Nejnovější články
…
Juránkova vyhlídka a zřícenina hradu Výrov
Na konci Nového Města nad Metují, kousek od známého zámku a náměstí, se nachází zřícenina hradu Výrov. Dá se sem dostat buď po červené od řeky Metuje, nebo ze silnice vedoucí na Blažkov. Přímo u zříceniny se pak můžete pokochat výhledem na město na Juránkově vyhlídce. Zřícenina Vyhlídka na Nové Město nad Metují …
Tři králové
Josef Mašín narozen 26. 8. 1896, Lošany u Kolína zemřel 30. 6. 1942, Praha > Štábní kapitán pěchoty > 14. března 1939 suspendován a obžalován pro vzpouru, kdy se odmítl podrobit rozkazu nebránit se okupantům. Josef Balabán narozen 5. 6. 1894, Obora u Dobříše zemřel 3. 10. 1941, Praha > Podplukovník Čs. armády > Po nacistické okupaci měl oficiálně zajišťovat umísťování bývalých důstojníků do civilních …
Adršpach
Adršpach je nádherné skalní město. Už v době, kdy jsem se procházela Prachovskými skalami (7 let zpět) jsem se tam chtěla podívat. Říkali mi, že Adršpach je totiž ještě hezčí. Snad měli pravdu, kdo ví. Nicméně tady se mi opravdu líbilo. Nejprve k jezeru a poté dál do skal po jedné ztezce. Každé zajímavé místo/skála je popsané. Vyhovoval mi i malý počet návštěvníků… Možná to …
Modrý gejzír (10 nití, 5 barev)
Tohle je zajímavý vzor, dá se z něj udělat spousta pěkných náramků, když se sladí barvy… A jak se dělá: seřadit si barvy dle obrázku, od nejsvětlejší po nejtmavší a od prostředka naopak vzít levou krajní (bílá) nit a udělat 4 uzlíky vpravo vzít pravou krajní (bílá) nit a udělat 5 uzlíků vlevo (poslední je středový) vzít nejsvětlejší modrou (levá strana) a udětal 3 uzlíky …
Starý bohnický hřbitov
Vydali jsme se na hřbitov, který je přes 45 let neudržovaný. Podle všeho zde bylo (je?) 4100 hrobů. Převážnou část pohřbených tvoří pacienti Bohnické léčebny založené roku 1903-4. Nalezli by se tu ale také vojáci z první světové války, kteří zemřeli v zajateckém táboře zřízeném v jejím areálu. Od začátku roku 1963, kdy hřbitov přešel pod správu Pohřební služby, se sem přestalo pohřbívat a v …
Hazmburk
Hazmburk je jedna velice pěkná zřícenina. O to lepší atmosféru nabízela, když ten den vše zahalovala mlha. Už ze spoda vypadal objekt na kopci slibně a cesta k němu nabízela skvělé výhledy. První jsme viděli věž, kterou později občas ani nebylo vidět. Ostatně ani další část zříceniny nebylo zdálky moc vidět… Nicméně zblízka vidět byla velice dobře, takže jsme se vydali na průzkum :) Ještě …
Garth Nix – série Staré království
Kdysi dávno jsem měla v ruce knihu Sabriel, z nějakých důvodů jsem ji nedočetla. Později (cca 2 roky zpět) se mi do ruky dostala Lirael. Zprvu se mi tyto dvě knihy vůbec neasociovaly, teprve po přečtení kusu knihy, jsem v ní objevovala známé postavy, které jsem matně znala. Lirael jsem dočetla a krátce po ní i Abhorsenku. K Sabriel jsem se ale vrátila až letos …
Obsah, zdroje a copyright
Následující rubrika pojednává o československém pohraničním opevnění. Text je psán srozumitelně i pro ty, kteří následující pojmy uvidí poprvé v životě. Obsah Úvod – Politická situace v třicátých letech – Proč opevnění – Projekce a výstavba – Teorie a vše kolem Typologie – Lehké opevnění – Těžké opevnění – Tvrze Současnost Zdroje informací – Lubomír Aron a kol. – Československé opevnění 1935-1938 – Eduard Stehlík …
