Co se stane s dítětem, když jej zapomenete v autě

teplota v autě

Jak může někdo v tomhle vedru nechat dítě v autě?! Říká se, že za to může uspěchaná doba, přepracovanost v kombinaci s únavou z vedra, roztržitost a snad i nezvyk na to, že se zrovna teď měli starat o dítě, když na něj jinak na každém kroku dává pozor matka. Jiní tvrdí, že je to absolutní selhání a nezodpovědnost. Všichni se však shodnou na tom, že je to neomluvitelné a viník je potrestán do konce života tím nejhorším způsobem.

Jak k tomu vlastně dojde

Žel právě velice jednoduše. Většinou blízký příbuzný (otec, dědeček) výjimečně dostane dítě na hlídání, má ho odvézt do jeslí/školky nebo domů. Dítě cestou v sedačce usne, příbuznému se starost o něj vytratí z hlavy a funguje podle svého obvyklého denního režimu. Jde do práce, na nákup, na úřad. Na dítě zapomene.

Až sem bych to dokázala se sebezapřením pochopit. Nedává mi však smysl, že některým trvalo i 8 hodin (celou pracovní dobu), než se k autu vrátili. Teprve poté jim to došlo. Rovněž nechápu, že řidič nemá přehled o tom, koho veze ve vozidle. Předpokládala bych, že dítě na zadních sedadlech uvidí několikrát během jízdy v zrcátku.

Až 70°C i po jedné hodině stání

Když necháte vozidlo stát na slunci, teplota uvnitř se snadno vyškrábe k 70°C během krátké chvíle. Stín během veder situaci zmírní jen trochu, teplota se často vyšplhá na 50°C během několika desítek minut.
V uzavřeném autě začne nehýbající se vzduch žhnout i bez přímého slunečního záření.

Nejen děti, ale i zvířata

V některých případech ale rodiče bez mozku nechají dítě bez otevřeného okýnka/zapnuté klimatizace v autě úmyslně. Ani nebudu myslet na ty, kteří to udělají úmyslně, aby se jej zbavili (nedávno se stalo v USA). Ostatní jsou přesvědčeni, že v autě zůstane příjemná teplota, protože jsou zvyklí na klimatizovaný prostor. Jejich IQ je asi moc nízké na to, aby jim docvaklo, že po vypnutí motoru se vypne i klimatizace.

Takto zavření zůstávají v autech často i psi, případně další domácí mazlíčci, kteří vedro nesnášejí o nic lépe. Ostatně jsme toho nedávno byli sami svědky na jednom parkovišti před nákupním centrem. Když majitel ani po 15 minut pro malého psa, který se mezitím snažil přes (samozřejmě zcela zavřené) sklo z vozu vyškrábat a lapal po dechu, nepřišel, nechali jsme na informacích alespoň vyhlásit, aby si pro něj laskavě došel.

Případů, kdy zvíře na přehřátí uhyne, je však zřejmě stejně, ne-li více, jako těch, kdy nepřežijí přehřátí děti.

Co se děje při přehřátí (úpalu) nejen v dětském organismu?

Úpal jste možná někdy v životě zažili všichni. Jedná se o přehřátí organismu vzniklé pobytem ve vysoké teplotě (cca 35°C a více) a/nebo při velké vlhkosti vzduchu za nedostatku tekutin a solí, které přispívají k tvorbě potu. Pokud nedojde k ochlazení nebo doplnění tekutin, mohou v lidském těle nastat nezvratné změny.

Dospělý možná přečká v podmínkách, které se v autě v několika desítkách minut vytvoří, delší dobu. Pro dětský organismus, který ještě nemá zcela vyvinutou termoregulaci, je však i kratší pobyt ve vysokých teplotách životu nebezpečný. Hodně záleží na tom, zda před odchodem rodičů pilo nedávno či před delší dobou. Jeho přežití ovlivní i barva oblečení a to, zda je připoutané k sedačce přímo na slunci. Sejde-li se několik špatných faktorů najednou (pití před dlouhou dobou, tmavé oblečení, nemožnost se schovat do stínu pod sedačky, nemožnost pohybu pro podporu krevního oběhu), může menší dítě zemřít na úpal i po pouhých 15 minutách.

Když se zvýší vnitřní tělesná teplota, organismus se s tím snaží vypořádat jednak pocením, druhak tím, že pouští k povrchu kůže více krve, čímž se přebytečného tepla zbavuje. V té době se dítěti začne motat hlava, která brzy začne i bolet. Mohou přijít i závratě. Vlivem tepla odcházejícího krví rychle zrudne.

Při velmi vysokých teplotách však teplo z těla touto cestou už odcházet nemůže a tělu brzy dojdou látky k tvorbě potu. Dítě se tedy přestává potit, ač je na dotek jeho kůže horká. Tělesná teplota začne rychle stoupat a asi není pro nikoho novinkou, že teploty označované jako horečka začnou být životu nebezpečné. Ve chvíli, kdy se tělo přestane potit, už schraňuje poslední vodu pro funkci životně důležitých orgánů. Dítě už jen zrychleně dýchá a přichází žaludeční nevolnost.

Nedlouho poté se v těle začnou odehrávat nezvratné změny. Jejími prvními příznaky jsou svalové křeče vznikající rozpadem buněčných stěn (v důsledku klesající hladiny draslíku), při kterých se do krve dostává myoglobin ve vyšším množství, než jaké dokážou ledviny odfiltrovat a proto selhávají. Dítě se třese a trpí bolestmi, které prudké křeče způsobují. V té době však rychle přestává mít pojem o prostoru a času. Následuje selhání jater a otok mozku. Bezvědomí a smrt.

