Jak zvracení ničí tělo

MOZEK, NERVOVÁ SOUSTAVA A MYŠLENÍ

Obdobně jako u anorexie je v mozku narušena tvorba serotoninu (hormon štěstí) a dalších látek, které ovlivňují psychickou pohodu. Bulimičky proto pociťují strach, úzkost, smutek. Bývají náladové. Začnou mít potíže se soustředěním, zhorší se jim paměť.

SRDCE, CÉVY, KREV

Bulimičky mají nízký krevní tlak, zpomalený tep. Hrozí až zastavení srdeční činnosti. Nízká hladina draslíku (hypokalémie) způsobuje vážné nepravidelnosti srdečního rytmu.

ÚSTA, HRDLO, JÍCEN

Zvracení podporuje kazivost zubů, záněty a krvácení dásní, přecitlivělost na studené a teplé pokrmy či nápoje. Hrdlo a jícen jsou podrážděné a bolestivé, poškozují se natolik, že bulimička zvrací krev. Hrozí protržení jícnu.

BŘICHO, STŘEVA, ŽALUDEK

Pohyb ve střevech se zpomalí. Při konzumaci dalšího jídla přichází pocit přejedení se, pocity nevolnosti. Častá je i plynatost, zácpa či průjem.

I trávení v žaludku je zpomalené. Při záchvatu žravosti hrozí jeho prasknutí. Vznikají vředy a záněty.

Bulimička v důsledku toho všeho často cítí bolesti a křeče v břiše.

SVALY

Pozvolna ubývá svalová hmota, svaly slábnou.

LEDVINY A TEKUTINY

Zvracení samo o sobě hodně odvodňuje organismus. Dále s tekutinami odchází z těla mimo živiny i důležitý draslík (viz. výše), hořčík a sodík. Nedostatek tekutin vede k ledvinovým kamenům až k selhání ledvin, dehydrataci a nabourání celého metabolismu.

KOSTI, KLOUBY, NEHTY

Podobně jako u anorexie – kvůli ztrácení živin zvlacením tělu chybí kalcium důležité pro silnou kostru. Když se v době, kdy člověk roste, nezásobí kostra dostatkem vápníku, hrozí časté zlomeniny. Klouby jsou oteklé. Nehty se začnou z nedostatku vitamínů třepit a lámat.

HORMONY

Při velké ztrátě hmotnosti a malému příjmu živin zastavuje tělo produkci hormonů, což vede k impotenci u mužů a přerušení menstruace u žen. V extrémních případech hrozí trvalá neplodnost. Dále zpomalení až zastavení růstu.

KŮŽE, OBLIČEJ

Kůže bulimiček je stejně suchá podobně jako u anorektiček. Snadno se tvoří modřiny. Obličej často otéká, kazí se pleť.

 

21 thoughts on “Jak zvracení ničí tělo

 1. Jednou jsem si strčil do krku prst a už to jelo… :D Ale že je zvracení tolik nebezpečné jsem teda nevěděl… Díky za zajímavej článek…

   
 2. Zvracení není zdraví prospěšné, to je jasné, prasklý žaludek znamená většinou konec, takže je bulimie hodně závažná věc.

   
 3. Existuje způsob jak bulímii a anorexii efektivně léčit?
  Já nesnášim takový ty kecy spolužáků, který se skoro chluběj tím, že se o víkendu tak ožrali až poblili celej barák a pod. Zvracení je obrana organismu, takže chlubit se něčím podobným ve mě vyvolává minimálně pohrdání.
  Zajímavé informace, ale jestli je bulimie psychickou nemocí, tak to stejně asi nepomůže. Bohužel podobné články čtou hlavně lidé zdraví.

   
 4. Sirius: Efektivně? Kdo ví… příjde mi to jako s drogama – jedno zaváhání a kolotoč je tu znova. Léčení je náročné. Přesvědčit člověka s ppp, aby znova začal jíst normálně trvá dlouho. Zároveň s tím se musí dát dohromady jeho pokřivený pohled na sebe sama (ač jsou kost a kůže připadají si tlustí a neschopní, protože nedokáží zhubnout a držet se svých přecevzetí apod.). Ještě k tomu se musí řešit tělesné problémy, které se s ppp vyrojily (viz. dva články na toto téma). Celý tento proces musí být pro člověka neskutečně náročný. Někteří se z toho po letech (odborníci tvrdí, že doba, než se člově z ppp doopravdy dostane, je 10 a více let) dostanou, jiní vlivem okolí nebo nedostatečnou léčbou do toho spadnou znova.
  A je pravda, že tohle začínající bulimičky (ani anorektičky) vůbec nezajímá. Tábory lidí s ppp se ale dnes dělí na dva a není to anorexie a bulimie ale chtěná a vědomá porucha a ten zbytek, který je znám už dlouho – hubnutí které přeroste v nemoc.
  Jinak lidi, kteří se chlubí tím, co všechno přes víkend pozvraceli nepochopím…

