Chronický únavový syndrom – diagnóza, která neexistuje

Chronický únavový syndrom

Únavu či vyčerpání známe z vlastní zkušenosti všichni. Obvykle ji pociťujeme po přepracování či přetažení, spánkovém deficitu, fyzické aktivitě, nebo když na nás něco leze. Známe ji všichni, často ji nedobrovolně přemáháme, někdy ji dobrovolně vyhledáváme. Vždy však známe její příčinu a víme, že ji odpočinek zažene.

Lidé trpící chronickým únavovým syndromem její příčinu neznají.

Je to únava, na kterou neplatí ani sebedelší a sebekvalitnější spánek, je to bolest svalů a kloubů i hlavy bez zjevné příčiny a krom toho třeba i poruchy paměti a koncentrace. To vše několik měsíců v kuse. Tak se dá ve zkratce definovat chronický únavový syndrom (často označovaný zkratkou CFS – (chronic fatigue syndrome), o jehož existenci se vedou stálé spory mezi odborníky i laickou veřejností.

Příznaky, aneb o čem CFS je

Hlavním příznakem je chronická únava, která přetrvává i po kvalitním a dlouhém spánku, nesouvisí s vynaloženou námahou a značně člověka limituje při každodenních činnostech. Somaticky je tato únava nevysvětlitelná.

Často únavu doprovází migrující svalová bolest, bolest kloubů, bolest hlavy, bolest v krku, malátnost až extrémní vyčerpání, zhoršení paměti a koncentrace. Zajímavým vedlejším příznakem je teplota, která je téměř permanentně zvýšená a k samotnému zvýšení dochází sebemenší fyzickou či psychickou námahou.

Mezi méně obvyklé příznaky patří závratě, poruchy rovnováhy, poruchy spánku, bolest v krku, poruchy vidění, zvětšené a citlivé krční a podpažní lymfatické uzliny, neschopnost prožívat radost, deprese, světloplachost.

Intenzita příznaků se různí. Někteří dokáží fungovat téměř normálně, ač se po každé aktivitě cítí neadekvátně unaveni. Jiní jsou zcela vyřazeni z běžného života, protože se sotva udrží na nohou.

Únava, která po nemoci neodezní

CFS postihuje nejčastěji ženy ve věku 25 – 45 let. Trpět jím však mohou i muži a vzácně i děti. Obecně postihuje všechny věkové, etnické i socioekonomické skupiny.

Často se však jedná o lidi, kteří se dobrovolně i nedobrovolně fyzicky i psychicky přepínají. Pracují více než 5 dnů v týdnu, 10 i více hodin denně. Přetížení organizmu přejde v únikovou nemoc, ze které se může vyvinout právě CFS.

Řada lidí s CFS se shoduje na podobných okolnostech vzniku této nemoci. Začalo to nějakým banálním nachlazením, přechozenou virózou či jiným onemocněním (chřipkou, mononukleózou…). Někdo se únavy už nezbavil ani po vyléčení ostatní běžných příznaků daného aktuálního onemocnění, u některých se CFS rozvinulo s odstupem týdnů. Nicméně další skupinu pacientů tvoří ti, u nichž se syndrom rozvinul bez zjevného předchozího akutního onemocnění.

Příčiny stále nejasné

Přesné příčiny zůstávají i nadále nejasné, Lékaři se přiklání k názoru, že k rozvoji CFS přispívá jistá souvislost mezi infekčními, neuroendokrinními, imunologickými a psychogenními faktory. V roce 2009 publikovala Judy Mikovits svůj objev – asociaci CFS s virem XMRV. Další možnou souvislost můžeme vidět v chronické infekci Chlamydophila pneumoniae. Při jejím léčení se prokázalo zmírnění projevů CFS. Obecně se dá říci, že příčinu nelze hledat v konkrétním patogenu, ale v reakci organismu určitého jedince na určitý patogen.

