Co mohou znamenat chronické bolesti zad

Chronický únavový syndrom

Bolesti páteře a zad mohou mít řadu příčin od fyziologických problémů po ty psychické. O propojení psychických problémů se somatickými obtížemi a nemocemi už jsem psala v tomto článku. Tentokrát se zaměřím jen na bolesti zad a páteře.

V dnešní době narůstá počet lidí, které pronásledují úporné chronické bolesti. Dle výzkumů jimi jednou za život trpí celých 80% obyvatel civilizovaných zemí. Často bývají příčinou pracovní neschopnosti. Za bolesti zad může z velké části způsob našeho života, který je spojen s nedostatkem pohybových aktivit, špatným sezením na židli, nevyhovující postelí, nepřiměřenou manuální prací… a také stres.

autor: DemonicNeko (dA)

Ve stresové situaci se zvyšuje napětí v některých skupinách svalů a v dalších zase povoluje, čímž vznikne nesoulad, který je příčinou bolestí. Aniž si to uvědomujeme, v těchto situacích zaujímáme určité postoje a provádíme typické pohyby, aby se svalová disharmonie srovnala. Na vznik chronických bolestí má pak největší vliv četnost stresových situací, dlouhodobá psychická (ale i fyzická) zátěž, nespokojenost se sebou, vysoké nároky…

Mezi hlavní viníky chronických problémů ze zády patří deprese (spojené s bolestmi v dolní části páteře) a úzkost (bolesti v oblasti šíje).

U problémů ze zády často platí, že za jejich vznik nese z velké části vinu psychika a to obzvláště za ty chronické, které nevysvětluje žádná zjevná příčina (např. skolióza a jiné deformace páteře). Při těchto dlouhodobých problémech se často opakuje následující kolotoč:

– pacient přijde na vyšetření, protože mu ukrutné bolesti znemožňují stát, sedět, pracovat, řídit auto…
– vyšetření je k ničemu – žádný nález, žádná diagnóza
– léčení bude spočívat v šetření se a cvičení, čímž se dá docílit dočasného zlepšení
– obtíže se ale vrací zpátky a člověk zase musí k lékaři…

Doktorovi by ale v tu chvíli měly být nápadné určité příznaky – minimální pozitivní reakce na léčbu (žádné nebo mírné/dočasné zlepšení) nebo proměnlivé místo bolesti (bolest se stěhuje). V tu chvíli by člověk měl přijmout nabídku psychosomatického vyšetření. Problém jedna – lékař vůbec něco takového nenavrhne, což je pořád ještě aktuální. Stále se nepřikládá spojení psychiky a somatických problémů valný význam. Problém dva – pacient si vůbec nepřipustí, že se jedná o něco víc, než o čistě somatické bolesti a psychologa odmítá, není přece blázen.

 

5 thoughts on “Co mohou znamenat chronické bolesti zad

 1. Tak já bych to psychosomatické vyšetření i brala, s mejma bolestma a problémama není divu, ale ani nevím, jestli někde v okolí takový doktor je. Jak píšeš – málo, moc málo doktorů tomu zatím přikládá význam

   
 2. Psychosomatické příčině bych i věřila, vlastně by to v dnešní ani nemělo nikoho překvapovat v kombinaci s naším životním stylem.
  Mě záda naštěstí tolik netrápí, snažím se je protahovat během každýho delšího sezení a ani nemám pocit, že by něco tak trápilo, až by z toho bolela záda, takže doufám, že tento stav setrvá:)

   
 3. Má bolest zad zmizela, alespoň prozatím. Vždy byla jen jako blesk z čistého nebe. Asi špatná poloha… Já jí neměl ze stresu, to jistě ne. Před pár lety, asi před devíti, jsem si pořádně natloukl. Ale u žádného doktora jsem nikdy s tím nebyl… Obávám se jen, že mě to třeba chytne někdy tolik, že mě odvezou k doktorovi až když nebude nazbyt.

   
 4. Skeeve: možná by i bylo lepší, kdyby se na to někdo koukl, si pamatuju, jak vypadala (teď už bývalá) spolužačka, když ji záda chytly ve škole, se nemohla ani pohnout…

   

Okomentovat