   
  1. Mohu se odvážit říct že mám zřejmě problém s bulimií, ale naprosto si to uvědomují. První moment, kdy jsem si to uvědomila bylo když jsem si uvědomila, že se vlastně těším až se vyzvracím. Žádné následky této nemoci mě netrápily, ale bojím se o své zuby. Budu se teď opravdu snažit se vyléčit nebo minimálně snížit počet zvracení. Důležité je že pokud si člověk neuvědomí sám že s tím chce skončit tak ho k tomu nikdo nedonutí i kdyby se sebe víc snažil.

    
 5. Měla jsem jedno takové dost zoufalé období kdy jsem se snažila zhubnout. Přitom jsem nebyla ani tak tluustá, jenom trošku větší trošku oplácaná…Jen jsem se prostě chtěla srovnávat s holkama, co mají 170 cm a 50kg…
  Přečetla jsem si na jednom nechutném webu, jak se vyzvracet. Podle návodu jsem tedy stála u záchodové mísy a na lžíci si lila olivový olej. Dala jsem si lžíci do pusy, ale tak nějak jsem ten olej nemohla spolknout. Vyplivla jsem ho a začala brečet jak jsem blbá, co jen jsem to chtěla provést..
  Pak jsem začala poctivě hubnout a 5kg bylo dole. Pochopila jsem že můžu hubnout rychle aniž bych hladověla nebo zvracela. Sice jsem od února letošního roku asi třikrát zhubla těch 5kg, jenže do měsíce jsem je opět nabrala. Ještě jsem se nenaučila, jak nebýt tak žravá a nyní se opět pokouším hubnout…

  P.S. Nediv se, že ti píšu komentář, jako mám článek na blogu, jenže jsem se tu rozepsala a měla jsem pořebu dát si tuhle vzpomínku do deníčku

   
 6. Je dobře, že sis to rozmyslela. Jak do toho člověk jednou spadne, špatně se mu z toho dostává…
  Hubnout tak, aby to člověk nenabral hned zpátky, je vůbec věda…

   
 7. veruce:  To jo. Já jsem ráda, že se mi to podařilo a svoji váhu si držím.
  Jinak bezva článek, měl by být i na blozích pro-ANA (jak už jsem zmiňovala v jiném komentáři; mimochodem se ti ještě omlouvám za to spamování). Jen bych ještě doplnila ničení a vypadávání vlasů (vlasy jsou stejně jako nehty rohovina).

   
 8. Ahoj, chtěla jsem se vás zeptat… už nějaký čas zvracím, téměř každý den a někdy i víckrát za den. Dělám to už skoro tři měsíce. Předevčírem jsem se chtěla jít vyzvracet, ale nešlo to, at jsem si tam ty prsty strkala jak to šlo… pak to najednou ze mě vylítlo a koukám a v záchodě krev… od té doby mě bolí žaludek nebo břicho. Já prostě nevim co s tím, bojím se to někomu říct. Vždycky když se najím tak mě břicho rozbolí a za chvíli to přejde… bojím se že mi něco je… prosím poradte

   
 9. Crisle: je klidně možné, že sis za ty tři měsíce stihla „zařídit“ vředy, případně poškodit jícen. Být tebou, tak to určitě někomu řeknu nebo se zvracením přestanu. Je možné, že se v této fázi dá ještě všechno samo do pořádku, ale lékaře bys měla vyhledat tak jako tak.

   
 10. Je smutné, když to píšu já, která s tím má už docela problém. Zvracení je u mě na denním pořádku. Zvracení krve nevyjímaje, ještě bych podotkla, že je s tím spojeno stálá bolest v krku a časté otoky krku. Nejvíce se mi líbí přirovnání k drogám, protože už je to pro mě jako droga, nejen to přejedení se, ale hlavně pak ta úleva. Už přemýšlím nad návštěvou psychologa, i když stále doufám že se s tím nějak poperu sama. Podobných článků jsem už četla a už jsem si i přiznala problém, ovšem k žádnému zlepšení jsem se bohužel nedostala… Jen jsem se chtěla vypovídat nic víc. Jen snad podotknout kdo s tím zvracením začne, tak ať od toho honem rychle opustí, protože je to čím dál více častější. Nejhorší jsou potom problémy s menstruací! Samozřejmě ani ty se mi nevyhnuly a řeším je už skoro rok, stále jen drahé, nepříjemné injekce do zadku a spousta prášků.