Úvod – politická situace v ČR
V roce 1933 se dostal v Německu k moci Adolf Hitler a nad Evropou se začala stahovat mračna nového válečného požáru. Většina evropských zemí na tuto hrozbu reagovala budováním stálých opevnění. Československo mělo před druhou světovou válkou uzavřené spojenecké smlouvy s Francií, Sovětským svazem (zaměřené proti Německu) a s Rumunskem a Jugoslávií (zaměřené proti Maďarsku). Pouze s Rumunskem však mělo krátkou společnou hranici na jihu …
Proč opevnění
Koncepce stálého opevnění nebyla nijak moderní již ve třicátých letech, ale v našich podmínkách by pro aktivní obranu moderního typu s tanky, letectvem atp. bylo zapotřebí při naší tehdejší délce hranic podstatně více mužů, než Československo disponovalo, včetně záloh. Důvodů je ovšem více, např.: Pro stavbu opevnění je možné zadat zakázky mnoha civilním firmám ve všemožných oborech, což práci podstatně urychlí. Stejně tak poskytnout desítky …
Projekce a výstavba
Československé opevnění bylo projektováno k obraně víceméně celé délky tehdejších hranic, s vyjímaje některé těžko přístupné horské oblasti východního Slovenska a Podkarpatské Rusi. S opevněním se rovněž počítalo i ve vnitrozemí – jako s ústupovými příčkami nebo na obranu důležitých strategických bodů, např. známá Pražská čára. Nejpočetnější je pak lehké opevnění (dále jen LO), což jsou objekty s osádkou několika mužů, vyzbrojené kulomety a granátovými …
Teorie a vše kolem
Beton Materiál tvořící objekty čs. opevnění je železobeton, tedy beton hustě protkaný armovacími pruty s průměry až několik centimetrů. Kvalita betonu byla testována, pokud beton nesplňoval odolnost 450kg/cm2 (tedy kostička prostého betonu o jednom centimetru krychlovém byla z jedné strany zatížena 450ti kilogramy), stavební firma betonující objekt platila pokutu. Vyjímečně se podařilo namíchat beton i o odolnosti 800kg/ cm2 . Při stavbě opevnění si civilní …
Lehké opevnění
Malé pevnůstky s osádkou několika mužů rozdělujeme na dva typy: LO vz.36 Tyto velmi jednoduché objekty pro čelní palbu vycházejí konstrukčně z francouzských typů, mají nižší odolnost a jsou početně zastoupeny méně, než později budované LO vz.37. Mají jednu až tři střílny, namířené většinou čelem k nepříteli. Výzbroj měla být tvořena především starými těžkými vodou chlazenými kulomety vz.7/24 Schwarzlose, které byly v objektu umístěny na …
Těžké opevnění
Objekty těžkého opevnění byly projektovány jako obrana především proti tankovým svazům nepřítele, proto byly budovány v místech očekávaného nejtěžšího útoku. Stálou posádku mělo tvořit i několik desítek mužů, téměř každý objekt měl vlastní vnitřní studnu, vlastní dieselagregát, vzduchotechniku s protiplynovými filtry, velké zásoby střeliva i potravin atp. Rovněž zbraně byly plánovány trochu odlišné od LO – dvojčata těžkých kulometů, protitankové kanóny, houfnice, minomety.. Dalším odlišným …
Tvrze