Prevence

Těžko se radí, jak těmto tragédiím předcházet. Dnešní doba je uspěchaná a člověk více než na svou rodinu, myslí na své pracovní povinnosti a na to, jak má na všechno málo času. Řidič by měl mí kompletní přehled o tom, koho a co veze. Celkem se osvědčuje nechávat si něco důležitého na sedadle vedle dětské sedačky.

Pokud znáte někoho, kdo si snad myslí, že teplota ve stojícím autě, musí být i v létě jen o pár stupňů vyšší než venku, nechte ho, ať si to na vlastní kůži vyzkouší.

Zdroje informaci: celostnimedicina.czeforms.zpmvcr.cz, zena.centrum.cz, priznaky-projevy.cz

 

8 thoughts on “Co se stane s dítětem, když jej zapomenete v autě

 1. Ještě jsem schopná pochopit, že někdo zapomene, ale docvakne mu to za pár minut během kterých se dítěti či zvířeti zase tolik nestane. Ale co se týče těch několik hodin, to už k pochopení opravdu není. Možná tak ještě u starších lidí, ale to je zase otázka, jestli je vhodné jim vůbec dítě svěřit, pokud by s ním měli být delší dobu sami zrovna v takovém období.
  Na dnešní uspěchanou dobu se pomalu svádí všechno, ale lidi by prostě měli začít někdy používat mozek.
  Ještě horší je, když si ty lidi řeknou, že to přece v autě tu dobu vydrží. Opakuje se to pořád dokola, ale stejně se každý rok najdou takoví idioti. A pokud se takhle někdo chce vyloženě dítěte nebo zvířete zbavit, tak k tomu už opravdu nemám slov -_-

   
  1. Problém je, že v té uspěchané době ten mozek začíná vynechávat. Lidé už neumí odpočívat a neumí (nebo nechtěji) najít si čas na to, co by mělo být prioritou.

    
 2. Vždycky když něco takovýho čtu, tak si představuju tu hrůzu, kterou musí zažívat ta bytost v autě. Nedokážu pochopit, jak je možný, že někdo zapomene člověka nebo zvíře v autě. Budiž, může se to stát, ale to si snad většinou dotyčný po pár minutách uvědomí a vrátí se. Žít potom s vědomím, že jsem někoho takhle odsoudila k smrti, musí být strašlivý…

   
 3. Pro tohle nemám omluvu. Člověka, který zapomene v autě dítě nebo i nějaké zvíře a nechá ho tam doslova uvařit, bych potrestala stejným způsobem.
  Pro takovou osobu je ale nejspíš mnohem větší trest, když s tím pak musí žít.
  Je to šílené a děje se to pořád, lidé jsou nepoučitelní!

   
 4. Absolutně nepochopím, jak může někdo zapomenout dítě, nebo zvíře v autě. Prostě mi to hlava nebere. A nebo to, jak každý rok na jaře (hned jak se dost oteplí), začnou vypadávat děti z oken paneláků. Lidi začnou otevírat okna (v zimě větrali jenom větračkou) a dětská zvědavost si vždycky najde cestu k průšvihu, nebo rovnou k tragédii – to přece každý ví. A přesto se tyhle případy každý rok opakují. Protože zabezpečení oken a balkonu je pro některé rodiče nepřekonatelný problém. Když mám dítě, tak zabezpečím okna, balkon, do výšky přestěhuji chemikálie, dám krytky na zásuvky, na stůl přes ubrus dám těžší sklo, protože opařenin bývá taky hodně. A zabezpečím kolem sebe všechno, čím by si mohlo dítě ublížit. Rodič je POVINEN myslet za dítě, předvídat za něj, dávat si věci do souvislostí, protože malé dítě to ještě samo nedokáže. A pokud to rodič neumí, neměl by si děti pořizovat. Možná jsem v tomto příliš radikální, ale měla jsem hyperaktivní dítě a dovedla jsem ho do dospělosti bez jediného úrazu. A bývala to pořádná honička. Ale když u toho rodič myslí, tak se to zvládnout dá…Zapomenout dítě v autě…a způsobit jeho smrt? Nenapadá mě adekvátní trest pro takového rodiče.

   
 5. Z letošního léta si nesu pěkně hnusný zážitek právě v podobě zamčeného auťáku. Můj otec byl schopný zamknout na dovolené v autě skoro-sestru a opomněl, že v poslední řadě (zapůjčili jsme sedmimístný auťák) mu s přítelem sedíme. Velice záhy nám došlo, co se stalo a ve mě by se v tom momentě krve nedořezal . Ve zkratce řečeno, smekám klobouk před jedenáctiletou skoro-ségrou, že zachovala narozdíl ode mě, která su chytila klaustrofobický záchvat, klid… V telefonu se místo zvonění ozvala francouština a na parkovišti ať jsme křičeli a mlátili se vším sebevíc, nikdo si nás nevšiml. Naštěstí byla tátova přítelkyně dostatečně duchapřítomná a po těch nejdelších pěti či sedmi minutách v životě si na nás vzpomněla. Největší gól byl, že ještě ten samý den jsme se ráno o tomto bavili.

   

Okomentovat