U lidí s CFS se často objevují i doprovodné poruchy – endokrinní, neurologické a psychologické.

Nejasná diagnóza

Diagnóza CFS se stanovuje vyloučením. Pro příklad si uvedeme diagnózu podle Holmese.

Diagnóza je pozitivní, jsou-li přítomny oba hlavní příznaky a současně je přítomno buď nejméně šest symptomových a dva fyzikální, nebo nejméně osm symptomových. Teplotní rozsahy jsou závazné intervaly, jejich překročení CFS obvykle vylučuje.

Hlavní příznaky
 1. Nově vzniklá nebo vracející se výrazná únava nebo rychlá unavitelnost dříve se nevyskytující a způsobující více než 50% snížení předešlé aktivity a trvající déle než 6 měsíců.
 2. Jsou vyloučeny jiné patologické stavy, které by se mohly projevovat podobnými potížemi.
Symptomové příznaky
 1. Zvýšená teplota (37.3-38 °C)
 2. Bolesti v krku se zarudnutím sliznice
 3. Citlivost až bolestivost lymfatických uzlin kolem krčních kývačů nebo v axilách
 4. Nevysvětlitelná generalizovaná únava svalů
 5. Bolesti kosterního svalstva
 6. Celková únava po námaze trvající více než 24 hodin, která dříve byla tolerována
 7. Celková bolest hlavy jiného typu a rozsahu než míval nemocný dříve
 8. Migrující bolesti kloubů bez zarudnutí, někdy i bez otoků
 9. Neuropsychické poruchy, jeden i více z následujících symptomů: světloplachost, přechodný skotom, předrážděnost, špatné soustředění, snížená schopnost koncentrace, deprese
 10. Poruchy spánku: spavost i nespavost
 11. Rozvoj příznaků během několika hodin až dnů
Fyzikální příznaky
 1. Objektivizovaná teplota 37.3-38.6 °C v ústech nebo 37.8-38.8 °C v konečníku
 2. Neexudativní pharyngitis
 3. Drobné, hmatné lymfatické uzliny kolem kývačů hlavy nebo v axile, uzliny větší než 2 cm svědčí pro jiné onemocnění

Existuje řada nemocí, které mohou odpovídat uvedeným příznakům. Tyto nemoci je potřeba nejprve vyloučit, takže zůstane CFS jako poslední možnost. Patří mezi ně:

 • nádorová onemocnění
 • autoimunní onemocnění
 • infekce
 • psychické poruchy
 • vedlejší účinky dlouhodobě podávaných léků
 • závislosti či otravy
 • chronická zánětlivá onemocnění a jiné chronické poruchy (plic, srdce, jater, ledvin, krve…)
 • myasthenia gravis
 • roztroušená skleróza
 • endokrinní poruchy

Vzhledem k tomu, že probíhá nejprve vyloučení všech ostatních možných nemocí, bývají pacienti často označeni za simulanty. Právě pro složité diagnostikování tohoto onemocnění a náhled na lidi s CFS dal vzniknout pojmenování použitému v nadpisu článku. Pro mnoho lékařů i pro značnou část laické veřejnosti je to jednoduše stále diagnóza, která neexistuje.

Jak se jinak chronické únavě říká

CFS má zhruba 30 alternativních názvů, které se vztahují jednak k místu četnějšího výskytu, druhak ke klinickému či laboratornímu nálezu. Jsou to např.:

 • Islandská nemoc
 • syndrom války v Perském zálivu
 • sedmiletá chřipka
 • postviral fatique syndrom (PFS) – povirový únavový syndrom
 • postinfection fatique syndrom (PISF) – postinfekční únavový syndrom
 • fibromyalgie
 • epidemická neuromyastenie
 • myalgická encephalitis
 • myalgická encephalomyelitis

Léčba

Vzhledem k nejasným příčinám, se léčí symptomy. Jejich odbourávání má zejména psychologický efekt – jakákoli léčba je pozitivnější než žádná léčba (alespoň do určité doby). Po zjištění vlivu infekce na CFS se často léčí i ona. Podávaná farmaka (např. antidepresiva, antialergika, antihypotenziva) však mají smíšené výsledky.