Definice tvrze československého opevnění je systém překážek a povrchových objektů v nejvyšší odolnosti propojených podzemím a tvořící tak samostatný bojeschopný celek. Povrchové objekty pak mají každý svojí specifickou funkci. Podzemí tvrzí mělo být podle typu půdy umístěno až 20m pod povrchem, tedy v hloubce naprosto nezasažitelné jakoukoliv dělostřeleckou palbou nebo bombardováním. Tvoří ho hlavní chodba začínající za vchodovým objektem, od které se odštěpují chodby k …
Současnost
Pevnosti samozřejmě dodnes nezmizely. Většina lehkých i těžkých objektů chátrá, zarostlá houštinami, nechána na pospas svém osudu a ziskuchtivým parchantům odřezávajícím a prodávajícím železné prvky. Některé objekty byly za totality měněny ministerstvem obrany na protiatomové kryty (tvrz Hanička), některé lehké objekty ležící na pozemcích chatařů jsou využívány jako kůlny a některé dokonce jako příležitostná obydlí bezdomovců. Dodnes není s definitivní platností rozhodnuté, komu objekty patří …
Zřícenina hradu (Vyškovský – časopis ABC)
Fakt, že pan Vyškovský je genius, není žádnou novinkou. Jakožto příznivce zřícenin nás nedávno o víkendu zaměstnal jeden následující model. Začali jsme podlepením spodků tvrdším kartonem a vyřezáním kostech o výšce 1,2 cm z polystyrenu …
Veselý kopec
Skanzen na Veselém Kopci je vcelku známý. Jsem tedy ráda, že jsme se tam konečně dostali a mohli si jej také prohlédnout. Postupovali jsem víceméně podle plánku, který jsme dostali u vstupu. U každého stavení nechybí popisek, který obsahuje informace o původním účelu a využití a také místo, odkud pochází. Objevíte zde i několik zvířat jako třeba ovce, slepice ba i párek volů. Vnitřky chalup …
Košumberk
Navštívili jsem zříceninu hradu Košumberk. Skvělý pohled ze spoda hatilo jakési podium grr…. U schodů nahoru visí cedule s nápisem “NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ”, kterou jsme si později vysvětlili po svém. Například jsme vlezli do podzemních prostor, které nejsou už delší dobu osvětleny. Schody se pomalu bortily a stěny zdobil mech a plíseň. Bohužel jsme s sebou neměli baterku a jediným zdrojem světla se stal blesk …
Toulovcovy maštale
Máme rádi lesy, máme rádi skály. Tento výlet byl pro nás jako dělaný. Pár kilometrů lesem bylo příjemných už jen kvůli stávajícímu vedru. Cestou jsme potkali i několik pramenů, které nabízely výborné osvěžení. Cesta nebyla nijak náročná, později se táhla kolem skalisek až jsme došli ke skalnímu městu, kterému se říká Toulovcovy Maštale a je celé prakticky zapuštěné v zemi. Cesta zpátky jinou trasou byla …
Židovské město a přednáška o holokaustu
V pátek jsme se se školou vypravili do Židovského Města. Jako první nás čekala přednáška o holocaustu, pronásledování Židů nejen za 2.WW ale i tom, jak byli nenáviděni odjakživa. Byli zde zahrnuti i neonacisté, kteří by se měli zabíjet na místě…. Celkově to bylo zajímavé, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, které jsem předtím nevěděla. Přednáška trvala něco přes hodinu. Následovala kratičká přestávka, které jsem …
Skanzen Přerov nad Labem
