Vikingové a „jejich“ rohaté helmy

Kde kdo si dnes vikinského válečníka bez rohaté helmy neumí představit a diví se, když jsou někde vyobrazení s „normální“ přilbou… Tento nesmysl je nám servírován již dvě stě let a pochází z hlavy skladatele Richarda Wagnera, které chtěl své severské hrdiny udělat hrůzostrašnějšími. Rohatého Vikinga převzal posléze i Hollywood a tak se rohatá helma jako nezbytná výbava severského válečníka ještě dnes nadšeně šíří dál a těžko se jí zbavuje.

Proč severští válečníci nikdy nemohli nosit rohaté helmy?

Svatobor 2012Nabízí se docela jednoduché vysvětlení, které je vlastně zcela zjevné a mohlo by docvaknout i těm, kteří v životě nedrželi meč v ruce. Přesto se však točí další a další filmy a kreslí další a další obrázky, kdy severští válečníci mají na hlavě tento nesmysl. Pokud nevíte, jak vypadá raně středověká helma, podívejte se pořádně na fotku vlevo.

Při útoku sečnou zbraní na hlavu sklouzne ostří po hladké oblé helmě bez odporu dolů a nezanechá prakticky žádné škody. Pokud by však přilbu měl zdobit nějaký ten roh, zbraň by se o něj (celkem logicky) zasekla a protivníkovi s takovou přihlouplou přilbou by se dal velice snadno zlámat vaz obyčejnou pákou. Troufám si tvrdit, že Vikingové nebyli národem hlupáků a tohle si moc dobře uvědomovali :)

Vikingové do boje helmy zdobené rohy nenosili, to je zjevné. Žádná z dochovaných helmic rohy nemá. Helmy s rohy se však vyskytují na několika kresbách a naznačují, že se jedná o ryze rituální předmět.

:: SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY::

Původ slova Viking
Hnefatafl a další taflové hry
Futhark, fuþark, futhork, fuþork … čili runy

 

5 komentářů: „Vikingové a „jejich“ rohaté helmy

  1. No, tak zrovna nad tímhle jsem se rozčilovala na dovolené, kdy jsem strýci nebyla schopná vysvětlit, že Vikingové prostě rohaté helmy neměli (odmítal tomu uvěřit :D). Vlastně jsem ani nenašla žádný pádný argument, než mi přítel vysvětlil přesně to, co tu píšeš ty. :D Ale, kde to vzniklo to jsem teda nevěděla, každopádně to považuju za jednu z největších hovadin rozšířených ve společnosti (vedle např. spojování svastiky s nacismem).

     
  2. Upřímně řečeno jsem nad tím nikdy neuvažovala, tak je to pro mě jistou novinkou (ostatně u tebe na blogu se vždycky dozvím něco novýho:)). Ale je pravda, že helmy s rohama nezní moc prakticky a ani bezpečně.

     
  3. Děkuju za tenhle článek! Na koncert Ensiferum jsme s kamarádem uvažovali, že si vezmem kopie těch „vikingských“ přileb. Tak teď to fakt zvážíme. :D I když, říkáš, že rituální předmět…

     

Napsat komentář