Zářijový přehled

osmy-mesicZáří jsme projezdili, procestovali a uteklo velice rychle. Než jsme stihli naplánovat další víkendové stanování, už jsme odjížděli na dovolenou. Pravda, moc se nám v jeho začátku nechtělo ven kvůli vedrům, za to jsme si ale užili týden v horách s prakticky ideálním počasím. Pršet začalo až poslední den :)

CO NOVÉHO U MALÉHO (8. měsíc)

Rozlezl se. Umí prošmejdit po čtyřech celý byt a umí si za mnou dolézt, když zjistí, že jsem v jiné místnosti. Sednout si umí ze všech možných poloh. Stoupnout si umí už sebejistě u čehokoli a trénuje dřepy. Občas zkouší balancovat za jednu ruku a občas se pustí úplně, ale to zvládne stát jen pár vteřin :)

Je ukecaný. Pořád něco žvatlá a rozpoznali jsme i první slovo, které se naučil používat. Když se mě dožaduje, pronásleduje mě po čtyřech se zoufalým výrazem za kníkavého „mamamamam“. Jakmile si ho vezmu do náruče, přestane. Používá to výhradně pro tuto situaci :)

Oblíbené hračky? Cibule! A taky česnek a pověšené prádlo na sušáku. Vlastně cokoli, co visí, a taky cokoli, čemu alespoň chvíli věnují pozornost rodiče. Nu a taky velká Tatra 148, kterou jsme objednali poté, co si začal sám sedat. Tak to měl slíbeno už jako novorozenec :) Rád se v ní vozí po bytě a nechává se v ní i krmit.

Jistě z něj bude čtenář. Z knihovničky ho nejvíce zajímala jedna konkrétní kniha, kterou opakovaně vytahoval. Zatím ale musíme naše knihy držet ve vyšších poličkách, malý je schopný nadělat salátové vydání i z leporela.

osmý měsíc osmý měsíc osmý měsíc
 

V záškodničení se zdatně cvičí i nadále. Táta mu jednou z dosahu odstranil notebook, se kterým si měl v plánu malý hrát. Za to mu malý vytáhl z knihy záložku (a rozžvýkal ji). Taky přepíná vstupy na zesilovači a ovládá hlasitost (pokud si toho jednou nevšimneme, po zapnutí MP3 asi ohluchneme a přijdeme o okna). Nedávno se naučil otevírat dvířka skříněk a šuplíky, takže další záškodničení není v nedohlednu :)

Nové zuby pořád nemá. Od posledních pokusů před více než měsícem už sám v posteli neusnul. Jen jednou byl při snídani tak utahaný, že usnul na houpátku mezi lžičkami s kaší. Nočník poslední dva týdny bojkotuje a utíká z něj. Stejně tak se pere při jakémkoli oblékání/svlékání i při přebalování a při koupání řve, jako bychom ho strčili do ledové vody. Nu, není to s ním jednoduché :)

Sní toho pořád dost. K příkrmům a přesnídávkám se přidala kaše k snídani. Někdy odmítá kvůli bolavým zubům masozeleninový příkrm, tak místo něj dostane mlíko a k večeři pak druhou kaši. Tu kupodivu zatím ještě neodmítnul ani jednou.

Zvládal s námi naši aktivní dovolenou. Protestoval jen občas, když se začal nudit a více než nošení ho lákalo objevování venkovního světa po čtyřech. Když jsme ho kdekoli nechali lézt po trávě, byl spokojenější více, než bývá v nosítku :)


ČETBA

 • Temná půle – Stephen King (394 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb
 • Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry (60 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdb
 • Sekera z bronzu, rouno ze zlata – Juraj Červenák (304 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb
 • Koncept kontinua – Jean Liedloffová (174 stran) hvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdbhvězdička čbdb

POSLECH

 • NM, Khors, The Committee, Panychida, Kroda, Burzum a další klasika, co nám hraje doma pořád, a sem tam Rammstein a z nostalgie i Megaherz a In Extremo :)

DĚLÁ MI RADOST

 • vydařená dovolená i přes počáteční zdravotní problémy

PĚKNĚ MĚ ŠTVE

 • jeden e-shop, který mi poslal zboží až po měsíci od objednání, a to to měl být dárek k narozeninám (kupodivu nekupovaný na poslední chvíli)

PSANÍ

Spinkající miminkoTento měsíc přibyl článek o trýznivé metodě, kterou některé maminky v dnešní době uspávají své děti. Často se pro ni rozhodnou jen proto, že je okolí (a internet) natlačí do mylné vize, že jejich sotva půlroční miminko má už dávno spát samo a celou noc.


TURISTIKA A KULTURA

 • Velká Čantoryje (→ 10 km, ↑ 620 m)
 • Prašivá (→ 13 km, ↑ 530 m)
 • Godula (→ 7 km, ↑ 300 m)
 • Lysá hora (→ 15 km, ↑ 900 m) – šel jen muž, mě to snad čeká v zimě :)
 • Zřícenina hrad Šostýn (→ 1,5 km, ↑ 70 m)
 • Archeopark Chotěbuz
 • Technické muzeum Tatra v Kopřivnici
 • Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
 • Pěchotní srub Jaroš u Darkoviček
 • Památník II. světové války v Hrabyni

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ OKÉNKO

Zoufalci (2009) **

HISTORICKÉ OKÉNKO


ZÁŘIJOVÁ ANKETA

Kam dál?
 

6 komentářů: „Zářijový přehled

 1. Věruško nejdříve by Ti chtěla popřát k dnešním jmeninám jen vše to nejlepší! Chci Ti poděkovat, že jsi se zastavila u mne na blogu, a zanechala jsi tam komentář.Přeji Ti kásné podzimní dny. Luďka.

   
 2. Vidím, že děti jsou fascinovány úplně vším, jen ne vlastními hračkami. O neteři a ovládáním na zesilovači bych mohla vyprávět hodiny. Vždy, když si na to vzpomenu, mám úsměv na tváři :) Teď už je sice větší, ale zase se projevuje jinak – někdy to s ní není úplně jednoduché :)

  Jinak jsem moc ráda, že jsi spokojená (aspoň to tak na mě z Tvých článků působí).

   
  1. Ony děti se snaží následovat dospělý vzor už od prvních měsíců, takže jim zakázat hrát si s věcmi, které dospěláci denně používají, je nemožné a vlastně i nežádoucí :)
   A spokojená jsem velmi, jsem ráda, že to je znát i z článků :))

    
  1. :) Zatím to také bereme s humorem a rádi o jeho záškodnických akcích vyprávíme příbuzným a známým. Uvidíme, jak to bude vypadat za pár měsíců, až všude dosáhne a všechno si bude umět otevřít :)

    

Napsat komentář