V Přerově nad Labem se nachází pěkný skanzen, kam jsme se jednu sobotu vydali. Z Prahy je to 30 minut busem, takže pohoda. Ještě k tomu bylo milé překvapení, že díky průkazce na MHD nás cesta každého stála jen dvacku ,) Horší to bylo s počasím. Zatímco v Praze bylo krásně a slunečno, těsně před cílovou stanicí busu začlo pršet. Dalším nemilým překvapením, pramenícím z …
David Eddings – trilogie Elenium
David Edding ztvořil vynikající fantasy trilogii Elenium, která mě oslovila už v úvodních deseti stránkách. Příběh je psán poutavě, nezdlouhavé avšak podrobné popisy postav, míst a cest, vtipné i cynické poznámky hlavních hrdinů, jejich životní příběhy a vzpomínky a zároveň chytlavý a celkem originální děj činí trilogii jedinečnou. Diamantový trůn První kniha vypráví o pandionském rytíři Sparhawkovi, který se po deseti letech vrací coby královnin …
Lesní hřbitov v Hradci Králové
Tento velmi zajímavý hřbitov nám byl ukázán během jednoho víkendu, který jsme trávili nedaleko Hradce Králové. Hroby mají předepsaná pravidla, jak mohou vypadat a místo je to díky tomu opravdu jedinečné. Hřbitov najdete na mapě zde. Nachází se při okraji města a rozhodně stojí zato jej navštívit …
Eddie
Jedna starší kresba Eddieho, předloha má v průměru 3cm, výsledek je na formátu A4. Pouze černá tuš …
Tipy na výlet ve Středočeském kraji
Kouzelný les u Krymlova
• Kouzelný les • Dneska si tady odložím pár fotek z jedné procházky v lesích mezi Krymlovem a Lhotkami. Jedná se …
Zřícenina hradu Sion
• Sion • Zřícenina hradu Sion se nachází 0,5 km východně od středočeské obce Chlístovice, 12 km východně od Uhlířských Janovic …
Opuštěné radiolokační stanoviště Chrášťany
• Opuštěné radiolokační stanoviště • Na návrší Trativody u středočeské obce Chrášťany se nacházejí pozůstatky někdejšího vojenského objektu, jedná se o …
Tipy na výlet ve Jihočeském kraji
Noční Český Krumlov
• Noční Český Krumlov • Poté, co jsme měli to štěstí a zažili Český Krumlov bez davů lidí, řekla jsem si, …
Novohradské hory | Mlžný les na úpatí Vysoké
• Novohradské hory • Předposlední zastávka našeho podivného výletu nás zavedla na úpatí hory Vysoká (1034 m n. m.) v Novohradských …
Terčino údolí za deště (Stropnický vodopád, tvrz Cuknštejn)
Terčino údolí Terčino údolí nebo též Terezino údolí se nachází přibližně 1 km jihozápadně od Nových Hradů. Jedná se o romantický …
Tipy na výlet v jihomoravském kraji
Větrný mlýn Ruprechtov
Větrný mlýn Ruprechtov se nachází ve stejnojmenné obci na Vyškovsku v Jihomoravském kraji (přesně zde). Při cestě z Vyškova do Blanska …
Květnice
Květnice má vrchol ve 470 m.n.m. Vydali jsme se k němu nejprve po modré, poté po zelené. Stoupání nakonec uběhlo celkem …
Zřícenina hradu Louka
Zřícenina hradu Louka leží na vršku nad stejnojmennou obcí, z níž se k němu dostanete po neznačené cestě (více na mapě) …
Tipy na výlet ve Zlínském krajI
Čertovy skály u Lidečka
• Čertovy skály • Čertovy skály u Lidečka patří k nejnavštěvovanějším skalním útvarům na Valašsku. Nacházejí na severním okraji obce, zhruba …
Rozkvetlé šafrány v PP Lačnov
• Rozkvetlé šafrány • Přírodní památka Lačnov na začátku jara láká na rozkvetlé šafrány. Nachází se u školky a sportovního areálu …
