Bikiny bridge, mezera mezi stehny

O dobrovolných anorektičkách a bulimičkách už se tu pár článků objevilo. Psala jsem je před několika lety, když se jednalo o celkem nový fenomén, který mě tak trochu šokoval. Od té doby se změnilo pár drobností, podstata problému však zůstává stále stejná. Ty „drobnosti“ však zaujmou nezasvěceného natolik, že to vydá na další zamyšlení.

ProAnám se daří v komunitách na sociálních sítích (písmenkových, lajkovacích i obrázkových). Ty jsou plné postupů, jak poruchy příjmu skrývat, jak držet drastické diety, jak držet půst… Jedním z nejnovějších trendů, je tzv. bikiny bridge. V zásadě jde o to mít co nejvíce propadlé břicho a vystouplé kyčle, aby se lem bikin břicha vůbec nedotýkal. Dalším hitem jsou pak tak štíhlá stehna, aby mezi nimi vynikala co největší mezera. Jedno i druhé hraničí s vychrtlostí a může toho dosáhnout jen člověk s určitými kosterními dispozicemi. Přesto se v diskuzích slečny předhánějí v tom, kdo má lepší návod na dosažení těchto dvou současných symbolů dokonalé hubenosti.

Bikiny bridge mezera mezi stehny

Poruchy přijmu potravy už před delší dobou vstoupily ve všeobecnou známost jako vážná psychická a zdraví ohrožující porucha/nemoc. Veřejnost minimálně o některých ví. Mluví se o nich i ve školách, píše se o nich v časopisech i na internetu. Zřejmě to však nestačí.

Informací, zpovědí, fotek, obrázků… toho všeho je dost. Chybí však odstrašující a o následcích informující prezentace vytvořené přímo pro rizikové skupiny. V současné době tedy už pro začínající puberťáky, pro čerstvé náctileté. Právě v tomto věku začínají myšlenky na „dokonalou“ postavu mít reálný obraz. Slečny, které se přirozeně začnou zakulacovat, nemají tak rychlé spalování jako ostatní či těch pár kilo navíc mají v genech, začnou hledat metody, jak zhubnout. Nepůjdou za rodiči, prohledají internet a dřív nebo později na ty praštěné pro-ana blogy narazí. Pokud jsou terčem posměšků z řad spolužáků (a mnohdy i rodičů), touha po rychlém shození ještě vzroste.

Největší nebezpečí tak tkví v neinformovanosti. Ano, určitě i jedenáctileté slečny už v dnešní době o anorexii či bulimii slyšely, ale důsledky si uvědomit nemohou. Stejně tak by měl někdo všem těm poblázněným proanám vysvětlit, že půstem trvale nezhubnou. Jíst člověk musí a ony dřív nebo později jíst začnou, avšak vše naberou velmi rychle zpět. Zde právě vidím to, jak vznikla teorie o životním stylu. Stylu, kterým je takto nutí žít, aby něco dokazovaly podobně ztřeštěným existencím.

Anorexie JE nemoc. Přináší, obnáší a provází ji fyzické i psychické projevy, podobně jako všechny ostatní nemoci.

 

7 thoughts on “Bikiny bridge, mezera mezi stehny

 1. Je to už vážne až hrozné a smutné pozerať, čo sa deje v realite ale aj na nete, najmä na rôznych blogoch a FB skupinách. Proana stránky určite boli aj predtým, no teraz je to až neskutočne rozšírené. Stačí mi pozrieť na tumblr a niekedy mám vážne dosť. Mnohé píšu dokonca, že chú anorexiu a ja úprimne pochybujem o tom, že vôbec vedia, čo to slovo znamená.
  A ako píšeš…chudnú ešte k tomu zvyčajne úplne zle, diétami (či skôr hladovkami) a prehnaným cvičením, neuvedomujúc si, že telo taký nepomer po čase neuvládze… Ale povedať si nedajú…ale raz na to bohužiaľ prídu.

  Čo sa týka medzery medzi stehnami…napríklad mne osobne vadí, keď sa mi stehná dotýkajú, pretože predtým, s normálnym pohybom, som bola vždy dosť chudá, len v poslednom čase som trochu pribrala tak sa to snažím napraviť. Ale chcem jednoducho späť postavu, ktorú som mala a ktorú by som mala, ak by som celý čas nevysedávala za pc a nenapchávala sa čipsami :D. No tie takmer čierne diery, čo majú mnohé medzi nohami…len kosť a koža…a to, že je toto pre mnohých motiváciou a inšpiráciou…nemám slov. :-/
  Najhoršie, že mnohé ani nemajú také postavy aby dosiahli svoju želanú postavu a tak to končí len trápením… Ale aj tak mám chuť im neraz povedať, že je to len ich vlastná hlúposť.

   
 2. Jsem moc ráda, že mám ten opačný problém, ráda bych naopak nějakých pět kilo přibrala. Mám kamarádku a tu teď popadlo bůhví co. Ta holka je chodící prototyp hubené prsaté blondýnky s modrýma očima a poslední dobou začala přemýšlet, že je tlustá a potřebuje zhubnout. Vždycky byla vybíravá v jídle, ale teď téměř nic nejí, z jídelny se odhlásila… a my se jí zoufale snažíme vysvětlit, jak je tohle hazardování strašně nebezpečný. Holt dnešním ideálem krásy je pomalu kostra, kterou nám neustále servírují v časopisech po několika úpravách ve photoshopu. Je to hnus, velebnosti, co se dneska děje.

   
 3. Osobně jsem znala dvě anorektičky, jedna z nich zemřela poměrně mladá. Internet je skvělý, ale i nebezpečný, zvlášť pro malé slečny, které si ještě ledacos nedokážou v hlavě srovnat. Nejhorší je, že děti k sobě bývají dost kruté, posmívají se a kdo má labilnější nervový systém, nese to velice špatně. Vinu mívají i rodiče.
  Někdy se děsím, co čeká moje dvě malé vnučky!

   
 4. Já znám taky dost důvěrně slečnu, která trpí anorexií. A řekla bych, že tenhle problém má hlubší kořeny. Nestačí těm holkám vtloukat do palice, že ta modelka má vyretušovaný dvě žebra a proto má tak nepřirozeně úzký pas. A že jíst se musí. A že když má do vínku daný široký boky, tak je nezhubne i kdyby byla jinak kostra potažená kůží. Anorexie je „v hlavě“, je to nemoc duše. Myslím si, že tam není kolikrát ani primární důvod „být hubená“. Jasně, dnešní doba klade na vzhled, a to hlavně u žen, velký důraz. Jenže být hubená se naprosto nebezpečně spájí s „být krásná/šťastná/obletovaná“. Podívejte se na všechny ty herečky, zpěvačky atd. Píše se o nich jako o krásných, jsou úspěšný v tom, co dělají, všichni je obletují, slušně si vydělávají. Když je vám třináct, čtrnáct, patnáct a nevíte ještě, co chcete, čím budete, v čem vynikáte, co chcete od života, jakými lidmi se obklopíte, snadno se upnete na myšlenku „já budu taky tak hubená a pak půjde všechno samo“.

   

Okomentovat