Jak anorektičky/bulimičky skrývají svou nemoc?

O pro-ana a pro-mia fenoménu už toho tu padlo dost. Hubnout pomocí anorexie či bulimie napadá díky velkému množství blogů propagujících tento způsob více a více mladých slečen. Nebezpečí v podobě trvale zničeného zdraví nepříkladají moc velký význam, případně ho pouštějí za hlavu (alespoň do té doby, než se u nich nějaké změny začnou objevovat) nebo hůř – neví o něm vůbec.

Radami, tipy a triky, jak své způsoby hubnutí a později i nemoc schovat, se to na blozích a osobních stránkách těchto holek jenom hemží.

Stejně tak, jako si rodiče u svých ratolestí, které leží na kapačkách či psychiatrii, vyčítají, že na to nepřišli dřív, přejí si jejich ratolesti, aby na to rodiče, známí i přátelé (pokud nejsou stejně praštění) nepřišli. V těchto případech fandím právě rodičům, aby na příznaky poruch příjmu potravy u svých ratolestí přišli co nejdřív.

Na co tedy dávat pozor?

Samotná touhla zhubnout ještě není nikterak nebezpečná. Tedy pokud nechce hubnout holka s BMI už tak na hranici podvýživy. Jakmile začne chtít shodit pár kil i hubená holka či holka s normální postavou, mělo by okolí zbystřit. Takové holky ale mají hromadu ověřených a na první pohled i důvěryhodných výmluv, kterých si člověk, který je nehledá, vůbec nemusí povšimnout…

Vezmu-li to dle seznamů triků a tipů na pro-ana a pro-mia stránkách, měly by se pro okolí jevit podezřelé následující věci:

Co se internetu/časopisů týče:

– navštěvování, čtení, případně psaní blogu PRO ANA či PRO MIA typu (= thinspirace, tipy a triky na skrytí těchto nemocí a hubnoucích tendecí, motivační obrázky atd. více v tomto článku)

– posedlost články o hubnutí, zkoušení mnoha druhů diet (zvláště těch drastických)

Co se myšlení a chování týče:

– nutkání shodit větší množství kilogramů i přes hubenou/normální postavu (ideální váha pro ně znamená cca 35-39kg)
– pití velkého množství vody, případně čajů, vývarů – i přes 6 litrů denně
– postupné omezování potravy na minimum, odmítání dříve oblíbených pokrmů
– jezení/nejezení – pouze rozžvýkání a následné vyplivnutí
– časté prohlašování: „Já už jedla u kámošky.“ „Já dneska nějak nemám hlad…“ či „Mě je špatně, nechci jídlo ani vidět.“
– splachování/vyhazování jídla, případně tedy zvracení
– nošení plandavého oblečení (nejsou pak tolik patrné změny na váze)

A co vlastně si radí přímo anorektičky/bulimičky na svých blozích?

– Mezi každým soustem pokládejte vidličku – já doporučuji i umejt.
– Žvýkejte sousto dokud se samo nerozpustí v puse.
– Mezi sousty pijte (dříve se budete cítit plní).
– Pokud máte možnost, jezte nazí před zrcadlem
– Pokud máte neodbytný pocit hladu, zkuste si dát sousto do pusy a pak jej vyplivněte.
– Tělo ošálíte i tím, že sníte kostky ledu (tělo si bude myslet, že přijalo nějakou potravu).
– Pokud vám začne hlasitě kručet v břiše, mírně se do něj bouchněte, přestane to.
– Jídlo splachuj do záchodu ale pozor aby v záchodě po spláchnutí nezůstaly kousky jídla. Stopy zanechává např. špenát nebo různé omáčky. Prostě raději spláchni víckrát.
– Svou porci dej nenápadně psovi nebo kočce ale pozor ! Nikdy jim nedávej jídlo které jim nechutná a nesní ho ! A taky jim nedávej jídlo které jim může ublížit, třeba čokoládu !!!
– Vyplivuj jídlo do neprůhledného hrníčku !
– Kdykoliv příjde řeč na tvou postavu, řekni že si se sebou spokojená a nic bys na sobě nezměnila. Když to někdo okomentuje tím že se strácíš před očima řekni že si váhu udržuješ a nesnažíš se shodit. Případně si postěžuj že ti padají kalhoty a že bys chtěla trochu přibrat.
– Nos volné oblečení když na tobě pude vidět že rychle hubneš !
– Necvič před nikým kdo tě zná !
– Občas vysypej chipsy nebo vylij plechovku a obal nech někde se povalovat a řekni žes to snědla.
– Řekni rodičům že máš moc úkolů nebo že se jdeš dívat na film tak si vezmeš jídlo do pokoje a pak ho můžeš schovat a později vyhodit.
– Choď často do kuchyně a např. otvírej ledničku nebo šusť nějakým sáčkem jako že jíš….
– Čas od času zašpiň misku nebo talíř nějakým jídlem jako že jsi jedla..
– Udělejte si svůj thinspirační deníček, kam si nalepte obrázky svých oblíbených hvězd, napište si tam své cíle a ANA hesla. Kdykoli se budete cítit zle, podívejte se do něj a vrátí se vám chuť nejíst.
– Udělejte si jednoduchá pravidla, třeba že budete žvýkat každé sousto 37x předtím, než je spolknete, nebo že nebudete jíst do ani po určité hodině. Pomůže vám to udržet si kontrolu nad jídlem.
– Čistěte si zuby, nebudete chtít míchat chuť zubní pasty s jídlem..
– Nenos volné oblečení!Před rodiči si oblečení prostě něčím vycpi…
– Až budeš chodit na pro ana blogy,vždy smaž historii!