Vrátnica (683 m) a Lačnovské skály
• Lačnovské skály • Lačnovské skály se nacházejí zhruba 15 km jižně od Vsetína a vyrazit se na ně dá hned …
Tipy na výlet v Moravskoslezském kraji
Beskydy | Lysá hora (1323 m) od přehrady Šance
• Lysá hora • Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd, její vrchol se nachází ve výšce 1323 m n. m …
Zřícenina hradu Šostýn, Bezručova vyhlídka, Raškova vyhlídka
• Okolí Kopřivnice • Zřícenina hradu Šostýn a Bezručova a Raškova vyhlídka se nacházejí nedaleko Kopřivnice, v níž se dá bezplatně …
Beskydy | Malý Javorový (947 m) a Javorový (1032 m)
• JAVOROVÝ (1032 m) • V oblasti Beskyd, do níž pravidelně jezdíme, je Javorový s výškou 1032 m jedním z nejvyšších …
Tipy na výlet v Olomouckém kraji
Litovelské Pomoraví | Dům přírody u Horky nad Moravou
• Litovelské Pomoraví • V rámci našeho loňského květnového road tripu jsme navštívili i Litovelské Pomoraví u Horky nad Moravou. CHKO …
Mladečské jeskyně
• Mladečské jeskyně • Prvním cílem našeho květnového road tripu se staly Mladečské jeskyně, kolem nichž jezdíme několikrát do roka. Nacházejí …
Kralický Sněžník | Na Kraličák bez Dolní Moravy
• Kralický Sněžník • Kralický Sněžník je moje srdcovka, ale do Dolní Moravy už mě nikdo nedostane. Naposledy jsme v těchto …
Tipy na výlet v kraji Vysočina
Ferraty Vír – Jezerní stěna a Ledová stěna
• Ferraty Vír • Ferraty u přehrady Vír byly jedním z našich cílů cestou do Moravského krasu. V hledáčku jsme je …
Žďárské vrchy | Tisůvka (800 m)
• TISŮVKA (800 m) • Tisůvka patří mezi významné vrcholy Žďárských vrchů. Nachází se 1 km západně od obce Cikháj a …
Zřícenina hradu Ronovec
Zřícenina hradu Ronovec se nachází na Vysočině asi 6 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu. Žlutá turistická značka k němu vede z …
Tipy na výlet ve Pardubickém kraji
Zimní Oheb
• Oheb • Zřícenina hradu Oheb se nachází přímo nad přehradou Seč. Leží v CHO Železné hory přibližně 25 km jihovýchodně …
Ledopád aneb rampouchy u Seče
• Rampouchy u Seče • U Seče, respektive u hráze Sečské přehrady se každoročně tvoří parádní ledopád, rampouchy tady zdobí pěkný …
Podzimní Toulovcovy maštale
• Toulovcovy maštale • Toulovcovy maštale, Městské maštale, Hrad, Liščí díry,… všechna tato místa spadají do přírodní rezervace Maštale, která se …
Tipy na výlet ve Královehradeckém kraji
Orlické hory | Kamenný vrch (1037 m), Sedloňovský vrch (1051 m)
• Orlické hory • Kamenný vrch je jednou z patnácti (šestnácti) tisícovek v Orlických horách, nachází se v jejich severozápadní části, …
Český ráj | Prachovské skály v zimě
• Prachovské skály • S čerstvým sněhem jsme se rozhodli zkusit štěstí a vyrazili opět směr Český ráj, tentokrát jsme zvolili …
Západ slunce na rozhledně Šibeník
• Šibeník • Rozhledna Šibeník stojí u Nového Hrádku od roku 2020, kdy byla vybudována na torzu větrné elektrárny, ve stejné …
Tipy na výlet ve Libereckém kraji
Český ráj | Adamovo lože, Hruboskalské skalní město, vyhlídky
• Český ráj • Hruboskalsko • Pro jeden z našich vánočních výletů jsme si za cíl vybrali Český ráj, konkrétně Hruboskalsko …