   
 11. Dobrý den, nevím jak přestat. Od 16ti zvracím tak 2x až 3x týdně. Nyní je mi 32 let a zvracím každý den. Každodenní zvracení trvá už pět let. Půl dne to co sním, tak v žaludku udržím, ale jen co přijdu domu a nebo o víkend jsem doma, tak zvracím. Mám depresi. Nevím jak to zastavit. Cítím, že mě pálí žáha, je mi cítit z úst a občas cítím i krev v puse, ale není tam. Za těch pět let jsem zhubla 12kg. Můžete mi prosím poradit co mám dělat. Děkuji

   
  1. Ahoj, mám to tak nějak podobně. Je mi 33 a mám 3 krásné zdravé děti a já každý den zvracim, někdy i 3 denně ale ti už pak mám mžitky před očima a nemůžu se pomalu ani postavit. Chtěla jsem se zeptat zda jsi to už nějak vyřešila? Rada bych s tím také něco udělala, ale tak nějak nemám odvahu to někomu říct….

    
 12. Zajímavý,zrovna si ujíždim na stilnoxu takže mi nějak utíkaj písmenka ale i tak krom vážného najde se i sranda ….Přitom jsem nebyla ani tak tlustá jenom trošku větší… popravdě čistě z lékařskýho hlediska (myslíte že doktoři se nesjížděj) mojí doménou je psychologie,a ta zábavnější část psychiatrie ups nějak mi utekla points……..už vim vyloženě štíhlé a vysportované či modelky jako z časopisů se mužům líbí pouze k účelu prestiže.Nakonec je ale podvádí s dívkami které mají větší zadek a velký du du věci(jeden kolega doktor mě naučil dětštinu)Co se týče ubrání a hned nabrání na váze nikdy nehubněte pomocí drsných diet a půstů-jojo efekt,mnohem lepší je jíst zcela normálně třeba i 8x denně, ale žádné sladkosti. Klidně k snídani bebe s jogurtem, sváča jablko,2sváča hroznové víno oběd sendvič se zeleninou a kuřetem sváča dílek pizzi druhá sváča jablko večeře těstoviny s tunákem či zeleninou či lehkou omáčkou a podmínkou je chození do fitka. Dotazy 702414523

   
 13. A ted rada vážně…. to,že jste začaly zvracet byl ten důvod ,že jste se dobře a chtěli zhubnout aby jste se lépe cítit začaly ted,ale už ani tolik neřešíte problém prvotní nýbrž to,že se chcete toho odporného zlozvyku zbavit.Hlavně musíte mít na paměti proč toho chcete dosáhnout :lepší plet lepší zažívání,příjemný pocit po jídle.
  jen pokud si z domova odnosíte všte co jste pro tento styl ziVota potřebovali tak hned jak to prectete hodíte do popolnice vcětně rýžových bochánků NA POLYESTEROVÝ
  zpúsob.To se hodí pro lidi co odmítají žít modernim zpusobem pokud pracujete sportujete a lovite dušičky trenerek jak bobríky za výdrž musíte jíst alespon tak jak jsem psal o 8 svscinkách prvni 2měsíce to jde z težka,ale pak uz bude jen lépe anakonec jaro a vsechny tyhlle blbky strčíte do kapsi protoze vi budete znát je ale oni vás nepoznají a to bude vaěše vítězství.
  a Potomse pomstete jak je pro vás nejlepsim zpusobem.

  zmeny nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

   
 14. já jsem zahnaná do kouta…vim že mám asi problém,chtěla jsem zhubnout je to čtyři měsíce zpátky..dotoho jsem měla stresy a z 85 jsem zhubla ted 73 říkala jsem si že je to stresový i to zvracení jelikož jsem zvracela sama měla jsem nechut…ale pak už to nešlo a já tomu pomáhám….za celý den sním max,jednu přesnídávku nebo piju džus…což taky vyzvracím…mám bolesti bolí mě krk nejvíc břicho…někdy se najím víc protože mě to donutí jak mi je špatně a musim to zvládat v práci..ale pak si říkám co jsem to provedla…:( je možné že jsem blázen a mám to vsugerované…moji nejbližší řeknou že jsem blbá a at jim…ted už jim říkám že jím…:( je mi na nic a ta váha už taky dolu nejde…a tím mě to nutí setrvat …ale nikdy mám strach že už to dál nedám..:( prostě nevím…:( :( ale přesto si myslim a pořád si říkám ty si to vsugerováváš a bude to dobrý…je mi 27 tyhle problemy se tykaj především mladších ne?? je to možný že mám ten problém?? :(

   

Napsat komentář