 

10 thoughts on “Jak anorektičky/bulimičky skrývají svou nemoc?

 1. Hhe. :D tha akoze ked  nemam  chuť na to jedlo aj ja to spravim. :D :D   a tez zo man setko vysi.. :D ale  jem  inak normlane nikdy som sa neobmedzoval koli vahe. :D :D a ja mam vahu  39  Hech  mozte mi zavidieť xDD \Ale ja keby som aj slona zjedla nepriberem. :D    

   
 2. uf… to je dosť kruté… toto všetko spôsobujú „módne trendy“. Všade kam sa len pozriete sú len vychrtlé modelky v časopisoch so šatami a v normálnych časopisoch všetko retušujú… je to humus…

   
 3. Nedávno jsem se doslechla (ale nevím, zda je to opravdu tak), že některé anorektičky polykají vatu napuštěnou například džusem, aby zahnaly pocit hladu. A pokud se jim dělá mdlo, radí pro ANA stránky dát si kostku cukru. To opravdu nepochopím…
  Já sama mám SKLONY k anorexii (jak asi bude vidno z mého komentáře), ale jsem si 100% jistá, že jí nikdy trpět nebudu, protože miluju jídlo a NIKDY bych nedokázala celé dny nejíst (už jen proto, že se mi mdlo dělává jen z tlaku, natožtak kdybych nic nejedla).
  Zhubla jsem bez jakékoliv drastické diety 13 kilo (později mi přibyly 3 kila, když jsem se opět přestala hýbat; ale zhubnout jsem opravdu potřebovala – při mé tehdejší výšce 170 cm jsem vážila 71 kilo). Teď bych chtěla začít trochu cvičit kvůli zpevnění.
  Jediné, co mi dělá problém je, že jsem hrozně líná a nemám teď moc času.
  Svůj obraz v zrcadle jsem viděla (a občas stále vidím) úplně jinak, než ve skutečnosti vypadá(m) – většinou když jsem hubla, tak jsem si připadala tlustější a naopak, když jsem přibírala, připadala jsem si hubenější. Proto se spoléhám jen na váhu – opravdu nechci být věšák na kůži. Blééé.

   
 4. Promiň, ale píšeš tu naprosté kraviny.. absolutní blbosti, které si někde zkopírovala a nic o tom nevíš.. kdyby jsi aspoň trošku uvažovala nad tím co tu dáváš, došlo by ti, jak hloupá jsi. Jestli takové lidi nechápeš tak se do nich neštvi.. oni se taky nezajímají o tobě a hlavně o tobě neroznášejí lži!

   
 5. Zdravim mela jsem anorexii, nepouzivala jsem zadne podobne vyrazi jedla jsem ve stylu co nejvice malych kousku jidla nacpat do pusy a pak z nejakeho duvodu odejit od stolu vyplivnout treba i petkrat za obed ale kdyz jsem neco malo snedla poprosila jsem mamku o projimadlo ze mam zacpu abych se tech zbytku v zaludku zbavila a vedela co do budoucna pouzivat pro vylouceni jinak svaciny jsem vyhazovala a pri moznostech davat jidlo psum muj fb: Soňa Procházková (jablonská)

   
  1. Hezké… ;) Ono se to nejspíš i u nich vyvíjí, aktuální doporučení nesleduju, je to už hodně starý článek. :)

    

Okomentovat