NPP Panská skála – čedičové varhany
• Panská skála • Národní přírodní památka Panská skála se nachází u Kamenického Šenova asi 5 km západně od Nového Boru …
Zřícenina hradu Roimund
• Roimund • Zřícenina hradu Roimund, která patří mezi kulturní památky České republiky, se nachází v severozápadní části Ještědsko-kozákovského hřbetu, asi …
Tipy na výlet ve Ústeckém kraji
Lužické hory | Střelecký terč a Chřibské vodopády
• Chřibské vodopády • U obce Chřibská nedaleko NP České Švýcarsko, zhruba 14 km jihozápadně od Varnsdorfu a stejně daleko severo …
Nejsevernější, nejvýchodnější, nejjižnější a nejzápadnější místo ČR
Nejsevernější nejvýchodnější nejjižnější nejzápadnější Jak vypadá nejsevernější, nejvýchodnější, nejjižnější a nejzápadnější místo České republiky? My to už víme! :) Před dvěma …
České středohoří | Holý vrch u Sutomi po devíti letech
• Holý vrch u Sutomi • Holý vrch u Sutomi je zcela nenápadný, nevysoký kopec (458 m), který ale nabízí naprosto …
Tipy na výlet ve Karlovarském kraji
Nejsevernější, nejvýchodnější, nejjižnější a nejzápadnější místo ČR
Nejsevernější nejvýchodnější nejjižnější nejzápadnější Jak vypadá nejsevernější, nejvýchodnější, nejjižnější a nejzápadnější místo České republiky? My to už víme! :) Před dvěma …
Chebský viadukt
Chebský viadukt patří mezi největší stavby svého druhu u nás. My se u něj zastavili na sklonku jednoho říjnového nedělního dne …
Národní přírodní rezervace Soos
Národní přírodní rezervace Soos se nám připletla do cesty po pokoření nejzápadnějšího bodu ČR. Prostě jsme mrkli do mapy, co budeme …
Tipy na výlet ve Plzeňském kraji
Přimda – zřícenina nejstaršího českého kamenného hradu
• Přimda • Zřícenina hradu Přimda se tyčí nad obcí Přimda na kopci zvaném též Přimda, a to přibližně 18 km …
Zřícenina kostela sv. Apoleny
• Zřícenina kostela sv. Apoleny • Zřícenina kostela sv. Apoleny se nachází přímo u silnice mezi Novou Vsí a Málkovem, asi …
Vyhlídková věž Bělá nad Radbuzou
• Bělá nad Radbuzou • Vyhlídková věž / malá rozhledna Bělá nad Radbuzou se nachází na severním okraji obce a nabízí …
Tipy na výlet v Praze
Památník operace Anthropoid a podchod poblíž
Památník či pomník operace Anthropoid se nachází v Praze v těsné blízkosti ulice V Holešovičkách v tzv. kobyliské zatáčce, přesně zde …
Hradiště Řivnáč, Levý Hradec, Pravý Hradec
Severně Prahy najdeme mnohá hradiště, my se vydali konkrétně na Řivnáč, Levý Hradec a Pravý Hradec. Všechna se nacházejí v blízkosti …
Praha pod sněhem
Praha pod sněhem – v posledních letech poměrně vzácný úkaz. Tyto fotky jsem vyfotila před 2 týdny. Toulala jsem se docela …
CO JSME VIDĚLI NA SLOVENSKU
Trojmezí Rakouska, Maďarska a Slovenska aneb Maďarsko 2024
• Maďarsko 2024 • Vydali jsme se na dlouho zamýšlený, ale jinak téměř nepřipravený prodloužený víkend do Maďarska. Na plánování jsme …
Nízké Tatry | Ďumbier (2043 m) a Chopok (2024 m)
• Nízké Tatry • Loni jsme vzali synka na Sněžku (1603 m) a Babí horu (1725 m) a letos jsme si …
Rozhledna Na Brotnici (Necpaly)
