrázek je určitě z Karantény a děj je taky stejný..
  Každopádně dobré :)

   
 3. Anička

  mě přijde trošku zvlastni ze mas stejny nazor na vec jako na REC…tak nevim jestli ses nejak preklepla nebo jestli si to obicejne prekopirovala…kazdopadne vsechny filmy jsem videla a mam temer stejne nazory jako ty na vise uvedene filmy.

   
 4. V. Post author

  Anička: dík za upozornění ani bych si toho nevšimla, zkopirované to není, to je jaksi proti mojí filozofii ;) Jen jsem si kopírovala vlastní šablonu a zapomněla upravit kus textu…

   
 5. Weja753

  Vydela som rôzne horory,od lodi duchov,3:15 zomrieš,zrkadlá,sirotčinec,zahada blair witch,hory majú oči…ale len paranormal activity bol jediný ktorý ma vyplašil natolko,že som mávala nočné mory.

   
 6. jgvhj

  paranormal activity!!!!paranormal activity!!!!
  také se můžete kouknout na zkažená mládež

   
  1. Aneta

   Koukala jsem na to a na stránce, kde se dají sledovat mi vyšlo buď UVNITŘ MÉ HLAVY a nebo jenom UVNITŘ, tak se chci zeptat jesli to je to první nebo jenom UVNITŘ! :)

    
 7. RiRi

  Všechny tyto horory sem viděla a ani jeden se mi nezdál nějak extra moc děsivý.. A to samé Paranormal activity – Nevím jaký to přesně byl díl ale jeden z nich se mi opravdu dost zamlouval… A asi horor který se mě zalíbil nejvíce je Vzajetí démonů.. (y) Opravdu tomuhle se říká horor :)

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.