Doporučuje se však zvýšení dávek vitamínů a minerálů a dále více pohybu.

Historie

CFS se řadí mezi civilizační choroby. Začala být zkoumána až v 80. letech minulého století, první popsané odpovídající příznaky evidujeme z roku 1700. Je však jisté, že někteří lidé jím trpěli i dříve.

– – –

Vše souvisí se vším. Jak už jsem zde několikrát psala, lidé si vědomě snižují imunitu tím, že chodí ven nabalení bez ohledu na teplotu, důraz kladou na měsíc v kalendáři. Cpou se nekvalitními potravinami a neumí si najít čas na to, aby se v klidu najedli a aby se čas od času zastavili a odpočinuli si. Lidé zapomínají na to, že mají svůj biorytmus a že i oni, ač žijí mezi paneláky ve smogem zaplavených ulicích, jsou stále součástí přírody, která je určitým způsobem pro život vybavila. Není dobré se dlouhodobě přepínat, přecházet nemoci a myslet si, že nám projde bez následků. A rovněž není dobré ty, kteří tomu podlehli a skončili s CFS, považovat za simulanty.


Zdroje informací a doporučené články o CFS: wiki, imunologie.cz, xman.idnes.cz, ona.idnes.cz, nemoci.vitalion.cz, zdravi.e15.cz, celostnimedicina.cz

 

13 thoughts on “Chronický únavový syndrom – diagnóza, která neexistuje

 1. Spoustu věcí jsem o této nemoci nevěděla, takže ti děkuju za další přínosný a moc pěkně zpracovaný článek =) Například to s tou teplotou mi přijde opravdu hodně zajímavé a taky to, že nemocní reagovali na léčbu infekce způsobené chlamydiemi.
  Diagnózy bez nalezení somatických příčin jsou problematické, taky nemám ráda, když je někdo zlehčuje a označuje nemocné jako simulanty. Jejich existenci ale na druhou stranu považuji i za celkem nebezpečnou, protože ne každý lékař je ochotný nejdřív vyloučit všechny možné jiné nemoci. Stanovení takové diagnózy je pak pro něj to nejjednodušší, ale může to mít dost vážné následky.

   
 2. Tak komentář se mi úspěšně neodeslal (nebo ho aspoň nevidím =D), tak ho zkusím napsat znovu =) Kdybys to náhodou měla moderované, tak se omlouvám =)

  Spoustu věcí jsem o této nemoci nevěděla, takže ti děkuju za další přínosný a moc pěkně zpracovaný článek =) Například to s tou teplotou mi přijde hodně zajímavé a také to, jak nemocní reagovali na léčbu infekce způsobené chlamydiemi.
  Diagnózy bez nalezených somatických příčin jsou problematické, taky nemám ráda, když je někdo zlehčuje a nemocné označuje za simulanty. Na druhou stranu jejich existenci považuji i za celkem nebezpečnou, protože ne každý lékař je ochotný nejdřív vyloučit jiné nemoci. A tyhle diagnózy jsou pro ně pak to nejjednodušší, i když to může mít dost vážné následky.

   
  1. Díky. Jsem ráda, když se najde někdo, pro koho je článek přínosný :)

   A k něm komentářům – primárně moderované nejsou, ale občas si to dělá, co chce :)

    
   1. Já jsem si právě nebyla jistá, protože mi to nic nenapsalo a jen to zmizelo =D A vzhledem k tomu, že nám teď celkem často padá net, tak jsem se to pak snažila radši napsat znovu. Tak kdyžtak můžeš jeden smazat, ať to tu nemáš dvakrát =)