Necpaly Volně přístupná rozhledna na Brotnici se nachází na nenápadném kopci nad obcí Necpaly, a to přímo u silnice z Necpal …
CO JSME VIDĚLI V POLSKU
Kralický Sněžník | Na Kraličák bez Dolní Moravy
• Kralický Sněžník • Kralický Sněžník je moje srdcovka, ale do Dolní Moravy už mě nikdo nedostane. Naposledy jsme v těchto …
Oravské Beskydy | Babia Góra (1725 m)
BABIA GÓRA (1725 m) Usmyslela jsem si, že bych ráda navštívila další trochu vyšší horu, a tak padla volba na Oravské …
Góry Stołowe | Białe Skały a Fort Karola
Góry Stołowe (Stolové hory) leží hned za hranice u Náchoda a Białe Skały i Fort Karola patří mezi známé cíle. Našlapáno: …
CO JSME VIDĚLI V RAKOUSKU
Trojmezí Rakouska, Maďarska a Slovenska aneb Maďarsko 2024
• Maďarsko 2024 • Vydali jsme se na dlouho zamýšlený, ale jinak téměř nepřipravený prodloužený víkend do Maďarska. Na plánování jsme …
Hrad Deutschlandsberg aneb na skok do Rakouska
Hrad Deutschlandsberg stojí na západním okraji stejnojmenné rakouské obce na jihu země asi 20 km od slovinských hranic. Zaparkovat se dá …
CO JSME VIDĚLI V NĚMECKU
Podzimní Saské Švýcarsko | Schrammsteine a Falkenstein
• Saské Švýcarsko • Schrammsteine • Pro náš podzimní výlet jsme si jako cíl vybrali Saské Švýcarsko, konkrétně skalní věže Schrammsteine …
Zřícenina kostela St.-Nikolai-Kirche (Budyšín)
Zřícenina kostela Sv. Mikuláše Zřícenina kostela Sv. Mikuláše (Mikławska cyrkej / St.-Nikolai-Kirche) v Budyšíně (Bautzen) se nachází v historickém centru, přímo …
Budyšín – kulturní centrum Horní Lužice
Budyšín Město Budyšín (něm. Bautzen) leží v Sasku, přibližně 80 km (po silnici) severozápadně od Liberce a přibližně 20 km severně …
CO JSME VIDĚLI VE SLOVINSKU
Slovinsko 2023 – autem a mimo kempy
V květnu jsme vyrazili objevovat Slovinsko a rozhodli jsme se pro dobrodružnou cestu autem mimo kempy. V zemi jsme strávili necelé …
Pevnost Kluže, Fort Hermann a muzeum v Kobaridu
V předposledním zápisku ze Slovinska se dostane na Kobariški muzej – muzeum první světové války v Kobaridu a pevnosti Kluže a …
Vodopád Boka a řeka Soča
Vodopád Boka Řeka Soča patří mezi neznámější řeky Slovinska, vodopád Boka zase mezi největší slovinské vodopády. Co jsme v Triglavském parku …
CO JSME VIDĚLI V ITÁLII
Terst – přístavní město z mola Audace
Terst • Audace Italské přístavní město Terst (Trieste, Trst, Triest, Tergeste) leží nedaleko slovinských hranic a my se do něj vypravili …
Pevnost Batteria Sella Predil
Batteria Sella Predil Cestou do Slovinska jsme se zastavili v bývalé italské pevnosti Batteria Sella Predil, která se nachází v průsmyku …
CO JSME VIDĚLI V Maďarsku
Budapešť | Památník maďarského povstání v roce 1956
• Památník maďarského povstání v roce 1956 • Mezi dvěma křídly budovy Národopisného muzea (Néprajzi Múzeum) na okraji Městských sadů (Városliget) …
Budapešť | Néprajzi Múzeum zvenku
• Néprajzi Múzeum • Néprajzi Múzeum, tedy Národopisné muzeum v Budapešti se nachází na okraji Městských sadů (Városliget) při hlavní ulici …
Budapešť | Náměstí Hrdinů aneb Hősök tere
• Náměstí Hrdinů • Hősök tere • Opravdu poslední zastávka i článek z naší jednodenní cesty do Budapešti – večerní náměstí …