Valašské Klobouky zakázaly koncert Root a Törr kvůli šíření satanismu

Znáte „dokument“ Atentát na kulturu? Ke konci článku se na něj můžete podívat. Přesně na toto video jsem si totiž vzpomněla po přečtení zpráv o tom, že se město Valašské Klobouky zasadilo o to, aby v jeho kulturním domě nevystoupily kapely Root a Törr.

Město Valašské Klobouky si zakládá na spolupráci s občany při rozhodování o dění ve městě. Participace s veřejností je pro něj prioritou. Proto na základě četných žádostí a apelů obyvatel města doporučilo Kulturnímu a vzdělávacímu středisku Valašské Klobouky vstoupit v jednání s pořádající agenturou, aby přehodnotila realizaci koncertu v městském zařízení.

Po vzájemné dohodě přikročila agentura ke zrušení celé akce.

Město Valašské Klobouky tedy nebylo subjektem, který koncert zrušil, orgány města nevydaly žádné usnesení o jeho zákazu.

To uvedla na webu města Valašské Klobouky jeho mluvčí. Toto prohlášení se vztahuje ke zrušení koncertu Tórr a Root, který byl označen jako nebezpečný, protože kapely prý šíří satanismus. Lidé se vyjádření chopili a vznikla internetová petice za zrušení vánočního koncertu Adorare, což je jakási křesťanská skupina.

Root a Tórr hrají po ČR už desítky let (první vznikla v roce 1987, druhá 1977) a s něčím takovým se setkaly nejspíš poprvé od roku 1989. Každý, kdo jim věnoval alespoň chvíli pozornost, pochopí, že ona „satanistická“ image (zejména u kapely Root) prostě k žánru patří a není nijak nebezpečná.

Koncert byl podle slov hudebníků i podle toho, co vyplynulo z vyjádření nájemce Kulturního domu Klobučan, zrušen na nátlak radnice města. Starostka však tvrdí, že nic nezrušili a odvolávala se na výše uvedenou tiskovou zprávu. Vyvíjet ale na agenturu, která v kulturáku pravidelně pořádá různé akce, nátlak pod „přátelskou“ pohrůžkou, že pokud se koncert uskuteční, má počítat s problémy při další spolupráci s městem, to už jako neškodné doporučení nezní.

„Koncert zrušilo vedení města pro údajné šíření satanismu, takže se rozhodli tomuto vystoupení zabránit. Je až neuvěřitelné, co se ještě v dnešní době může stát,“ okomentovala situaci skupina Törr na svém facebooku.

 

„Občané si nepřáli, aby takové kapely v zařízení města vystupovaly. Ve Valašských Kloboukách je na 80 procent věřících lidí, to sehrálo svou roli. Vedení města jejich názor respektuje,“ uvedl radní města Baloušek.

 

„Něco takového se nám stalo poprvé. S Törr přitom normálně hráváme třeba na Slovensku, kde je věřících mnohem více než u nás,“ uvedl bubeník Tórr.

I přes vysoké procento věřících nějak nemůžu uvěřit tomu, že za tím stojí pouze občané města. Navíc starostka ani neuvedla, jak velká je ta velká skupina křesťanských obyvatel, které koncert vadil. Podle všeho se o své zasadili i kaplan s farářem. Místní kaplan František Ponížil uvedl, že koncert probíral s farářem Karlem Janíčkem. Když si poslechl něco z tvorby kapely Root, uvedl, že z toho byl znechucen a že je mu z hudby takových skupin špatně. Podle něj nemá taková hudba na veřejném prostranství co dělat. K tomu se nedá dodat nic jiného, než že je to otázkou vkusu. Jiní by zase totéž prohlásili o dechovce nebo popových rychlokvaškách.

Pokud budeme brát satanismus jako neškodný nábožensko-filosofický směr, kterým ve svém moderní podobě bezpochyby je, můžeme zákaz koncertu z uvedeného důvodu považovat za útok na svobodu vyznání, která je deklarovaná v Ústavě České republiky. Tak by byl vnímán totiž i jakýkoli zákaz křesťanských hudebních skupin, byl-li by jejich koncert zrušen pro šíření křesťanství.

Jako pozitivum však můžeme vnímat to, jako vlnu nevole a ohlasů to zvedlo. Za takovou masovou propagaci v médiích se jistě kapely zlobit nebudou :)

Zdroje informací a další články k tématu: idnes.cz | denik.cz | osacr.cz | spark-rockmagazine.cz |

Tak a teď už jen ten Atentát na kulturu:

 

5 thoughts on “Valašské Klobouky zakázaly koncert Root a Törr kvůli šíření satanismu

 1. Fanatičtí křesťané nepochopí, že veškerý satanismus, temná magie a krvavé rituály jsou prostě už jenom symbolem, jakousi metaforou a módním doplňkem, které vážně skoro nikdo nebere vážně, nicméně to k té hudbě patří. Já tuhle atmosféru miluju, ale že bych vzývala Satana, to opravdu ne. :D To je jako když Behemoth dostali zákaz hrát v rodném Polsku, protože tam je to věřící na věřícím. Holt si vybrali „špatný“ symboly, a tak si na ně polští fanoušci musí jezdit k nám do Česka. :D Já pořád říkám, že dvě věci by se neměly v hudbě tak hrotit: politika a víra/náboženství. Jeto jen hudba, druh umění – není to demonstrace. :D

   
  1. Psala jsem v podstatě, že fanatičtí věřící, a v tuhle chvíli konkrétně křesťané, to prostě nepřekousnou a nedokážou se přenést přes to, že určité symboly k hudbě patří, i když jsou to jen symboly. Já si třeba v nějaké temnější a depresivnější hudbě libuji, ale Satana po nocích nevzývám a mladé panny taky nikomu neobětuji. :D Myslím, že většina fanoušků už satanismus nebere vážně, ale vnímá jej jako určitou ikonu, symbol a metaforu pro něco kolikrát důležitějšího. Behemoti taky dostali zákaz hrát v rodném Polsku, protože jsou to prý hrozní satanisti. Problém je ten, že pro zaryté křesťany je jejich víra životem, a tak automaticky předpokládají, že i pro ty, kteří zpívají o satanismu, je satanismus jejich životem a berou jej smrtelně vážně. Jenomže většina takových metalových a rockových fandů jsou spíš ateisté nebo – světe div se – taky křesťané, jen to nehrotí a užívají si hudbu a symboliku.

    
 2. Upřímně se nedivím že to zakázali, já jsem pro. Je v tom velká symbolika, divím se, že to lidé nevidí a necití, už jen pouhý obrácený pentagram má neskutečně silně destruktivní moc. Rozhodně se v tom nedá vidět neškodný směr, to ani omylem. Já bych ale zakázala i křesťanská vystoupení. Protože stejně tak, jako má obrovskou destruktivní moc satanismus, tak s sebou nese obrovskou destrukci i znak kříže, který nese křesťanství. Podle mě jsou zkrátka snad všechny církve špatné. A satanismus, tak o tom se tu snad ani nebudu víc rozepisovat, všichni tito si můžou podat ruce, takže se spíš divím tomu, že je církev tolik proti satanismu, když toho mají tolik společného…

   
 3. Baryn a Felliena jsou jak lide ze stredoveku. Literaturou a vzdelanim zcela nedotceni, nebot jejich vyvody jsou fakt excelentni! A o pouziti zdraveho rozumu ani nemluve!

   

Okomentovat