     
 3. Dobrý deň, podľa môjho názoru CFS už viac ako 5 rokov, preto ma uvedený článok veľmi zaujal. Páči sa mi nielen jasný prehľad, ale aj pekné rozdelenie príznakov. Najviac ma však zaujal titulok – diagnóza, ktorá neexistuje. Táto choroba skutočne nie je na svete – aspoň na Slovensku – kde je invalidný dôchodok priznávaný smiešna malému počtu občanov. Je to spôsobené prísnymi kritériami: pacient musí mať okrem všetkých hlavných, min. 6 vedľajších aj tu uvádzané všetky tri fyzikálne príznaky. Hrdlo mám červené ako paprika – CRP a sedimentáciu v norme. Nemám však uzliny a neustále zvýšenú teplotu. Na Západe už dávno stačí jedno fyzikálne kritérium, čo by som splnil. Som na invalidnom dôchodku, ale celkom iného dôvodu. Mojimi jedinými liekmi sú antidepresíva. Všetko nasvedčuje tomu, že som skutočne chorý, pretože mojim najväčším problémom je únava. Ale nemám CFS, pretože táto choroba skutočne neexistuje.

   
  1. Děkuji za zpětnou vazbu. Obávám se, že lidé s CFS a obecně s uznáním invalidního důchodu jsou na tom podobně i u nás. Bude ještě pár let trvat, než se povědomí o CFS rozšíří a lékaři, laici a úředníci jej nebudou zaměňovat za hypochondrii. Přeji jinak pevné zdraví a úspěšný boj s únavou.

    
 4. Dobrý den, cfs mi byl diagnostikován v březnu, ale jaksi mi nikdo neřekl, co dál, takže jsem chodila dál normálně do práce. Nyní už z teplot, bolestí kloubů, hlavy, svalů a neustálé únavy nevycházím. Co jsem nyní koukala na ten přehled kritérií, tak mám úplně všechny. Připadám si hrozně, spíš jako simulant. Lékařka mi doporučila, abych si zažádala o invalidní důchod. Je mi 41 let a potíže jsem s větší unavitelností měla už v dětství, ale bylo to únosné. Vše se zhoršilo po 2. porodu před 12 lety a od té doby se mi to zhoršuje. Nyní mám dny, kdy už od rána mám 37,5 teplotu a skoro nemůžu vstát z postele. Vždy ale vstanu a nějak se doploužím do práce, bývá mi z únavy i špatně od žaludku, když jsem už hodně unavená, tak i v noci a spánek mi nepřináší osvěžení. Mám z toho pak úzkosti , protože nemůžu zvládnout běžný den normálně tak jako ostatní a připadám si méněcenná a na obtíž. Hlava mě bolí denně už víc než půl roku v kuse. Někdy mi připadá, že se neúčastním běžného života, že jsem jen někam posouvána, že život probíhá za sklem. Nejhorší je, že nemoc na mě vlastně není vidět. Ráno se upravím a snažím si na nic nestěžovat, protože se za sebe strašně stydím, že jsem tak neschopná. během dne vypiju třeba 5 kafí..Pokud je únava už příliš výrazná a já nemám možnost dlouhodobějšího odpočinku, tak začnu špatně vidět, nic si nepamatuju a usínám i ve stoje. Bojím se, jak vše bude dál. Pokud nedostanu důchod, tak si neumím vůbec představit, jak se nadále bude odvíjet můj život, protože takhle už dál opravdu nemůžu.

