Valašské muzeum v přírode - Dřevěné městečko

Valašské muzeum v přírodě (1) – Dřevěné městečko

V rámci naší dovolené v Beskydech jsme museli nutně navštívit i Valašské muzeum v přírodě, které jsem naposledy navštívila asi před 12 (a možná více) lety. Rozhodli jsme se projít všechny tři areály, což zabralo prakticky celý den. Dojmů a fotek to vydá na více než jeden článek, takže jsem se rozhodla povídání o tomto skanzenu rozdělit na tři části. Jako první jsme si prohlédli Dřevěné městečko.

Valašské muzeum v přírodě - Dřevěné městečkoDřevěné městečko bylo otevřeno již v roce 1925 a je nejstarším areálem Valašského muzea v přírodě. Návštěvníkům přibližuje způsob života v malém městě v období od poloviny 19. století až do první čtvrtiny 20. století. Přes léto zde probíhají folklorní slavnosti a ukázky obyčejů, tradičních řemesel a dovedností našich předků. Prohlídka je možná i bez průvodce a zabere zhruba 45-60 minut.

Soubor klátových úlů

Městečko jsme si nejdříve prošli bez interiérů, abychom měli představu, kde se co nachází. Ihned nás zaujaly klátové (=špalkové) včelí úly, které stojí u radnice.

Na další jsme narazili o pár desítek metrů dál za fojtstvím.

Při procházce areálem nás zaujal i proplétaný plot okolo amfiteátru. Na další fotce je zachycena zvonička z Horní Lidče.

Fojtství z Velkých Karlovic

Prohlídku interiérů jsme začali ve fojtství z Velkých Karlovic. Jedná se o kopii stavení fojta (rychtáře) z roku 1793. V Dřevěném městečku byla postavena v roce 1932 (s menším hospodářským zázemím z 60. let minulého století) a originál stále stojí na svém místě.

Na fotkách je mj. zachycena kuchyně, obytná komora pro výminkáře s tkalcovským stavem a kolovratem a cimbál.

Billův měšťanský dům

Dále jsme navštívili Billův měšťanský dům. Ten pochází z roku 1750 a do muzea byl z rožnovského náměstí přenesen v roce 1924. V tomto domě nás zaujala zejména cedulka vztahující se k pronájmu pokojů lázeňským hostům. Ta poukazovala na to, jakou má pokoj výměru a kolik osob pojme, nechybělo ani označení pokoje a číslo domu a také informace, že počet osob nesmí zapsaný (čili povolený) počet překročit. Cenu pronájmu určoval obecní úřad. Inu byrokratická buzerace rozhodně není výmyslem posledních let. :)

Hospoda Na posledním groši

V této hospodě jsme poobědvali 2 velmi chutné polévky. Na další chod se nám také sbíhali sliny, ale už bychom nestihli prohlídku Mlýnské doliny, kam se smí jen s průvodcem v čas, které se domlouvá při koupi vstupenek (v případě okružní vstupenky).

Nejedná se o jedinou hospodu v Dřevěném městečku. Vedle něj stojí ještě hostinec U Vašků. Obě restaurace by nás svými vývěskami snadno zlákaly. :)

Sýpka z Prostřední Suché a výstava Jak stavěli naši předkové

Jako poslední jsme sýpku u vchodu do areálu, která pochází z Těšínska a byla postavena v 18. století. Její interiér je věnován stavebním dovednostem našich předků. Vedle dobových fotografií zde najdete dobové stavební plány, tesařské a stavební nástroje, postup tesání trámů, ukázku stavby roubenky, výrobu šindele či cihel i význam čelních štítů domů.

Nejvíce nás z celé výstavy samozřejmě zaujaly obětiny, které se ještě nedávno dávaly do základů nově stavěných domů. Že se jedná o krásný příklad dochovaného pohanského zvyku, asi nemusím zdůrazňovat.

Naše prohlídka pokračovala Mlýnskou dolinou. Valašskou dědinu a Jurkovičovu rozhlednu jsme navštívili jako poslední.


Zdroje: ikonka Dřevěného městečka + info

Kam dál?
 

3 komentáře: „Valašské muzeum v přírodě (1) – Dřevěné městečko

Napsat komentář