10 nejkrásnějších hymen

Některé národní hymny jsou opravdu krásné, tak proč si neudělat výběr těch, které se mi líbí nejvíce :)

Česká hymna – Kde domov můj

Kde domov můj? pochází z divadelní hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, poprvé uvedené roku 1834. Hudbu k ní složil František Škroup, slova Josef Kajetán Tyl. Česká hymna je naše hymna, tudíž by byla ostuda ji nedat na první místo…

Slovenská hymna – Nad Tatrou sa blýska

Píseň Nad Tatrou sa blýska vznikla v roce 1844 během odchodu bratislavských studentů do Levoče. Text napsal Janko Matúška na melodii slovenské lidové písničky Kopala studienku.První sloka byla součástí československé hymny a následovala hned za první slokou písně Kde domov můj?

Sovětská hymna

Autorem melodie je Alexandr Vasiljevič Alexandrov, autoři slov jsou Sergej Vladimirovič Michalkov a Gabriel Ureklian.Současná hymna Ruska používá tutéž melodii, ale odlišná slova.

Nebyl by problém sem hodit ruskou, ale ta není tak hezky nahraná ,)

Ukrajinská hymna – Ще не вмерла Українa (Ještě Ukrajina nezemřela)

Autorem textu, napsaného v roce 1862 roku je Pavlo Čubynskyj, hudbu složil v roce 1863 kněz Mychajlo Verbyckyj a jako hymna byla přijata roku 1917 během ukrajinské revoluce.

Norská hymna – Ja, vi elsker dette landet (Ano, milujeme tuto zemi)

Slova napsal Bjørnstjerne Bjørnson mezi lety 1859 a 1868. Hudbu složil jeho bratranec Rikard Nordraak v roce 1864.Poprvé byla uveřejněna 17. května 1864 při příležitosti 50. výročí norské ústavy. Obvykle se zpívá pouze první a poslední sloka.

Srbská hymna – Боже правде (Spravedlivý Bože)

Autorem skladby je Davorin Jenko a text napsal Jovan Đorđević roku 1872.

Izraelská hymna – Hatikva (Naděje)

Text pod názvem Tikvatejnu (Naše naděje) napsal v roce 1878 Naftali Herz Imber a hudbu složil na základě lidové melodie Samuel Cohen.

Německá hymna – Das Lied der Deutschen (Píseň Němců)

Text „Das Lied der Deutschen“ napsal v roce 1841 August Heinrich Hoffmann von Fallersleben, melodii má na svědomí Joseph Haydn.

Skládala se ze tří slok, z nichž první začínala slovy „Deutschland, Deutschland über alles“ (Německo, Německo nade vše), nacistická propaganda změnila interpretaci těchto slov a první sloka byla zakázána. 1952 byla jako hymna Západního Německa přijata třetí sloka „Einigkeit und Recht und Freiheit“ (Jednota, právo a svoboda). Zůstala jako hymna i po sjednocení.

Chorvatská hymna – Lijepa naša domovino (Krásná naše vlasti)

Text složil básník Antun Mihanović, hudbu Josip Runjanin roku 1846.

Polská hymna – Mazurek Dąbrowskiego
(„Jeszcze Polska nie zginęła“, „Ještě Polsko nezahynulo“)

Text napsal Józef Wybicki, autor hudby je neznámý. 

 

33 thoughts on “10 nejkrásnějších hymen

 1. Mě švédská nijak zvlášť neoslovila… si ji pak pustím znova, když člověk poslouchá během večera jednu hymnu za druhou, tak už mu to začne splývat…

   
 2. Mne sa najviac páčia slovenská, chorvátska, Hej Slováci, sovietska, poľská a izraelská. Prvé tri sú moje národné, takže je ľahšie si vybrať najlepšiu – sovietska.

   
 3. česká, zaručeně česká (hoši nejvíc MS hokej 2010), ale slyšeli jste hymnu Lucemburska? skvost!

   
 4. Tak hymna má své kouzlo asi každá, když si občas pustím hokej, tak musím konstatovat, že ani američané nemají špatnou hymnu.

   
 5. Francouzská – jak po hudební stránce, tak i po textové. Bojovná revoluční píseň.
  Budu upřímná, naši českou hymnu nemám ráda, hudba utahaná, text mě taky neoslovuje, přijde mi moc tesklivý. Osobně mi přijde daleko tradičnější píseň Ktož sú boží bojovníci, tu bych jako hymnu brala všema deseti.

   
 6. U mě na prvním místě vede bezkonkurenčně hymna francouzská. Vyvolává ve mně opravdové pocity vlastenectví, má krásnou melodii a slova také. Možná je také mou oblíbenou, protože vznikla v období Francouzské revoluce, což je moje srdeční záležitost. Českou hymnu nemám ráda, protože melodie mi přijde taková nijaká a text jakoby ji zpíval nějaký bezdomovec. Omlouvám se všem milovníkům české hymny, ale tak to cítím já :)

   
 7. Naše se mi líbí nejvíc. Je prostě naše. A krásná. Žádné bojové rytmy, jen melodie, nádherně plynoucí, oslavující krásu země a její krajiny. Dál se mi líbí britská a docela i USA.

   
 8. Najkrajsia zo sucastnych hymn je pre mna ruska a srbska
  I ked sovietka sa mi pacila viac ako ruska, stale ma na vrh..
  Ceska a slovenska je taky priemer, ale pacia sa mi :)

   
 9. Možná vás to překvapí, ale mně se líbí např. keňská hymna (hudba), text jsem příliš nezkoumal

   
 10. Jen bych chtěla podotknout – hudba k uvedené 7. nejkrásnější hymně (Hatikva) , je na stejné motivy jako Smetanova ,,Vltava“, zaregistroval to někdo :-)?

   
 11. Pro mě je nejkrásnější stát Švédsko. Líbí se mi na něm úplně všechno, včetně hymny. Na tuhle hymnu prostě nic nemá. Štve mě, že tu není.

   
 12. Mých 10 nejoblíbenějších hymen
  1. švédská
  2. finská
  3. estonská(melodie finské hymny)
  4. britská
  5. lichtenštejnská(melodie britské hymny)
  6. nizozemská
  7. ruská
  8. německá
  9. polská
  10. francouzská

   
 13. No třeba bulharská je dost vážná a vlastenecká (až moc :D).
  Burundi má zajímavá slova a na hymnu SSSR nedám dopustit. Co se týká naší, tak nejhorší to sice není, ale mírně závidím Slovákům.
  Na druhou stranu mám přímo averzi na alžírskou.

   
 14. Podle mně je nejlepší slovenská a ruská. Slovenská má dobrá slova a ruská krásnou melodii.

   
 15. Nejlepší je na 100% francouzská La Marseillaise. Miluju Francii a vše, co je s ní spojené. Včetně hymny.

   

Okomentovat