   
  1. Dobrý den, mám podobný problém jako vy. CFS mám diagnostikovanou už zhruba dvacet let, v dětství jsem kvůli různým excesům s ní souvisejícím (což se tenkrát nevědělo) byla zejména vždy na táborech, kde pro mě bylo množství činnosti neúnosné, v nemocnici nebo v jiném ošetření. Bohužel také zjišťuji, že s narůstajícím věkem je nemoc jen horší a horší. Pracuji z domova, ale přesto jsou dny, kdy je pro mě práce obrovským problémem. Běžné denní činnosti jako úklid a podobně jsou u mě spís měsíční :), a i tak velmi namáhavé, a že bych se mohla starat ještě o děti, to si opravdu vůbec nedokážu představit. Samozřejmě, jakmile jsem venku, tak se moc snažím, tak jak jsem zvyklá od malička, takže je to přesně, jak se tu taky píše – nejhorší na tom je, že je to nemoc, která na člověku vlastně vůbec není vidět! Kolikrát jsem byla svědkem toho, že když jsem někomu řekla, že mám únavový syndrom, odpověď byla: „Vážně? To bych vůbec neřekl.“ Ale ti lidé si neuvědomují, kolik úsilí nás běžné činnosti stojí, a zejména kolik rekonvalescence vyžadují poté, když nás už nikdo nevidí. Během let už jsem vypozorovala několik výrazných jevů, které únavu i další projevy (migrény, svalovou slabost, degeneraci kostní tkáně, kloubů, teploty atd.) zhoršují, a u mě jsou to hlavně syntetická aromata a obecně syntetické látky. V hlavním příspěvku na této stránce stojí, že se lidé přepínají, nežijí zdravě a tak dále. To ale není příčina. Kdybych nejedla zdravě a bez chemie, vůbec si nedokážu představit, ž bych ještě mohla fungovat. Protože jsou s narůstajícím věkem problémy horší a horší, také moc doufám, že jednou bude možné získat alespoň nějakou podporu či úlevu. V opačném případě je to totiž postavené tak, jako bychom si za chorobu mohli sami. Jenže my jsme se s tím už narodili, anebo k tomu další přišli během svého života, aniž by dělali cokoli, co se většinou se špatným zdravotním stylem spojuje. Držím vám palce Veroniko, ať vaše úsilí o získání důchodu dopadne dobře. Já bych si ho bohužel nemohla dovolit, protože z něj nezaplatím ani nájem. Není to opravdu jednoduché. Hodně štěstí!

    
 5. Hodně zajímavý článek i zkušenosti v diskuzi. Díky za něho. Náhodou jsem narazila na Váš web a smekám! Je to toho tolik, že se sem jistě budu vracet!

   
 6. trpím unavou od doby co mi zjistili latentní tetanii ,poté následovala ještě mononukleoza a jsem totální živá mrtvola.Běžné denní činnosti jsou obrovský problém.Po každé aktivitě si musím jít odpočinou a sebrat další jakžtakž sílu na další činnost.Je to strašné ,kdo nazažil nepochopí a těžko vysvětlit komukoliv.Lékaři jsou apatičtí,připadáte si že přeháníte ,nebo že si dokonce vymýšlíte ale jen člověk sám ví ,jak strašně špatně se s tím žije

   
 7. Dobrý den. Je tu někdo kdo by mohl doporučit doktora, který by mě bral v tomto ohledu vážně a měl by ponětí o CFS? Děkuji

   
 8. Dobrý den, také bych ráda našla lékaře,který by mě neviděl jako simulanta a pomohl mi už jen tím,že bude brát mé problémy vážně. Po půlroce běhání od jednoho lékaře ke druhému jsem skončila u psychiatra. Dostala antidepresiva,která mi moc nepomáhají, spíš jsem na tom psychicky čím dál hůř. Jsem zoufalá, pracuji 30 let jako dětská sestra v 12 hodinových směnách. Po 4 letech boje s tímto syndromem už prostě nejsem schopná pracovat…doporučili mi zažádat si o invalidní důchod s ironickým dovětkem, že teda vlastně neví na co by mi ho měli přiznat. Je mi z toho všeho smutno,30 let jsem opravdu poctivě pracovala, marodila minimálně a ted jsem pro ně jen obtížný hmyz,který si vymýšlí problémy. Budu vděčná za jakoukoliv pomoc ,už jsem na dně. Předem moc děkuji Jana

   

Okomentovat