Délka hospitalizace po pokusu o sebevraždu

Chronický únavový syndrom

Důvodů, proč se někdo pokusí skoncovat se životem je celá řada. Je tedy logické, že jinou léčbu bude potřebovat schizofrenik, který poslouchal hlasy přikazující mu se zabít a jinou člověk, který tak jednal po rozchodu s přítelem/přítelkyní. Míra sebeohrožení je u každého jiná a s tím souvisí právě i délka hospitalizace. Nuže hlavní příčiny a popudy:

Vážná psychická porucha (př. psychóza, schizofrenie, těžká deprese)
– Schizofrenika pronásledují hlasy, které mu přikazují se zabít nebo představy o nadcházejících katastrofách, kdy je potřeba se zabít dřív, než k nim dojde.
– Člověk s psychózou může mít zase dojem, že nic nezvládne, že je vše špatně, že v něčem neobstojí, v případě laktační psychózy (poporodní deprese) má matka dojem, že nedokáže dítě vychovat.
– V těchto případech člověk neví, co dělá, narozdíl od jedince v depresi, který se cítí bezmocný a nevidí jiné východisko ze své situace než smrt. Sebevraždu plánuje delší dobu nebo nad ní před pokusem alespoň uvažuje. Jedná se o promyšlený čin, který smrtí často končí.
– V případě těchto psychických poruch a chorob je obvyklá doba hospitalizace okolo 6 týdnů.

Středně těžké a lehčí formy deprese, dlouhotrvající stres a traumatický zážitek (př. úmrtí příbuzného)
– Pokus o sebevraždu je v těchto případech spíše náhlá popud, který má vyřešit aktuální smutek, zármutek, nátlak.
– Pod odborným dohledem (i bez něj) tyto pocity samy časem odezní (v rozmezí několika dnů až týdnů) a člověk získá zpět racionální přemýšlení bez sebevražedných tendencí.
– V případě lehčích poruch a reakcí na závažný stres se délka hospitalizace pohybuje mezi 2 až 4 týdny.

Volání o pomoc
– Sebevražda není vědomě (popř. podvědomě) myšlena vážně. Člověk se pouze snaží na sebe upoutat pozornost, protože neví, jak dát někomu vědět o tom, že se v něm děje něco, čemu nerozumí a neumí o tom mluvit, nebo nemá s kým.
– „Pokus“ tak má podobu stání na střeše 5 patrového baráku s vyhrožováním „Já skočím“ či spolykání několika platíček Ibalginu.
– Délka hospitalizace je mezi 2 – 4 týdny.

V případech pokusů po rozchodu s přítelem/přítelkyní se může jednat o pár týdnů ale i o pouhé 2 až 4 dny. Posuzuje se akutní míra sebeohrožení a často se stává, že si člověk během několika hodin či dnů sám uvědomí, že dělal blbosti, a už by ho to ani nenapadlo.

 

8 thoughts on “Délka hospitalizace po pokusu o sebevraždu

 1. Myslíš hospitalizaci na psychiatrii? Já jsem byla 2x v nemocnici na předávkování a nikdy mě nikam neposlali…a to byla doba, kdy bych to i uvítala, aspoň nachvilku od všeho utekla, i když věřím, že ani na psychině to není žádný med. Ale je fakt, že tohle mě od demonstrativních výkřiků odradilo, nějak mám pocit, že mi nikdy nikdo nepomohl ani nepochopil, i když jsem chodila k psychologům i psychiatrům.

   
 2. Chtěl bych se zeptat jen teoreticky :
  kdyby mi bylo co já vím třeba 87 let a měl bych rakoviny, nevím jaké jakékoliv :/
  a prostě bych měl dost té bolesti která by mě trápila.
  A pokusil bych se o sebevraždu. Jak by ke mě soud přistupoval, jaký trest by mě čekal ?
  nechali by mě být ? ,nebo by mi vyhověli mému přání ? :)

   
 3. ahoj všichni mám za sebou skok pod auto (2006). Měl jsem psychózu a depresi. Nemám ale psychotickou diagnózu (nesplňovalo to parametry schizofrenie atd.), z deprese jsem se vyléčil po 10-leté sebezkušenosti na individuální psychoterapii. Mám spíš úzkostné stavy, psychozu a sesbevražedné stavy lze vnímat jako důsledek skutečnosti, že jsem ve svých 25 letech měl skutečnej věk tak na šestnáct a k tomu jsme byl pod velkým stresem okolí a psychiatrů, kteří si spletli výrazně nevyzrálou osobnost s poruchou osobnosti, když identifikovali spíš povahový nedostatky (manipulativní jednání, různý ego obranný mechanismy). Doporučuju své webovky, kde píšu o svém uzdravení a nabízím zdarma text jako eBook. (jedna část jsou otázka a odpovědi, druhé část je beletristická. Tu část literární všichni čtou na jeden zátah:-) těším se Honza

   
 4. Ahoj, potřebovala bych radu. Můj přítel závislý 8 let na pervitinu – injekčně. Včera se pokusil o sebevraždu. Podřezal si žíly, sousedé ho našli, policie a sanitka ho odvezli zašít poté převoz do léčebny v Opavě. Zajímalo by mě jaká je doba léčení. Dnes mi bylo oznámeno, že on samotný nemůže podepsat reverz. Z jakého důvodu by to mohlo být? Předem děkuji

   
 5. Dobrý den. Je mi 20 let a mám poruchu identity podle mého, panický strach s toho být mezi lidmi a celkově se už nechci obtěžovat chodit do školy a měla jsem nastoupit do práce, ale prostě to nedám bojím se. Ani nevím kdo vlastně jsem, už se sebepoškozuji 5 let a když se řežu tak mívám i takové stavy, že prostě vážně o sobě nevím, jako bych byla v transu, když se řežu. Prostě a stává se mi i že v hlavě slyším hlasy a já pak klidně odpovím nahlas a pak si uvědomím co to vlastně dělám?! Já vážně nevím, zda toto stačí k hospitalizaci na psych. Myslíte, že by mě hospitalizovaly, už se totiž bojím i sebe co vlastně udělám, přijde mi že se to zhoršuje čím dál víc..

   
 6. Honzo a co když se bojim systemu jako celek? Porad neco vyrizovat? V podstate se bojím byt nemocna, abych nenaplnila kvóty a vzp aby nemela tolik prace. Sila no.

   

Napsat komentář